Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Sušení jasanových fošen

Zdravím.
Jsem začínající hobby truhlář a výhodně jsem koupil 1 m3 jasanových fošen. Fošny byly od jara venku tak jsou na koncích praskliny, ale myslím že to zatím není žádná katastrofa. Chystám se je uložit do hráně, ale zajímá mě jestli má cenu konce ještě natírat když už začal praskat nebo tam mám nabít nějaké kovové spony aby to aspoň trochu drželo. Fošny budu nejspíše řezat na 2 metry kvůli lepší manipulaci. Čili jeden konec nebude prasklý, ten bude asi dobré natřít aby pomaleji schnul. Existuje nějaká speciální barva ? Čím natírate konce vy ?

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Spony ne, musí se natřít. Exotická dřeva se voskují, ostatní se zatře jakoukoliv barvou která je po… nový
umfa 08.11.2021 16:09
umfa
To zní logicky :puff: Otázka tedy zní zda má cenu natírat když už má prasklina cca 20 cm ? nový
Snip3r 08.11.2021 16:47
Snip3r
Podle mne nemá, když se jasan rozhodne, že tady praskne, tak to dříve nebo později udělá. Sušit to b… nový
Otazník. 08.11.2021 19:49
Otazník.
Má, nebude mít 30 cm :-) Dřevo je prodyšné po celé délce, dokonce kdysi se impregnovaly telegrafní s… nový
umfa 08.11.2021 22:50
umfa
Já ti rozumím, já kupuji dřevo ze sušky se sponama, ty jdou hned dolů, ať se fošna projeví dřív, než… nový
Otazník. 09.11.2021 07:15
Otazník.
Jasně, to je taky fakt. poslední
umfa 09.11.2021 15:08
umfa

Podle mne nemá, když se jasan rozhodne, že tady praskne, tak to dříve nebo později udělá. Sušit to budeš na vzduchu hodně dlouho, ovšem záleží, na co to máš určené. Délka k manipulaci je stejná věc, pokud to budeš mít třeba na dveře, tak dva metry je málo. Prostě se přizpůsob tomu, co plánuješ za výrobky.

Má, nebude mít 30 cm :-) Dřevo je prodyšné po celé délce, dokonce kdysi se impregnovaly telegrafní sloupy tak, že se do nich z jednoho konce napustilo mořidlo a to druhým koncem teklo ven. Takže i v tomhle případě zatření pomůže a kdyby ne, tak aspoň neuškodí. Ta barva nic nestojí, použít se dá kdejaký zbytek.

Já ti rozumím, já kupuji dřevo ze sušky se sponama, ty jdou hned dolů, ať se fošna projeví dřív, než s ní začnu dělat. Pokud je prasklá, tak podle toho řežu, pak se mi po ohoblování neobjeví záštipky. Jak jednou fošna začne praskat, tak to má v sobě, prostě pnutí, které je potřeba uvolnit.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru