Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Oprava střechy skleníku (polykarbonát)?

V rámci širší rodiny nastal problém.

Na zahradě stojí skleník, má tak deset let. Materiál je zřejmě polykarbonát; sklo to není tutově.
Počasím, časem a asi i (ne)kvalitou materiálu došlo k tomu, že střecha skleníku je v havarijním stavu; tři pláty jsou silně poškozený, děravý nebo propadlý.

Rozměry, materiál a výrobce/prodejce vůbec neznám, mám jen tyto info + foto.

Otázka: Dá se koupit náhradní díl, několik těch plátů a vyměnit? Nebo bude nutný střechu sundat a nasadit novou?

Díky všem za pomoc.

skipi, hezká práce.
Jak jste řešil uzavření komůrek, aby do nich nevnikala vlhkost shora nebo spíš, aby do nich zespodu nevzlínala voda a s ní i nečistoty?

U mírně šikmé stříšky nad vchodem do budovy i když byly polykarbonátové desky do rámu vlepeny a utěsněny silikonovým tmelem po několika letech přesto spodem do několika komůrek vnikla vlhkost a s ní zůstávalo několik centimetrů vodního sloupečku a s tím i zelené řasy a špína. Ve velkých mrazech některé dutinky naplněné vodou praskly. V některých dutinkách (komůrkách) je po celé délce vysrážená vlhkost, která se odpaří jen při velkých letních vedrech.

Prý se na uzavření dutinek používá nějaká speciální lepicí páska, která oproti běžné izolepě pár let vydrží. Páska - viz https://tinyurl.com/2p84hwxc

Ale jinak chvála na polykarbonát. Je mnohem lehčí než drátěné nebo jiné sklo i než plexisklo. Je pevný, odolává i kroupám.

To zelenání je problém, který řada uživatelů nechce vidět. Osobně jsem se ještě nesetkal s instalací komůrkového polykarbonátu, kde by se za tři-čtyři roky nezačala objevovat vnitřní plíseň. Když mi to chtěla firma namontovat na zastřešení terasy, tak jsem je s tím vyhodil a dal jsem tam lepené sklo. Zrovna tak na skleník jsem už při montáží použil sklo Helios, jednou za rok ho umeju a je jako nové, nemusím se potom dívat na pomalu degradující a plesnivějící polykarbonátové desky, které je mi líto vyhodit, protože ještě nepraskly:-(:-). Jediné co uznám, že komůrkáč má lepší izolační vlastnosti.

Je otázka, jestli je lepší nechat dolní konce otevřené aby voda nebo sražená vlhkost mohla zase vytéci, nebo se pokusit spodní otevřené konce komůrek zalepit a věřit, že do komůrek voda nenateče ani spodem ani horem.

Na boční polykarbonátové stěně skleníku, stojící na betonovém soklu se projeví vlhkost ze sněhu padajícího ze střechy a tak jsou v zimě dolní okraje desky pár centimetrů až půl metru pod sněhem, když roztaje, voda vyteče ale v komůrkách se hned na jaře dělá ta zelená vrstvička. Na velké ploše to nevadí, není to hned vidět, ale na malých a dobře viditelných místech si toho každý všimne.

Děkuju všem za odpovědi a varování ohledně umístění správné strany.

Ještě se zeptám: má smysl zkusit prodloužit životnost třeba nalepením slabšího průhlednýho igelitu na vnější stranu (ta, co je přímo vystavena počasí)?

Protože jestli je životnost takovýho skleníku plus mínus deset let, tak to žádnej zázrak teda není.

No, ja jsem ji ke skleniku dostal a to byl levny. Az po detailnim procteni podminek jsem zjistil, ze je to 5 let 100% ceny a dalsich 5 let s rostouci spoluucasti - furt ale lepsi nez dratem do oka.
Ale polykarbonat je obecne super, letos mi papriky ve skleniku pomrzly az 18. listopadu, do ty doby v nem neklesla teplota pod nulu. A to mam jenom 4mm, 6mm by nejspis drzelo do dneska. Pokud by clovek uvazoval o vy/pritapeni, tak uz vubec neni co resit.

Záleží na stavu konstrukce. Pokud je v pořádku, tak se vyplatí koupit materiál a nové desky si nařezat, případně si je nechat nařezat - doporučuji. Pri koupi vám i poradí, jak a jakou stranou montovat. To, že desky vydržely deset let, považuji za nadprůměr, většinou je vídám popraskané do tří, čtyř let. Na tenhle typ skleníku se používá většinou levný, málo kvalitní polykarbonát.
Ještě doplním, provizorně opravit to lze jakoukoliv vhodnou fólií. Obrovskou nevýhodu ale vidím v tom, že tato fólie vydrží několik let, a vy se na tu fólií obalenou hrůzu budete muset několik let koukat🙂

Dobrý den, stejný problém jsem řešil letos na jaře. Před 12lety jsem koupil skleník (plastník) a třetí rok, ho rozmlátili kroupy. Koupil jsem nový makrolon a ten vydržel do teď. Na jaře jsem rozmýšlel postavit nový se sklem. Spočítal jsem cenu železa a skla ( na jaře poloviční) a nakonec koupil nový polykarbonát 4mm a vsadil do hliníkové bezúdržbové konstrukce původního skleníku. Cena byla zlomkem ceny materiálu nového skleníku a když zese vydrží 9let tak pohoda. A dle mého tepelná izolace makrolon X sklo je ve prospěch plastu a navíc plast tlumí přímé paprsky slunce a rostliny netrpí ,,spálením" dříve se sklo přikrývalo rohožemi nebo natíralo. U skla helios , myslím není nutné.
Budu znovu opakovat i když , již bylo přede mnou napsáno, velmi důležité je správné položení desky ,stranou opatřenou UV filtrem nahoru.
Makrolon jsem řezal doma sám, neboť za nařezání mi vrozená lakota nedovolila platit😔.

Další info a dotaz.

Info: výdrž střechy skleníku nebyla deset let (jak jsem mylně uvedl), ale cca pět let (přesně to nevím).
Dotaz: čím odstranit lepidlo/tmel, co drželo původní díly polykarbonátu v hliníkových profilech? Je na to něco speciálního? Nebo i jen něco obecnýho? Zkušenosti nemám.

Díky všem za rady a připomínky.

Koupili jsme nový pláty přesně na míru a v dubnu jsme část střechy skleníku vyměnili. Nebylo to úplně jednoduchý, hlavně očištění lišt po starých plátech a nasunutí těch nových. Ale dílo se podařilo.

Dodrželi jsme i správnou orientaci desek, tj. stranou s UV povrchem směrem ven ke slunci.

Uběhly asi tři měsíce a střecha skleníku je OK, takže zatím spokojenost.