Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký koupit předřadník pro T5 kruhovou zářivku?

Ahoj, všichni,

v obýváku nám umřela zářivka (https://www.kvelektro.cz/p1181408), tak jsem koupil novou (úplně stejnou) a světlo stejně nesvítí. Počítám tedy, že na vině je předřadník a že odešel (také). Bohužel je to typ, který se u nás už nejspíše neprodává. Vyfotil jsem jej zde.

Můžete prosím poradit, jaký koupit na českém trhu místo něj?

Moc děkuji

Tlumivka jen tak neodejde (jedině že by zářivka předtím několik týdnů jen žhavila kvůli nefunkčnímu startéru (to v obýváku nehrozí), v takovém případě tlumivky odchází), startér je spotřební věc za pár korun a měl by se měnit současně s trubicí.
Pokud tam je elektronický předřadník a odešel, pak stačí koupit jiný vhodný (dané výkonem zářivky), i to kv má v doporučeném příslušenství nějaký (ta cena mi teda přijde šílená, a to jsem tlumivku za 120 korun považoval za drahou).

První otázka je, jestli je tam tlumivka (vzhledem k tomu, že je EU už zakázala, nevim teda kdy, tak pokud to svítidlo neni starší, tak asi nebude) nebo elektronika, s tlumivkou je diagnostika relativně jednoduchá (tam nemá moc co odejít a odešlá tlumivka se pozná lehce), s elektronikou to bude horší, pokud ta sama na sobě nemá vhodné kontrolky.

Když jsem naposledy kupoval trubici, tak se stalo, že nešla, navzdory tomu, že vše bylo v pořádku, koupil jsem jinou a ta jde. Ještě by šlo zeptat se přímo v KV ale záleží nakolik tam zrovna budou kvalifikovaní lidé, někdy dokáží poradit, jindy nic nevědi (jsou přece prodavači a ne elektrikáři).

Objednal jsem tento https://www.svitidla-osvetleni-elektro.cz/predradnik-pro-kruhovou-zarivku-55w-a-60w-tl5-circular, ale světlo stále nesvítí. Vybral jsem správně a problém je jinde? U všech předřadníků mě ma to výstupní napětí, které se dost liší (u toho starého je to 350 V, u tohoto 250 V a u Osramů z Vašeho hledání je to 430 V).

Vím, že na to budu muset zavolat elektrikáře, ale aspoň bych mohl kdyžtak koupit ten správný. Děkuji

Pokud je nová zářivka i předřadník, tak může být závada někde jinde. Upadlý drát někde ve svítidle, vadný vypínač, nebo pojistka. Zapojit místo svítidla žárovku, pokud svítí, prohlédnout vodiče ve svítidle. Při výměně předřadníku pozor na správné zapojení vývodů k trubici.
Ale může být teoreticky vadná i nová trubice.

1. Ohmmetrom skontrolujte trubicu, či nie je žhaviace vlákno prerušené. Tzn., medzi vývodmi na jednej strane musíte namerať odpor žhaviaceho vlákna a to isté platí aj pre vývody na druhej strane.
2. Dôkladne skontrolujte zapojenie: vývody 1 a 2 predradníka musia ísť na kontakty na jednej strane trubice, 3 a 4 na druhú stranu. Premerajte aj všetky spoje, skontrolujte sieťové napätie na prívode do predradníka.
3. Pripojte napájanie a sledujte čo sa deje. Ak trubica nesvieti, tak aspoň vlákna na oboch stranách trubice by mali žeraviť. Nemerajte v tomto stave napätia, zapaľovacie napätie môže dosiahnuť až štvorciferné hodnoty a to by asi sieťovému voltmetru neprospelo nehovoriac už o tom, čo by asi pri niekoľkých desiatkach kHz ukazoval.

Nepredpokladám, že by odišla trubica aj predradník naraz. Obidve ste vyskúšali bez úspechu. Preto venujte pozornosť zapojeniu a základnej kontrole výbojky - odpor vlákien a napájaciemu sieťovému napätiu.
Výstupné napätie udávané na prevodníku je maximálne napätie na trubici pri zapálenom oblúku medzi elektródami. Staré trubice so štartérom mali toto napätie cca 150V, nové to budú mať podobne. Preto aj tých 250V by mohlo stačiť.

Díky moc. Půjčil jsem si multimetr a zjistil, že napájení na vstupu je. Vlákna zářivek byla v pohodě u obou kusů. Vypadá to tedy, že odešel predradnik a ten nový je asi také špatný/jiný.

Majitel bytu si světlo odvezl, že to vyřeší elektrikář nebo koupi nové LED. Takže vyřešeno, I když jsem problém nenašel.

I tak děkuji za čas všech.