Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kterou Fabii si pořídit?

Ahoj,

na začátek zmíním, že autům vlastně vůbec nerozumím. Doleju si kapaliny, vyměním žárovky, ale to je tak všechno.

Mám Felicii 1.3 (rok 1996). Minulý týden jsem byl v autoservisu na výměně kol a základní údržbě a mechanik mi řekl, že mi příští léto končí technická a aby to prošlo technickou, tak prý už se pomalu nevyplatí to všechno opravovat, ale koupit si nové auto. Doporučil mi Fabii 1.4 MPI. Taky zmínil, že prý 1.2 TSI v žádném případě nebrat.
Hádám, že zřejmě mluvil o té první řadě z let 1999-2007, že? Platí to i pro nejnovější třetí řadu z let 2015-teď?
Jelikož jsem fakt úplný lajk, zajímalo by mě jaký je rozdíl mezi MPI a TSI a proč mi tohle doporučoval? Máte stejný názor jako on?

Konkrétně Fabii třetí řady už mám vyhlédnutou delší dobu. Jednak je to české auto a v ČR celkem rozšířené a vzhled taky není špatný.
Určitě bych chtěl benzíňák a spíš na kratší vzdálenosti.
Chtěl bych buď Fabii III 1.0 MPI nebo Fabii III 1.2 TSI, ale mám celkem dilema, nakolik mám brát v úvahu jeho radu.
Podle Wikipedie je jasné, že 1.0 MPI je slabší, než 1.2 TSI. A co jsem na netu četl, tak si lidi na tu TSI stěžují.

Prosím o radu, případně o podělení se se zkušenostmi.

Díky.

Na krátke trasy, plandajújc sa s jazdami po okreskách s rýchlosťami od 50 do 90km/h, ber menší objem. Benzín. Ideálne je sporadicky, raz do mesiaca v kalendárnom roku na III. stupni motor vytúrovať na rýchlostnej ceste aspoň na 130km/h, aby sa prepálil motor až po "rudou barvu" na výfukovom potrubí spolu s katalyzátorom. Týmto spôsobom motor časom nezlenivie, nebudeš mať doma odparkovanú lemru lemravú.

Pozn.: Na tieto krátke jazdy, cca do 25km, boli a sú ideálne karburátorové, atmosférické motory, lebo netrpeli karboniozáciou sediel, hlavne trysiek. Dali sa bežným dekarbonizačným sprejom nielen klapky karburátora, ale aj sedlá ventilov pri túrovaní motora, vyčistiť:

https://www.123-olej.sk/index.php?route=product/product&product_id=6533

V každom prípade cpi už od novoty do plnej nádrže benzínu po natankovaní, dva vrchnáky modrej gebuziny, tohto aditíva:
VIF super Benzin aditiv 500ml - cca 6€ plechovka. (Podľa jazdy ti vydrží plechovica minimálne pol roka).

VIF priebežne čistí, rozpúšťa sedimenty v celej palivovej sústave, bráni usadzovaniu sajrajtu v potrubí, čerpadle, na ventiloch, sedlách, tryskách.

Pridávať aditívum platí aj pri motorovom oleji, tu sa javí ideálne aditívum s keramickými prímesami nano častíc;
Xeramic Engine Protector 250ml.

Chlapci v dielni Xeramic Engine testovali rozliate na tenkom plechu teplovzdušnou pištoľou 2,2kW pri 900°C, aditívum nemenilo vzhľad, štruktúru, farbu, nedymilo. Po vychladnutí stále mazalo na omak medzi prstami. Až pri acetylénovom horáku pri 2000°C sa začalo odparovať, dymiť.

No a nielen pri novom motore je ideálne ako bonus zvonku na olejový filter pricapiť po obvode štyri obdĺžnikové permanentné, pokovené neodýmové magnety:
https://silnemagnety.sk/magnet/kvader-50x15x5-n38/

magnety zachytia zvnútra filtra na plechu veškerý železný, obrúsený odpad v oleji, na ktorý sa nechytá sito filtra. Neodým je tak silný, že z filtra neodpadne, dokáže svojou silou medzi pólmi magnetu rozmliaždiť, ucvaknúť prst pri neodbornom manipulovaní. Olej s motorom bude fit, čistý, nielen bežnou filtráciou.

Fabia 3 s motorem 1,2 TSI je už v pohodě.
Fabia 2 s motorem TSI je o něco horší volba. Ale máme v práci jednu s nájezdem 165000 km a zatím problémové řetězové rozvody drží. Ale už jsou hlučnější a chtělo by je vyměnit. Takže moje rada. Jestli jste hodně defenzivní řidič a případně jezdíte jenom krátké trasy, tak 1.0 MPI bude v pohodě. Ale je slabá. TSI bych se u trojkové fabie nebál. U dvojkové ideálně najít kus s intervalem výměny oleje 15000km/rok a hlídat si hlučnost rozvodů. Nebo je nechat preventivně vyměnit někde na hranici 150000km/8 let.
TSI doporučuju hlavně na delší trasy. Je to přímovstřikový motor a krátké trasy mu nedělají úplně dobře.

1.0 MPi ve trojkové Fabii je dá se říci blbuvzdorný jednoduchý motor,, který má velké šance najezdit hodně bez velkých servisních zásahů.
1.2 Tsi je už motor s přímým vstřikem paliva (ne moc vhodný na krátké trasy po městě) s turbem (věc co se do budoucna může rozbít) a celkově složitější motor. Jízdní vlastnosti Tsi jsou samozřejmě mnohem lepší, díky turbu.

Záleží jak jezdíte, pokud nemátě žádné nároky na výkon a vystačíte si +- se stejným výkonem jako v té felicii, bral bych 1.0 Mpi 55kw, jestli chcete aby to jelo, tak Tsi i za cenu trochu vyšších nákladů na servis do budoucna