Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Životnost a výměna dřezové baterie

Měl jsem v kuchyni pákovou dřezovou baterii, vydržela asi 20 let. Pak začala protékat, zjistil jsem, že nefunguje ani závěr přívodu vody, tak jsem zavolal instalatéra a ten mi vyměnil baterii i závěry. Teď jsem zjistil, že baterie po 5.ti letech zase protéká a závěr studené vody se protáčí, takže přívod vody nejde zavřít. Chci se zeptat, jestli jsou současné baterie tak poruchové nebo mám jen smůlu ? Dá se nějak opravit to protáčení závěru ? Děkuji za odpovědi.

Předmět Autor Datum
Uzaviracim ventilem musis jednou za cas otocit, jinak zaroste a stane se presne tohle. A jestli ti u…
re4zon 09.01.2022 20:10
re4zon
opravit to protáčení závěru Většinou se tam nandá malý kuláček a ten je po čase k ničemu. Ještě je…
čumil old 09.01.2022 21:43
čumil old
Podle tvaru bych řekl, že tam mám rohovy-ventil-fansky-ap008-1-2-1-2 toto, ale ten čtvrtotáčkový mec…
petrM 09.01.2022 22:41
petrM
Tenhle typ nám vodař namontoval k pračce a už odnova šel tak ztuha, že to žena neutočila. Nezbylo mi…
JoDiK 10.01.2022 07:28
JoDiK
Daj sem link na pákovú batériu. Je pravda, že kartuše sú dnes tak odľahčené, tak ošudené, že skapíň…
Nuda 10.01.2022 10:18
Nuda
Pákové baterie za komunizmu byly jen v západních filmech, i po revoluci to bylo nějakou dobu luxusní…
ml1 10.01.2022 10:49
ml1
za komunizmu byly jen v západních filmech Divná věc. Kupoval jsem v roce 88 bez problémů. Byly jen…
čumil old 10.01.2022 19:11
čumil old
novaservis-titania-iris-92091-0 Mají dobře spočítanou záruku, ta moje bude mít za 14 dní přesně 5 le…
petrM 10.01.2022 11:26
petrM
Buď koupíte novou baterii nebo jenom vyměníte kartuši a několik kroužků - vše mají pěkně v katalogu…
náhodný 10.01.2022 20:06
náhodný
(ale kdo má doma momentový klíč?) Hmm například já. Ale pochybuji, že tam nastavím 12Nm... 130Nm kl… poslední
jezekhifi 17.01.2022 10:22
jezekhifi
5 let je asi standardní životnost, se kterou se počítá. Většinou není nutné měnit celou baterii, sta…
ml1 10.01.2022 10:43
ml1
Občas jsem zacvičil. Teď když jsem potřeboval zavřít úplně přívod vody, tak teplá se bez problému za…
petrM 10.01.2022 11:29
petrM
m1 sa velice rád nechá "slyšet", zrejme ho ako posledného v poradí samica v hniezde dostatočne do ro…
Nuda 11.01.2022 21:42
Nuda

Uzaviracim ventilem musis jednou za cas otocit, jinak zaroste a stane se presne tohle. A jestli ti umrela baterie po peti letech, tak mas bud smejd, smulu, nebo hodne tvrdou vodu. To vyresi zmekcovaci filtr na privodu, nebo aspon obcas vycistit baterii, sitka, pripadne i vymenit kartusi.

Tenhle typ nám vodař namontoval k pračce a už odnova šel tak ztuha, že to žena neutočila. Nezbylo mi, než k němu přidělat pořádnou páčku...
Ale je fakt, že už ho máme cca 10 let a zatím funguje dobře.
U těch ostatních, co máme pod dřezem, umyvadlama a u myčky si ale budu muset nastavit upozornění do mobilu, abych s něma aspoň jednou za rok zahýbal, aby nezatuhly! Hlavní přívod do bytu zastavuju jednou za rok, když jedem na dovolenou a i ten už jde dost ztěžka a to má pořádnou páčku :-(

Daj sem link na pákovú batériu.

