Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prestavba obývačky na domáce kino

Zdravím, snažím sa už nejaký čas vymyslieť ako dokončiť prestavbu priestoru obývačky na domáce kino. TV 65" OLED a reproduktory na stojanoch už mám rozmiestnené a teda je hotovo. Problém je že miestnosť nie je dostatočne zatemnená a klasické žalúzie za bežného dňa nestačia. To by nebol problém a film si môžem pustiť po zotmení ale občas je čas pozrieť si film v priebehu dňa a OLED na takéto podmienky nie je stavaný hlavne ak sa jedná o súčasné filmy ktoré sú dosť tmavé aj v HDR. Vonkajšie rolety neprichádzajú do úvahy, jedná sa o byt. Rozmýšľam nad roletami priamo za oknom kde budú po stranách lišty p-959080 je tam problém že nebudem mohol regulovať svetlo. Uvažujem aj nad niečím iným, niečo improvizované čo by som nasadil na okno len keď bude potrebné. Muselo by to byť rýchle a jednoduché na inštaláciu. Dostal som nápad na uchytenie pomocou magnetov a použila by sa nepriehľadná podložka alebo látka presne na mieru okna. Na druhú stranu zase nechcem z obývačky planetárium alebo ešte horšie apokalyptický bunker s masívnym kovovým pancierom na okne :D

Ak niekto riešil niečo podobné tak vopred ďakujem za TIP ako sa dá ideálne zatemniť miestnosť pre domáce kino.

Čo sa látky týka tam problém nevidím. Určite sa robia nepriehľadné čierne závesy ktoré nepustia absolútne žiadne svetlo. Lenže ten záves je od okna trocha ďalej a svetlo môže prejsť okolo stropu, podlahy alebo po stranách...
Objavil som práve niečo takéto https://zaluzieweb.sk/images_upd/products/13qycmbxhios.jpg volá sa to japonské steny a vyzerá to trocha lepšie ako záves no tiež tam vidím podobný problém že sa svetlo dostane do priestoru cez tie okraje...

Doma jsme nikdy tak husté neměli (naopak poslední roky máme závěsy řídké, ani když jsme měli husté, tak ne neprůstřelné), nevím jak dávno je tomu, co jsem se za sluníčka snažil dívat na televizi, odraz okna v dřívější vypouklé obrazovce byl opravdu rušivý, s příchodem plochých obrazovek to možná bylo lepší, ale už vlastně nevim. Pamatuju si ale ze školy "těžké dyftýnové závěsy" ty nepustily nic (to slovní spojení mi uvízlo v paměti, jako několik dalších). A obšas se tam promítaly diapozitivy nebo filmy a stačilo to, ale to asi nebyly nijak náročné. Propustnost té textilie asi nebude problém, problém bude, že to neni nalepené na okně a oko když se adaptuje na tmu je na každý průsak dost citlivé, takže to bude muset být ode zdi ke zdi a od podlahy ke stropu, prostě žádná škvíra pro světlo (a zvlášť u toho stropu se mi to zdá neřešitelné).
Ještě je otázka, jak je to s nosností té konzole, tyhle husté látky bývají taky dost těžké.

Ja mam tedy zatemnovaci rolety z ikea za par korun a mam v kine naprostou tmu. Neni to tedy v obyvaku, takze zalezi jak mas velka okna a jak bys je mohl upevnit. Srolovane je to jen sedivy valecek a bezne zakryti garnyzi to bezpecne schova.

My jsme si k oknům pořídili závěsy (nějak se jmenují, snad Black out, ale nejsem si jistý, vygůgli si to), aby nás v létě ráno nebudilo slunce. Jsou těžší než ty normální a nemusí být černé. To by ti pro koukání na televizi mohlo stačit.
:-):beer:

Vďaka za TIP. Dám tomu týždeň a niečo vyberiem. Improvizované riešenie ktoré som spomínal radšej rovno vyškrtnem, to by bola blbosť. Pripadajú do úvahy závesy tie ktoré píšeš s označením Black Out alebo rolety deň a noc s vodiacimi lištami po stranách.
bh66.png
2537-004.png
Skúsim zistiť ako presvitajú tieto deň a noc rolety. Na stránkach predajcu píšu jedine že prepúšťajú málo svetla. Majú tam ale tiež Black Out rolety čiže až tieto neprepúšťajú nič ale zase nie je možné ich regulovať čiže keď ich zatiahnem tak bude tma ale keď roztiahnem tak jedine sa dajú vytiahnuť.

