Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak navrátit mramoru lesk?

Dobrý den jdu si pro radu . Jak navrátit mramoru lesk ? Je nějaká pasta nebo něco jiného je zašlý stálo na něm několik různých věci
Od květináčů po akvárium .

Změna nicneříkajícího předmětu, původně: Mramor (host)

Předmět Autor Datum
https://www.autosolcz.cz/obchod/cistic-kamene-mramoru-marble-granite/ https://www.autosolcz.cz/obcho…
Karel04 28.12.2021 15:48
Karel04
Kyselina citrónová, zapracovať rozmočenú kyselinu po vlkom povrchu mramora, nechať na vlhku (podveče…
Nuda 28.12.2021 19:52
Nuda
Kyselina to ožere a mramor zmatní a zhrubne.
umfa 28.12.2021 21:44
umfa
Keby si nekecal totálne voloviny, nedával si ako bonus kladné pluská, lebo zdôrazňujem, v riti si bo…
Nuda 29.12.2021 15:28
Nuda
Protože mramor je krystalický vápenec, obsahující více než 95 % kalcitu, reaguje s každou kyselinou…
Rce 29.12.2021 22:37
Rce
Opravdu zlatá rada je čistý jen ještě ho musím vyleštit . Moc všem děkuji za pomoc.
Nerodia 30.12.2021 16:47
Nerodia
Main Gáát, to si mohol porád svoj ctihodný kúsok, kúštik mramoru cídit, pižlať, brúsiť nejakými brus…
Nuda 30.12.2021 21:54
Nuda
Xi kápni kyslinu citronovou na mramor. Nastane 3CaCO3 + 2C6H8O7 → Ca3(C6H5O7)2 + 3CO2 + 3H2O a místo…
umfa 31.12.2021 19:19
umfa
To mu nevysvetluj. Urcita skupina lidi rika jakemukoliv hladkemu kameni mramor, vsem aspon trochu zl…
re4zon 01.01.2022 01:37
re4zon
Však to píšu někde výš, že mu to zreaguje. A my starci, měli mineralogii na základce. Dneska už se u…
Rce 03.01.2022 01:21
Rce
plete s teracem Ono ani teracu nedělá kyselina dobře, vždyť je to leštěný vápenec v betonu. Inu js… poslední
čumil old 03.01.2022 19:34
čumil old

Kyselina citrónová, zapracovať rozmočenú kyselinu po vlkom povrchu mramora, nechať na vlhku (podvečer) aspoň 20 minút kyselinu pôsobiť. Spláchnuť vodou. Následne si rozrob vo vriacej vode kvalitný prací prášok, silný roztok a mopom pri väčšej ploche umy pracím práškom mramor, aby sa kyselina zneutralizovala. Opláchni vodou.

Na záverečné leštenie sú dostať rôzne pasty na šuter, stačí naplácať na povrch, na ručnú vŕtačku si kúp filcový kotúč nasadený na plochej gume a pastu pod miernym tlakom rozlešti na mramore

Keby si nekecal totálne voloviny, nedával si ako bonus kladné pluská, lebo zdôrazňujem, v riti si bol, hovnu rozumieš.

Kyselina citrónová (prášková) po rozrobení s vodou nespôsobí ujmu na mastnom vápenci (mramor) ale vybieli, vyslovene vyžerie z pórov mramora zašlú, v póroch zažratú špinu z ovzdušia, zrážok, minerálnych látok v podobe oxidov železa, horčíka apod.

Proces s pracím práškom v silnom roztoku je možné aplikovať v obrátenom garde, najprv odmastiť mramor silným roztokom pracieho prášku, aby sa zbavil organických nečistôt, následne použiť kyselinu citrónovú zapracovanú vlhkým mopom, utierkou, kartáčom do mramoru. Dôležité je aplikovať kyselinu citrónovú na mramor a nechať vo vlhku pôsobiť min. 30 min. Potom umyť vodou.

Silné kyseliny nad 35%, akou je chlorovodíková, sírová a spol. samozrejme poškodia mramor ak sa nechajú v koncentrovanom pomere dlhodobo pôsobiť. Ale ak sa takouto kyselinou pretrie povrch, následne sa umyje, zriedi vodou, nespôsobí ujmu na mramore.

Lenže tu ide o hĺbkové použitie, vybielenie zašlého mramora na ktoré je ideálne prášková Kyselina citrónová bez rozrušenia, zdrsnenia povrchu.

Protože mramor je krystalický vápenec, obsahující více než 95 % kalcitu, reaguje s každou kyselinou docela dost. Známe pokus ze školy, kdy na vybydlenou ulitu slimáku kápneme kapku octa a šumí to jako blázen. Mramor je právě kyselou vodou na povrchu poškozen, venku kyselými dešti. Protože se snadno brousí, doporučil bych ho přejet pod vodou tak 500 - 1000 water proof šmirglem. Pak doleštit brusnou pastou a na konec vzít lukofobem (jestli se ještě dělá), který obsahuje silikon a odpuzuje vodu.

Main Gáát, to si mohol porád svoj ctihodný kúsok, kúštik mramoru cídit, pižlať, brúsiť nejakými brusnými pastami, leštidlami, úporne moriť, ako autista.

Normálne som myslel, že máš okolo prídomového bazéna, (chalupy, či pomníky zosnulých) prípadne detto rantel bazéna obložený mramorom tak, ako mám osobne už roky-rokúce na chalupe vystavený poveternostným vplyvom, vode z bazéna.

Mne stačí a stačila vždy iba umyť mramorová plocha pracím práškom, následne kyselina citrónová, potravinárska, rozotrieť mopom, pričom mramor za 25 rokov tejto údržby neutrpel ujmu, nemusel som ho leštiť. Furt je ako fungl nový, čerstvo položený, lesklý, do bieleho cementu zmiešaný na sucho na osiatom kremmenom piesku s následným vyspárovaním cementovým mliekom bieleho cementu.

V spodnom podlaží chalupy mám na podlahovom "krytale" položenú detto benátsku, mramorovú dlažbu z lámaného okrového mramoru zaliaty v živici, ktorá sa leští pochôdzkou, vysávaním apod. Sporadicky ju síce besní čokli poškriabu medzi zárubniami v prudkých zákrutách svojim pieskom zasvinenými nechtami. Inak sa leskne podlaha, ako sklo.

Xi kápni kyslinu citronovou na mramor. Nastane
3CaCO3 + 2C6H8O7 → Ca3(C6H5O7)2 + 3CO2 + 3H2O
a místo leštěného mramoru budeš mít vybělený, matný, na omak drsný povrch.
Nemusíš tady každému říkat, že jsi na hodinách chemie nedával pozor. Ty návody které popisuješ se hodí pro žulu. Oni to občas lidi zaměňují, ale na základce mineralogie nebyla, tak je nelze obviňovat, že hráli pod lavicí Jen počkej zajíci.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru