Životnost a výměna dřezové baterie
Měl jsem v kuchyni pákovou dřezovou baterii, vydržela asi 20 let. Pak začala protékat, zjistil jsem, že nefunguje ani závěr přívodu vody, tak jsem zavolal instalatéra a ten mi vyměnil baterii i závěry. Teď jsem zjistil, že baterie po 5.ti letech zase protéká a závěr studené vody se protáčí, takže přívod vody nejde zavřít. Chci se zeptat, jestli jsou současné baterie tak poruchové nebo mám jen smůlu ? Dá se nějak opravit to protáčení závěru ? Děkuji za odpovědi.
Uzaviracim ventilem musis jednou za cas otocit, jinak zaroste a stane se presne tohle. A jestli ti umrela baterie po peti letech, tak mas bud smejd, smulu, nebo hodne tvrdou vodu. To vyresi zmekcovaci filtr na privodu, nebo aspon obcas vycistit baterii, sitka, pripadne i vymenit kartusi.
Většinou se tam nandá malý kuláček a ten je po čase k ničemu. Ještě je často ukrytý pod linkou a kdo by tam lezl. Začal jsem místo toho dávat ventily s keramickou kuželkou.
Podle tvaru bych řekl, že tam mám rohovy-ventil-fansky-ap008-1-2-1-2 toto, ale ten čtvrtotáčkový mechanismus mě nesedí.
Tenhle typ nám vodař namontoval k pračce a už odnova šel tak ztuha, že to žena neutočila. Nezbylo mi, než k němu přidělat pořádnou páčku...
Ale je fakt, že už ho máme cca 10 let a zatím funguje dobře.
U těch ostatních, co máme pod dřezem, umyvadlama a u myčky si ale budu muset nastavit upozornění do mobilu, abych s něma aspoň jednou za rok zahýbal, aby nezatuhly! Hlavní přívod do bytu zastavuju jednou za rok, když jedem na dovolenou a i ten už jde dost ztěžka a to má pořádnou páčku
Daj sem link na pákovú batériu.
Je pravda, že kartuše sú dnes tak odľahčené, tak ošudené, že skapíňajú. (Oproti komunistickým zn.: Armaturka Myjava, tie kartuše vydržia bez údržby večne, 50 rokov minimálne).
Keramické plochy, puzdrá, by sa mali sami zabrusovať, zarovnávať, len to chce pákou kvedlovať, miešať teplú a studenú vodu, aby sa keramika nezlepila, zazarástla vodným šutrom. (Detto dnes platí aj pri čerpadlách ÚK v kotloch, nemajú zapuzdrované bronzové ložiská, ale hriadeľ je uložená v keramických puzdrách, tiež sa nesmú vypínať kotle zo siete 230V, lebo riadiaca jednotka kotla každých 24 hodín pretočí rotor vodného čerpadla).
Kartuše batérie, trecie plochy sa dajú mazať po rozobratí batérie silikónovou prípadne teflonovou stuženou vazelínou. Je potravinársky neutrálna, vodostála, nerozpustná. Prebytok napatlanej vazelíny tlaková voda vyhodí von do dresu, do vane.
Kartuš sa nesmie silne, na fest, ako vola na most pevniacim krúžkom na doraz dotiahnuť, lebo silon môže pod tlakom prdnúť, dokonca praskne svojvoľne aj po čase. Potom tečie, netesní. Zase nesmie byť nedotiahnutá. Chce to cit.
Pákové baterie za komunizmu byly jen v západních filmech, i po revoluci to bylo nějakou dobu luxusní zboží, něco takového snad nikdo doma neměl. Ostatně ono sehnat i blbý kohoutek byla docela výhra. Pamatuju si jako malé dítě prodejnu v Kaprovce (kousek od OD Kotva), kde jsme po delším shánění sehnaly kohoutky (šlo asi jen o ty knoflíky), ale jen studené, takže jsme je museli nějak přebarvovat na červené.
Divná věc. Kupoval jsem v roce 88 bez problémů. Byly jen myjavské, ale byly.
novaservis-titania-iris-92091-0
Mají dobře spočítanou záruku, ta moje bude mít za 14 dní přesně 5 let
Buď koupíte novou baterii nebo jenom vyměníte kartuši a několik kroužků - vše mají pěkně v katalogu, nebo vám poradí emailem nebo telefonicky.
Při utahování matice katruše - s citem. U vašeho typu je to zřejmě nástrčkový klíč č. 27 nebo vhodným stavitelným klíčem, který se vejde do mezery mezi tělesem baterie a maticí a neorve závity, ale s citem. Ani málo, ani moc. Prý s momentem asi 10 až 12 Nm. (ale kdo má doma momentový klíč?) Při demontáži je prý dobré si jako pomůcku udělat na tělese i na matici fixovkou značku.
(ale kdo má doma momentový klíč?)
Hmm například já. Ale pochybuji, že tam nastavím 12Nm... 130Nm klidně...
5 let je asi standardní životnost, se kterou se počítá. Většinou není nutné měnit celou baterii, stačí vyměnit tu kartuš (a obvykle to na těch 5 let vychází). Dají se sehnat i ostatní komponenty, třeba výtokové ramínko, přepínač sprchy (no to byla docela slušná anabáze, kterou bych nebýt toho, že jsem to té vanové baterie měnil chvíli před jeho rozpadnutím kartuš, ani nepodstupoval), páka, takové drobnosti jako perlátor ani nezmiňuju.
Jo před pětadvaceti lety se to sice už šidilo, ale ne tolik. Taky ceny (zvlášť vztažené k příjmům) byly někde úplně jinde (dneska si netroufám nic tvrdit, zdražuje se všechno třeba jenom protože se to poslední roky nezdražovalo). My teda měnily staré baterie za pákové postupně někdy kolem roku 2000, tehdy to začínalo být dostupné, od té doby sleduju jen, jak se interval mezi opravami jen zkracuje. Ani si nemyslím, že dražší by byly lepší, většinou jsou prostě jen dražší.
Spíš je divný ten uzávěr vody, při takové životnosti je úplně na nic a nemusí tam být, když se to pak stejně musí zavírat až "ve vodárně." Asi je s ním potřeba občas zacvičit, jinak zaroste, ale kdo by tohle dělal.
Občas jsem zacvičil. Teď když jsem potřeboval zavřít úplně přívod vody, tak teplá se bez problému zavřela, ale studená se točí pořád dokola a přívod je otevřen.
m1 sa velice rád nechá "slyšet", zrejme ho ako posledného v poradí samica v hniezde dostatočne do rozcapeného, uvrešťaného zobáka neprikrmovala, pritom podnes v riti bol, hovno zažil, hovnu rozumie.