jezekhifi, začnem s tým že kúpim závesy. Nemám vhodný garníž čiže to budem musieť vymeniť najskôr za koľajničky ale stále to bude časovo a finančne menej nákladné ako tie rolety na mieru do rámu okna ktoré by vyšli cca 90-110€.

fallon, 65" je málo? Nemám veľkú obývačku. Obrazovku od očí mám 290-310cm a podľa kalkulačky RTINGS size-to-distance-relationship je to viac menej správne.
65" = 277cm - takže úplne optimálne by som mal sedieť trochu bližšie
77" = 329cm - toto je za 65" ďalší stupeň lenže je to až 77", nič medzi tým nie je. 77" je už skrátka príliš veľký, nezmestil by sa mi ani k súčasnému nábytku keďže mám reproduktory po stranách TV. Navyše cena 2x toľko za koľko som kúpil 65"

75" je už pomerne dosť ale nevylučujem že by to mohlo byť dobré aj do miestnosti kde je sedačka 3m od obrazovky. Ja som zvažoval 55" a 65" a myslím že som vybral správne. TV mám na stolíku ale ak by bol na stene tak by bol trocha ďalej a už by sa dalo uvažovať nad 77" ale zase je tam tá cenovka. 77" OLED sú cenovo prepálené. Ani 65" by som zrejme nekúpil ak by alza nedala zľavu na 1250€ :-)
Hlavne som chcel OLED a to je základ. Kvalita obrazu a zvuku musí byť priorita. Nech si to pomenujú dnes akokoľvek stále je to LCD. Že za dekádu prišli vylepšenia a nehovorím že sa LCD neposunulo dopredu ale stále je to o tom istom. Stále tá obrazovka nezobrazí čiernu farbu a ani aktuálne ospevovaný QLED s lokálnym stmievaním. Videl som na vlastné oči čo dokáže drahý QLED. Na určitý obsah ešte ako tak fajn ale tmavé scenérie to nezobrazí dobre. Najhoršie snáď hviezdna obloha, to je katastrofa.

Neviem ako si spokojný so soundbarom. Ja som ich počul niekoľko a spokojný by som s tým nebol. Ja som zvolil klasické stereo reproduktory po stranách TV ktoré mám kúpené už cca pol roka. Sú to EDIFIER S3000PRO a nie je tam nič čo by vadilo. Basy, stredy, výšky všetko presne tam kde má byť. Na filmy aj na hudbu výborné.

A pritom sa najviac predávajú práve soundbary. Takmer každého koho poznám má buď integrované repro alebo soundbar. Je to relatívne malé a nenáročné na sprevádzkovanie. O priestorovom zvuku toho veľa neviem a to je možno problém prečo nemám 5.1. Nemal som ani možnosť si to niekde reálne vypočuť aké to je pozrieť si film s takýmto systémom. Nikto to v mojom okolí nemá. Určite to je dobrá vec a zrejme to fakt bude lepšie pre filmy ako moje stereo. Mňa na tom odrádza celý ten proces to vlastne zriadiť. Je to predsa len 6 reproduktorov ktoré treba vedieť kam umiestniť, treba vedieť ako umiestniť nábytok, sedačku proste je to už pomerne náročné a BFU si s tým neporadí. Určite tam hraje dosť veľkú rolu akustika. Celá obývačka sa vlastne musí prispôsobiť. Neviem ako to je s kabelážou no predpokladám že to je tiež zase babranie sa s tým ako to spraviť aby nebolo nič vidieť. Naproti tomu stereo repro sa položí na stojany po stranách TV, zapojí sa kabeláž ktorú ani nie je vidieť a hotovo. Vlastne som riešil jedine vzdialenosť reproduktora od steny na dosiahnutie dobrej akustiky. Výšku som neriešil nakoľko s originálnymi stojanmi je to určite ideálna výška. Priestorový zvuk je aj takto celkom cítiť hoci je to "len" stereo. Predsa len TV je dosť široká a reproduktory sú dosť ďaleko od seba takže LR kanál sa krásne separuje.