Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Oprava střechy skleníku (polykarbonát)?

V rámci širší rodiny nastal problém.

Na zahradě stojí skleník, má tak deset let. Materiál je zřejmě polykarbonát; sklo to není tutově.
Počasím, časem a asi i (ne)kvalitou materiálu došlo k tomu, že střecha skleníku je v havarijním stavu; tři pláty jsou silně poškozený, děravý nebo propadlý.

Rozměry, materiál a výrobce/prodejce vůbec neznám, mám jen tyto info + foto.

Otázka: Dá se koupit náhradní díl, několik těch plátů a vyměnit? Nebo bude nutný střechu sundat a nasadit novou?

Díky všem za pomoc.

Předmět Autor Datum
Ano, není problém koupit polykarbonát (alias makrolon) a poškozené díly vyměnit. Dělají se různé tlo…
host 06.12.2021 10:52
host
Ještě je velmi důležité dát správnou stranou nahoru. Jedna strana má odolnost proti UV záření a druh…
Rce 06.12.2021 23:43
Rce
Jasně, že se dají koupit desky samotné. To, jestli to zvládnete i vyměnit, ale netuším. Potřeba je z…
Kurt 06.12.2021 10:57
Kurt
Polykarbonát. Dá se koupit jak přímo na míru, tak desky. Řezání není problém, jde to i nožem podle p…
bahno 06.12.2021 22:49
bahno
Řešil jsem to u rodičů před dvěma roky výměnou za silnější s přelištováním střechy a výměnou profilů…
Skipi 07.12.2021 06:14
Skipi
skipi, hezká práce. Jak jste řešil uzavření komůrek, aby do nich nevnikala vlhkost shora nebo spíš,…
náhodný 14.12.2021 12:10
náhodný
To zelenání je problém, který řada uživatelů nechce vidět. Osobně jsem se ještě nesetkal s instalací…
miran 14.12.2021 17:48
miran
Je otázka, jestli je lepší nechat dolní konce otevřené aby voda nebo sražená vlhkost mohla zase vyté…
náhodný 15.12.2021 14:37
náhodný
Děkuju všem za odpovědi a varování ohledně umístění správné strany. Ještě se zeptám: má smysl zkusi…
Pavel 07.12.2021 08:04
Pavel
Já už bych to taky řešil provizorní opravou čímkoli, protože náklady na výměnu za silnější polykarbo…
Skipi 07.12.2021 08:25
Skipi
Hlavně koupit nějaký kvalitnější materiál, třeba Palram nebo Laniplast a ne ten nejlevnější. Lepší v…
Karel04 07.12.2021 17:58
Karel04
No, ja jsem ji ke skleniku dostal a to byl levny. Az po detailnim procteni podminek jsem zjistil, ze…
bahno 08.12.2021 13:11
bahno
Záleží na stavu konstrukce. Pokud je v pořádku, tak se vyplatí koupit materiál a nové desky si nařez…
miran 07.12.2021 15:39
miran
Zdravím,kdysi na začátku 80tých let,jsem si na zahradě postavil skleník,cca 12x3 metry.Použil jsem t…
reifik 07.12.2021 17:03
reifik
Dobrý den, stejný problém jsem řešil letos na jaře. Před 12lety jsem koupil skleník (plastník) a tře…
pařez 08.12.2021 14:20
pařez
Další info a dotaz. Info: výdrž střechy skleníku nebyla deset let (jak jsem mylně uvedl), ale cca p…
Pavel 13.03.2022 15:47
Pavel
Pro začátek, zkusil bych to ohřát buď horkovzušnou pistolí nebo pb hořáčkem a odrbat špachtlí.
čumil old 13.03.2022 20:02
čumil old
Díky všem za rady a připomínky. Koupili jsme nový pláty přesně na míru a v dubnu jsme část střechy… poslední
Pavel 06.07.2022 05:31
Pavel

Ano, není problém koupit polykarbonát (alias makrolon) a poškozené díly vyměnit. Dělají se různé tloušťky. A při řezání dát pozor na směr komůrek - v jednom směru je deska ohebná.

Každopádně by bylo vhodné střechu skleníku vystužit, je to dost velký plocha, když napadne vrstva sněhu, hrozí prolomení.

Ještě je velmi důležité dát správnou stranou nahoru. Jedna strana má odolnost proti UV záření a druhé nemá. Pozná se to podle různě barevné nalepené folie, jaká barva je nahoru už si nepamatuji, ale je to na každé desce napsané. Dát to obráceně, znamená po roce to vyhodit.

Jasně, že se dají koupit desky samotné. To, jestli to zvládnete i vyměnit, ale netuším. Potřeba je změřit přesně :!: všechny rozměry desek (šířka, výška, tloušťka) a objednat je ideálně nařezané. Počítejte s rozpínáním vlivem tepla. Staré desky z konstrukce demontujte, očistěte konstrukci od zbytků lepidel a nalepte desky nové.

Polykarbonát. Dá se koupit jak přímo na míru, tak desky. Řezání není problém, jde to i nožem podle pravítka (latě). Spíš než lámací nůž doporučuji nějaký silnější, pevný, neujede. Ale asi už vyměnit všechno, 10 let je tak odhadovaná životnost. Při výměně bacha, jenom jedna strana má UV ochranu a po sloupnutí ochranné fólie není poznat která! A když se to dá obráceně, shnije to za dva roky.

skipi, hezká práce.
Jak jste řešil uzavření komůrek, aby do nich nevnikala vlhkost shora nebo spíš, aby do nich zespodu nevzlínala voda a s ní i nečistoty?

