Filtrace a čištění vody v kádi
Zdravím všechny kutily,
mám na vás dotaz. Na dvorek bych chtěl na jaře dát tuto káď. Smyslem této kádě bude schlazení se v horkých dnech. Voda tam bude z vrtané studny.
Chtěl bych se zeptat, zda si myslíte, že se nějak zabývat filtrací vody, nebo to půjde udržet jen savem. Asi bude lepší, když se káď bude zakrývat před sluncem, pokud tam nikdo nebude. Apoň se zabrání tvorbě řas.
Pokud myslíte, že je filtracena místě, jak byste to řešili? Jakou filtrací?
A ještě jedna věc, myslíte, že vydrží částečné nebo úplné zapuštění do země? Třeba vykopat díru, obbetonovat to s armaturou a nechat třeba 50 cm venku.
Díky
Srovnal bych to s bazénem. Nejdéle po týdnu (na slunci) je nutné chemické ošetření proti řasám.
Na druhé straně, můj děda měl na dvoře velký dřevěný sud do kterého ústil okap (ve stínu), kde jsme se myli a používala se ta voda jako užitková, a za celé léto nebylo po řasách ani náznak.
Savo ne, může způsobit vyrážky. Použij chemii pro bazény, ovšem v přiměřeném množství pro těch 1000 litrů. Já osobně bych se na nějakou chemii nebo filtraci vykašlat a po cca 2 týdnech vodou zalil zahrádku, vnitřek otřel od případného slizu na stěnách a napustil novou čistou vodu. Z toho vrtu by neměl být problém, jen bude studená.
Po napustení pridaj okamžite jednu kávovú lyžičku ChloraminT (Je to prípravok na dezinfekciu pitnej vody určenej k pitiu ak je v správnom pomere);
https://www.pilulka.sk/chloramin-t-praskovy-dezinfekcny-prostriedok-1kg
vždy po 10 dňoch zopakuj dávku alebo ešte lepšie až po celkovom zmočení sa kúpeľom v tejto stojatej vode. Udržíš ju celé leto v čistom stave bez rias. (Riasy sa tvoria v studničnej vode bohatej na minerálne soli a látky ako aj na obsah fosforečných hnojív, dusíku, splavené, vsiaknuté z povrchovej vody do studni. Destilovaná, zrážková voda z okapov, zo strechy je istejšia na uchovanie. Len dnes obsahuje aj táto zážková voda kvantum prachu, sadzí, bordelu z ovzdušia).
Nutné je prekrytie barelu čiernou fóliou kvôli lístiu, prachu ale hlavne kvôli larvám komárom, lebo tie ti nanesú zárodky na hladinu či je voda ošetrená chlórom alebo nie, larvy sa vyliahnu, ale okamžite scípnu na hladine. Budeš tam mať plávajúci, nechutný bordel.
------------------
Barel zakop aspoň 50cm pod povrch, ako základ, lôžko, použi 5cm hrubý polystyrén na ktorý položíš barel a zasypeš okraje zeminou. Mierne zakopanie pod povrch je bezpečnejšie, neprekotíš sa pri vstupe do kadi, nemusíš si pristaviť rebrík, stupačku, schodíky o okraj než tam vlezieš. Polystyrén zároveň jakš-takš ochráni únik tepla smerom do pôdy.
Asi není víc místa. Ale pokud by bylo, volil bych raději nějaký malý bazén, třeba nafukovací. Nakonec i s filtrací by to vyšlo i levněji. Kartušová filtrace by stačila bohatě, na desinfekci čtvrt tablety chloru na týden. https://www.marimex.cz/bazen-tampa-2-44x0-76-m-kf/
V první řadě musíš udržet správné PH. Cca 5,8. Filtrace je třeba v každém případě (nebo měnit vodu každý den).
Zakrytím fólií naopak podpoříš tvorbu řas, prvoků atd... V teplé vodě se jim daří.
Co to je za nesmysly? Řasy jsou fotosyntetizující organismy, bez světla nepřežijí, takže zakrytí fólií je potřeba. Savo jako sanitace je vhodné, za krátký čas se rozloží a pak už nevadí.
Savo je naprd. Obsahuje asi do pěti procent chlornanu sodného.
Zdánlivě drahé tablety do bazénu mají obsah chloru až 90%, který se jako volný chlor postupně uvolňuje do vody. Nakonec je to levnější. Navíc savo po uvolnění chloru zvyšuje značně PH vody.
Sloucenina obsahujici 90% chloru by me docela zajimala. Jako HCl ma hmotnostne 97% chloru, ale jak tam pribude cokoliv jinyho nez ten vodik, tak ten obsah chloru pada jak kamen.
Jinak ja chloruju chlornanem vapenatym, to je vcelku dobra a provozne levna volba.
At tak nebo tak, filtrovat je nutny. Chemie umi brebery zabit, umi je i srazit do lepe filtrovatelnych vlocek, ale odstraneni je nutny mechanicky.
No popravdě, taky mě ten obsah chloru udivil, ale vyčetl jsem to jednou na obalu chlorových tablet do bazénu. Taky jsem se divil, čím je ten chlor donucen být v pevné formě.
Ale později ten údaj už na balení nebyl, možná to byla blbost. Jinak složení těch tablet neznám.
Chlornan vápenatý jsem měl jen jednou, asi desetilitrový kanystr přes technika pro bazény.
Ale musí se to umět dávkovat, pro laika jsou lepší ty tablety s postupným uvolňováním.
Ale teď už jsem jen bazénový teoretik Měl jsem jen nadzemní bazén marimex, který asi po patnácti letech odešel do bazénového nebe a po něm zbyl jen upravený plac ve břehu s opěrnou zdí.
S bráchou hubou (tedy ústy) stavíme novej už několik let.
Patnáct let? Tak to je super. Málokomu tak dlouho vydrží, klobouk dolů.
No, problem bude v mnozstvi svetla ktery temhle rasam staci a prusvitnosti folii. Bezny plachty, nebo i folie ze kterych jsou nafukovaci bazeny vyrobeny, jsou dost prusvitny na to, aby to tem rasam stacilo. Opravdu neprusvitny folie jsou dost drahy a blbe se shani.
Jo, Savo je dobré, ale na jednorázovou dezinfekci (jaro, podzim). Zvyšuje ph.
Škoda, že jsou ty kádě tak drahé, možná bych to koupil taky.
Jen pro zajímavost, neměl by někdo tip, jak tu vodu v zimě ohřát třeba na 35 C° ?
Teď jsem rozjížděl na silvestra vířivku. Za 6 hodin ve stylu 3 kýble z brutaru/3 kýble do brutaru to bylo koupatelny... Jako vířivka se ohřeje sama, ale 2.2kW něco stojí. Nicméně pár metrů zamotaný trubky v barelu předělaným na kamna by to taky dalo, YouTube je takovejch vychytávek plnej.
Taky jsem viděl připojený litinový radiátor a pod ním ohýnek. Běželo to na samotíž
Nevím jak teď, ale ještě asi 3 roky zpátky se dalo sehnat IBC za litr. Odřízneš vršek, koupíš PPR, podélně řízneš, nasadíš, navaříš/přilepíš jako rantl a má tu samou velikost v jiném tvaru za třetinu ceny. Jestli se ti nelíbí vzhled, obložíš palubkama. Já ho řízl uprostřed a udělal z něj 2 brouzdaliště - jedno pro drůbež, druhé pro děcka.
Když jsem ještě měl bazen marimex, tak jsme sehnali starší lázeňská kamna.
Proháněli jsme je jako průtokový ohřívač čerpadlem filtrace.
Je fakt, že jsme to žhavili dřevem, proloženým uhlím, bylo to jak jaderný reaktor.
Ale už nevím, za jak dlouho, ale udělali jsme si termálky, cca 32 st, někdy začátkem listopadu.
Při večerním koupání a osvícením, se nad tím vznášela mlha jak od Krakonoše.
Jelikož jsme něco slavili, tak jsme u toho taky dělali mohutnej rámus, což vylákalo jednu sousedku, která se přišla podívat, co se tam děje.
Koukala na nás jako na mimozemšťany, venku byla teplota blízká nule.
Tehdy jsme měli v plánu, že uděláme silvestrovské koupání. Ale pak, protože to bylo zamrzlé vrstvou ledu, tak jsme usoudili, že jen rozmražovat to budeme dva dny, tak jsme to nerealizovali.
Předpokládám, že v soukromé lázni jsme neměli plavky, takže sousedka měla hezký pohled.