Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem vypínače v chodbě problém

Zdravím, mám v chodbě čtyři vypínače - dva schodišťáky a dva křížáky:

když zapnu ten jeden křížák, tak ostatní jdou, ale když ho vypnu tak ty ostatní nejdou,

vnitřek jsem už zkusil vyměnit, ale nic...

ale stejně to nemusí bejt tím konkrétním křížákem...? hovno tomu rozumím,

díky za případné řešení.

Potom tam máš zle vypínače. Na koncoch je č.6 - medzi nimi sú č.7.
Vypínač č.6 je prakticky prepínač, krížová č.7 je praktický dvojitý prepínač.
[shema_prohodnogo_vikluchatelja_05.jpg]
(nehľaď na to, že je to po rusky - princíp je rovnaký aj u nás. Na krajoch sú č.6, medzi nimi č.7)
Takže - skontroluj si to, ako to máš zapojené a či tam máš tie správne schodiskové "vypínače" - právnejšie sú to prepínače, pretože prepínajú medzi dvoma vetvami vedenia.

Pokud problém s přepínáním ostatních vypínačů nastane po přepnutí některého z krajních schodišťáků (vyp.č.6), pak máš ten schodišťák špatně zapojený (přehozené dráty). Pokud je tedy zbytek zapojeni v pořádku (nepřerušné vedení v odbočné krabici, nově navrtaná polička, atd...).

Dřív dokázaly jen křižáky se sepnout do mezipolohy (jsou to dva spřažené schodišťáky, jedna sekce přepla druhá ne a problém byl na světě). Ale dnešní vypínače jsou stavěné tak, že se klidně zastaví v mezipoloze. Takový schodišťák (tj. přepínač) nepřepne ani na jednu ani na druhou stranu a nepropustí proud ke světlu ani jedním z těch dvou drátů (v tomto zapojení dost závažná chyba). Nedávno jsem na to u jednoho zánovního schodišťáku ABB (a nebyl to ten nejlevnější model, no možná proto, u klasického to nejde) přišel, že má tuto "schopnost" když jsem řešil přesně tento problém (poté co jsem procvakal jsem všechny křížáky, jestli nějaký neuvíznul v mezipoloze).

Už jsem několikrát vzpomínal na jednu "výjezdovku" na učňáku. Ono na výjezdovky (jak jsme říkali práci mimo dílnu) se normálně posílali lidi, od kterých chtěli mít mistři pokoj, my hodnější až když bylo potřeba napravit něco po těchto lotrech (nebo když už nebylo koho poslat). Tehdy jsme na školním internátu řešili přesně tento problém; sedm podlaží, na každém dva vypínače a minulá parta to nějak totálně zmotala. Oni měli za úkol vyměnit jeden křížový vypínač, to udělali, ale zjevně popletli dráty (takže to nefungovalo). Tak je tam poslali znova, aby to napravili. Načež namísto toho, aby opravili to, co udělali blbě v tom jednom vypínači (šance, že se napodruhé trefí správně je statisticky dost vysoká, řekl bych 50%), tak rozvrtali vše ostatní. No a my to měli po nich napravit. Dneska by to pro mě byla jednoduchá hříčka (nejvíc by zabralo přecházení mezi patry), začal bych od schodištáku a šel bych vypínač po vypínači, které bych zkontroloval, ale tehdy v tom druhém ročníku jsme s tím ve dvou měli docela problém, nakonec jsme to asi vyřešili, ale určitě ne nějak suveréně s jednou rukou v kapse. Takže když přijde na přetřes ovládání světla z více než dvou míst, vzpomenu si právě na tento případ, jak jsme jako "bažanti" běhali nahoru a dolu a byli z toho docela bezradní.