U mírně šikmé stříšky nad vchodem do budovy i když byly polykarbonátové desky do rámu vlepeny a utěsněny silikonovým tmelem po několika letech přesto spodem do několika komůrek vnikla vlhkost a s ní zůstávalo několik centimetrů vodního sloupečku a s tím i zelené řasy a špína. Ve velkých mrazech některé dutinky naplněné vodou praskly. V některých dutinkách (komůrkách) je po celé délce vysrážená vlhkost, která se odpaří jen při velkých letních vedrech.

Prý se na uzavření dutinek používá nějaká speciální lepicí páska, která oproti běžné izolepě pár let vydrží. Páska - viz https://tinyurl.com/2p84hwxc

Ale jinak chvála na polykarbonát. Je mnohem lehčí než drátěné nebo jiné sklo i než plexisklo. Je pevný, odolává i kroupám.

To zelenání je problém, který řada uživatelů nechce vidět. Osobně jsem se ještě nesetkal s instalací komůrkového polykarbonátu, kde by se za tři-čtyři roky nezačala objevovat vnitřní plíseň. Když mi to chtěla firma namontovat na zastřešení terasy, tak jsem je s tím vyhodil a dal jsem tam lepené sklo. Zrovna tak na skleník jsem už při montáží použil sklo Helios, jednou za rok ho umeju a je jako nové, nemusím se potom dívat na pomalu degradující a plesnivějící polykarbonátové desky, které je mi líto vyhodit, protože ještě nepraskly:-(:-). Jediné co uznám, že komůrkáč má lepší izolační vlastnosti.

Je otázka, jestli je lepší nechat dolní konce otevřené aby voda nebo sražená vlhkost mohla zase vytéci, nebo se pokusit spodní otevřené konce komůrek zalepit a věřit, že do komůrek voda nenateče ani spodem ani horem.

Na boční polykarbonátové stěně skleníku, stojící na betonovém soklu se projeví vlhkost ze sněhu padajícího ze střechy a tak jsou v zimě dolní okraje desky pár centimetrů až půl metru pod sněhem, když roztaje, voda vyteče ale v komůrkách se hned na jaře dělá ta zelená vrstvička. Na velké ploše to nevadí, není to hned vidět, ale na malých a dobře viditelných místech si toho každý všimne.

Děkuju všem za odpovědi a varování ohledně umístění správné strany.

Ještě se zeptám: má smysl zkusit prodloužit životnost třeba nalepením slabšího průhlednýho igelitu na vnější stranu (ta, co je přímo vystavena počasí)?

Protože jestli je životnost takovýho skleníku plus mínus deset let, tak to žádnej zázrak teda není.

No, ja jsem ji ke skleniku dostal a to byl levny. Az po detailnim procteni podminek jsem zjistil, ze je to 5 let 100% ceny a dalsich 5 let s rostouci spoluucasti - furt ale lepsi nez dratem do oka.
Ale polykarbonat je obecne super, letos mi papriky ve skleniku pomrzly az 18. listopadu, do ty doby v nem neklesla teplota pod nulu. A to mam jenom 4mm, 6mm by nejspis drzelo do dneska. Pokud by clovek uvazoval o vy/pritapeni, tak uz vubec neni co resit.

Záleží na stavu konstrukce. Pokud je v pořádku, tak se vyplatí koupit materiál a nové desky si nařezat, případně si je nechat nařezat - doporučuji. Pri koupi vám i poradí, jak a jakou stranou montovat. To, že desky vydržely deset let, považuji za nadprůměr, většinou je vídám popraskané do tří, čtyř let. Na tenhle typ skleníku se používá většinou levný, málo kvalitní polykarbonát.
Ještě doplním, provizorně opravit to lze jakoukoliv vhodnou fólií. Obrovskou nevýhodu ale vidím v tom, že tato fólie vydrží několik let, a vy se na tu fólií obalenou hrůzu budete muset několik let koukat🙂

Dobrý den, stejný problém jsem řešil letos na jaře. Před 12lety jsem koupil skleník (plastník) a třetí rok, ho rozmlátili kroupy. Koupil jsem nový makrolon a ten vydržel do teď. Na jaře jsem rozmýšlel postavit nový se sklem. Spočítal jsem cenu železa a skla ( na jaře poloviční) a nakonec koupil nový polykarbonát 4mm a vsadil do hliníkové bezúdržbové konstrukce původního skleníku. Cena byla zlomkem ceny materiálu nového skleníku a když zese vydrží 9let tak pohoda. A dle mého tepelná izolace makrolon X sklo je ve prospěch plastu a navíc plast tlumí přímé paprsky slunce a rostliny netrpí ,,spálením" dříve se sklo přikrývalo rohožemi nebo natíralo. U skla helios , myslím není nutné.
Budu znovu opakovat i když , již bylo přede mnou napsáno, velmi důležité je správné položení desky ,stranou opatřenou UV filtrem nahoru.
Makrolon jsem řezal doma sám, neboť za nařezání mi vrozená lakota nedovolila platit😔.

Další info a dotaz.

Info: výdrž střechy skleníku nebyla deset let (jak jsem mylně uvedl), ale cca pět let (přesně to nevím).
Dotaz: čím odstranit lepidlo/tmel, co drželo původní díly polykarbonátu v hliníkových profilech? Je na to něco speciálního? Nebo i jen něco obecnýho? Zkušenosti nemám.

Díky všem za rady a připomínky.

Koupili jsme nový pláty přesně na míru a v dubnu jsme část střechy skleníku vyměnili. Nebylo to úplně jednoduchý, hlavně očištění lišt po starých plátech a nasunutí těch nových. Ale dílo se podařilo.

Dodrželi jsme i správnou orientaci desek, tj. stranou s UV povrchem směrem ven ke slunci.

Uběhly asi tři měsíce a střecha skleníku je OK, takže zatím spokojenost.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru