Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Sušení jasanových fošen

Zdravím.
Jsem začínající hobby truhlář a výhodně jsem koupil 1 m3 jasanových fošen. Fošny byly od jara venku tak jsou na koncích praskliny, ale myslím že to zatím není žádná katastrofa. Chystám se je uložit do hráně, ale zajímá mě jestli má cenu konce ještě natírat když už začal praskat nebo tam mám nabít nějaké kovové spony aby to aspoň trochu drželo. Fošny budu nejspíše řezat na 2 metry kvůli lepší manipulaci. Čili jeden konec nebude prasklý, ten bude asi dobré natřít aby pomaleji schnul. Existuje nějaká speciální barva ? Čím natírate konce vy ?

Má, nebude mít 30 cm :-) Dřevo je prodyšné po celé délce, dokonce kdysi se impregnovaly telegrafní sloupy tak, že se do nich z jednoho konce napustilo mořidlo a to druhým koncem teklo ven. Takže i v tomhle případě zatření pomůže a kdyby ne, tak aspoň neuškodí. Ta barva nic nestojí, použít se dá kdejaký zbytek.

Já ti rozumím, já kupuji dřevo ze sušky se sponama, ty jdou hned dolů, ať se fošna projeví dřív, než s ní začnu dělat. Pokud je prasklá, tak podle toho řežu, pak se mi po ohoblování neobjeví záštipky. Jak jednou fošna začne praskat, tak to má v sobě, prostě pnutí, které je potřeba uvolnit.