Je pravda, že kartuše sú dnes tak odľahčené, tak ošudené, že skapíňajú. (Oproti komunistickým zn.: Armaturka Myjava, tie kartuše vydržia bez údržby večne, 50 rokov minimálne).

Keramické plochy, puzdrá, by sa mali sami zabrusovať, zarovnávať, len to chce pákou kvedlovať, miešať teplú a studenú vodu, aby sa keramika nezlepila, zazarástla vodným šutrom. (Detto dnes platí aj pri čerpadlách ÚK v kotloch, nemajú zapuzdrované bronzové ložiská, ale hriadeľ je uložená v keramických puzdrách, tiež sa nesmú vypínať kotle zo siete 230V, lebo riadiaca jednotka kotla každých 24 hodín pretočí rotor vodného čerpadla).

Kartuše batérie, trecie plochy sa dajú mazať po rozobratí batérie silikónovou prípadne teflonovou stuženou vazelínou. Je potravinársky neutrálna, vodostála, nerozpustná. Prebytok napatlanej vazelíny tlaková voda vyhodí von do dresu, do vane.

Kartuš sa nesmie silne, na fest, ako vola na most pevniacim krúžkom na doraz dotiahnuť, lebo silon môže pod tlakom prdnúť, dokonca praskne svojvoľne aj po čase. Potom tečie, netesní. Zase nesmie byť nedotiahnutá. Chce to cit.

Pákové baterie za komunizmu byly jen v západních filmech, i po revoluci to bylo nějakou dobu luxusní zboží, něco takového snad nikdo doma neměl. Ostatně ono sehnat i blbý kohoutek byla docela výhra. Pamatuju si jako malé dítě prodejnu v Kaprovce (kousek od OD Kotva), kde jsme po delším shánění sehnaly kohoutky (šlo asi jen o ty knoflíky), ale jen studené, takže jsme je museli nějak přebarvovat na červené.

Buď koupíte novou baterii nebo jenom vyměníte kartuši a několik kroužků - vše mají pěkně v katalogu, nebo vám poradí emailem nebo telefonicky.

Při utahování matice katruše - s citem. U vašeho typu je to zřejmě nástrčkový klíč č. 27 nebo vhodným stavitelným klíčem, který se vejde do mezery mezi tělesem baterie a maticí a neorve závity, ale s citem. Ani málo, ani moc. Prý s momentem asi 10 až 12 Nm. (ale kdo má doma momentový klíč?) Při demontáži je prý dobré si jako pomůcku udělat na tělese i na matici fixovkou značku.

5 let je asi standardní životnost, se kterou se počítá. Většinou není nutné měnit celou baterii, stačí vyměnit tu kartuš (a obvykle to na těch 5 let vychází). Dají se sehnat i ostatní komponenty, třeba výtokové ramínko, přepínač sprchy (no to byla docela slušná anabáze, kterou bych nebýt toho, že jsem to té vanové baterie měnil chvíli před jeho rozpadnutím kartuš, ani nepodstupoval), páka, takové drobnosti jako perlátor ani nezmiňuju.
Jo před pětadvaceti lety se to sice už šidilo, ale ne tolik. Taky ceny (zvlášť vztažené k příjmům) byly někde úplně jinde (dneska si netroufám nic tvrdit, zdražuje se všechno třeba jenom protože se to poslední roky nezdražovalo). My teda měnily staré baterie za pákové postupně někdy kolem roku 2000, tehdy to začínalo být dostupné, od té doby sleduju jen, jak se interval mezi opravami jen zkracuje. Ani si nemyslím, že dražší by byly lepší, většinou jsou prostě jen dražší.
Spíš je divný ten uzávěr vody, při takové životnosti je úplně na nic a nemusí tam být, když se to pak stejně musí zavírat až "ve vodárně." Asi je s ním potřeba občas zacvičit, jinak zaroste, ale kdo by tohle dělal.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru