Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dobíjení rádia

Dobrý den,
jedna hloupá osoba se ptá---
přenosná rádia mají nyní vestavěnou baterii, která se dobíjí kablíkem.
Ten připojený kablík má koncovky snad zvané USB. V návodu je, že se dobíjí přes smartfone.
To nejde ze zásuvky? Nemám toto další zařízení.
Tak jak bych to rádio dobila?
Prosím bez nesrozumitelných vtipů a jednoduše, děkuji !!

USB jsou zásuvky na počítači, kam se strkají třeba flasch paměti, nebo třeba tiskárna a další.
Může ale být rádio vybavené i mikro USB, to může být třeba na smartfonu.
Pokud by si chtěla nabíjet ze zásuvky, dají se koupit levně síťové nabíječky s USB konektorem.
Poradí v každé prodejně s počítači a telefony, případně s velikostí konektoru.
Může pomoci i nabíječka od telefonu se stejným konektorem.

Případně zajít do nějakého datartu, czc, nebo jiného krámku s elektronikou nebo mobilama, položit to radio na pult, pěkně se usmát a říct "Potřebovala bych k tomuhle nabíječku, v návodu píšou, že USB, ale já tomu nerozumím."
Skoro jistě ti nabídnou něco, co bude fungovat a na požádání i ukážou, jak se to tam strká (chce to s citem a většinou to tam člověk nejdřív stejně 2x-3x strčí nějak obráceně, než se konečně strefí správně - na tohle téma jsou mraky vtipů, protože se to stane někdy snad každému)

(nebo, pokud má tvůj počítač konektory USB, tak potřebuješ jen ten kablík a vědět, jaké USB tam je - nejlíp ho prostě vyfotit a tu fotku k tomu donést)

Ono ti prodavači jsou povětšinou ochotní a neznalých zákazníků mají asi tak skoro všechny, jen někteří z těch zákazníků navíc machrujou a prudí, aby vypadali chlapácky. Takže těm slušným zákazníkům či zákaznicím vyjdou rádi vstříc :-D

Děkuji pánové za dobré rady.
To rádio jsem ještě nekoupila, jen vybrala, a zarazil mě ten způsob dobíjení. Dosud bylo vše, i loni koupený přijímač do zásuvky.
Má to konektor USB-C.
Mám strkátko v PC- na stahování fotek, nebo strkátko v set-top-box na flešku.
Ale jestli je to správný typ, to nevím.
Radio https://www.euronics.cz/navod/radioprijimac-s-dab-gogen-dab-300-n-stribrny-gogdab300n/p570508/
Ale určitě jsem se orientovala---

Trochu nechápu, co řešíš.

Na stránkách Euronics, na které jsi dala odkaz, je ke stažení návod. Hned na třetí stránce se píše:

Do zdířky micro USB zapojte kabel micro USB.
Připojte druhý konec kabelu micro USB do elektrické zásuvky pomocí napájecího adaptéru USB.
Baterii můžete také nabít připojením kabelu k portu USB počítače.

To se mi zdá dostatečně jasné. Nebo není?

O USB-C se tam nic nepíše.

"Hloupý není ten kdo se ptá, hloupý je ten, který se neptá, i když může a má koho".:-D
A k věci. To rádio je napájeno z baterie, respektive akumulátoru 3.7 V (to je laicky "baterie", kterou je možno dobíjet). Je to shodné jako u mobilů. Takže pokud máte mobil a k němu běžnou nabíječku (adaptér), s výstupním napětím 5 V DC, který se dává do zásuvky 230V a nabíjí se tím mobil, tak jej použijte pro nabíjení té baterie tohoto "rádia". Případně, jak již píší jiní, je možno nabíjet i z USB zásuvky na PC nebo NB.
Pro nabíjení se pak použije opět kablík pro mobily, který má na jedné straně "velké" USB, které se vsune do adaptéru 230V AC/5V DC, nebo do USB PC/NB a na druhé, která se vsune do rádia, pak malou "zástrčku". Boďto USB mikro (pro mobily), případně USM mini, nebo nejnovější USB-C (opět pro mobily. Tyto se liší tvarem. Pokud budete chtít vědět jak vypadají, zedejte si to do Googl vyhledávače.
Ze smartphone ("chytrej" mobil") se nabíjet nedá.
Co se táká totho "smartphone" a propojení (alias "dobíjení"podle Vás), tam jde nejspíš o možnost spojení mobilu a "rádia" (reproduktoru) přes t zv. bluetooth a pak je možné přehrávat zvukové nahrávky uložené v mobilu, případně i internetové rádio z mobilu, do tohoto Vašeho zařízení ("rádia"). ,

Teď jsem dodatečně zjistil Vaši odpověď, směřovanou na Yardu. To co jste koupila, je internetové rádio, to to bletooth nemá. Ale to nabíjení je přesně jak jsem psal. A pokud to budete používat někde jako stále na místě, tak je to možné mít napojeno na ten adaptér 230V/5V kablíkem s USB a USB-C stále. Tyhle "baterie", případně zařízení, si hlídají své vybíjení a nabíjení (podobně jako NB). Někteři sice tvrdí, že se u nich tímto sice zkracuje životnost, ale vedou se o tom občas spory. Osobně si myslím, že to moc podstatné není. A je to jednodušší, než stále hlídat a dobíjet. Ale je to věc názoru.;-)
Ale jak píše host, vstupní zdířka, pro nabíjení baterie rádia, není USB-C ale USB micro. To jsou pro ty starší mobily.