Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hliníková kola na zimu

Zdravím.
Vadí nějak dnešním hliníkovým kolům zimní podmínky? Konkrétně mám na mysli kola Škoda Apus (dělají se v černé, bílé a klasicky stříbrné barvě). Vadí jim nějak posypová sůl, mohou začít např. oxidovat?

Soľ vadí každému povrchovo nechránenému metalu, dokonca aj vysoko ušľachtilé kovy (prácne vyrobené fúziu v jadrách hviezd druhej generácie) chytia patinu pôsobením chloridu sodného so vzdušnou vlhkosťou.

Nahoď plechcháče, tie sa dajú obuté s gumami na stole opieskovať, wapkou umyť, napatlať OdrezovačT, po osušení antikoróznym, základným plničom 2x prestriekať, 2x základnou a na záver ošetriť povrchovým, vypaľovacím acetónovým lakom strieborného lesku.
Vyhni sa akrylátovým pigmentom, farbám, tie vyslovene časom umyješ, stratia lesk.

Všetko spravíš s patričným odstupom doma na kolene trebárs so 440ml sprejmi ak okraje pneu ošetríš napríklad tekutým mydlom, oblepíš papierom apod.

No o tom by se asi dalo široce diskutovat, poud jde o tlumení vibrací bylo by to zřejmě na hranici měřitelnosti a naopak kvůli vyšší váze se významně zvýší neodpružená hmota a tedy se jízdní komfort naopak zhorší... A opravdu hliníkové ráfky nereznou protože prostě reznout nemohou. Rez je totiž hydratovaný oxid železa ve směsi s hydroxidem železitým, ale to jen tak, víme co jsi mměl na mysli. Samopal vzor 24 taky rezne a navíc i koroduje :-):-):-). Ale vážně - hliník je výrazně reaktivnější kov než ocel, narozdíl od ní reaguje s kyselinami, ale i se zásadami - s těmi významě bouřlive. Hliníkové ráfky nekorodují především díky důkladné povrchové úpravě zatímco ocelové jsou možná jen na pár výjimek nastříkány jednou tenkou vrstvou barvy. A plně platí co napsal níže Moas.

Je to jedno, jediná výhoda hliníkových disků je vzhled, oproti plecháčům jsou horší na údržbu, náchylnější na defekt, dražší a navíc i těžší.
Osobně považuju hliníková kola za horší variantu k plechovým.

Pokud jde o hmotnost platí to pouze u kol hořčíkových (tedy úplně správně se jedná o slitiny hořčíku) a pochybuju, že by taková kola kvůli nebezpečné hořlavosti dostala homologaci pro běžný provoz nehledě na to, že by je asi běžný smrtelník těžko zaplatil.. Kola hliníková (samozřejmě jde taky o slitinu) jsou váhově srovnatelná nebo jsou spíš těžší než kola plechová.

To myslíte vážně s tou hořlavostí? Hliník je na tom jen o kousek hůř než hořčík a mimochodem se směsí hliníkového a železného prachu svařují kolejnice. Ty slitiny co myslíte se nazývají elektron a je to právě slitina hořčíku a hliníku (90% hořčík, 10% hliník) a dělají se z nich kola, kryty motorových pil atd. Až se vám podaří zapálit hořčíkové kolo, či jen kvádřík, dám vám milion :-D Učí se to na základní škole. Jo prášek, či piliny, to je něco jiného... Až se s prominutím nabízí dotaz, Bože je to vůbec možné, tady někdo nedával v sedmé třídě fyziky a chemie pozor :-D A kola litá jsou na rozdíl od těch plechových především tuhá! A o to tady jde! Ostatně přesně ze stejného důvodu se používají i nízkoprofilové pneumatiky. Aby se to nevlnilo v zatáčkách. Nebezpečnou hořlavost si schovte na ty pneumatiky. Ty jsou daleko hořlavější než hořčík, hliník i železo. Ano všechny tyto tři kovy jsou hořlavé, ale krom formy extrémně jemného prachu je nezapálíte jinak, než jaderným výbuchem...

UPS
keď som kúpil auto (staršie) tak letné boli elektróny a zimné plechové
ale nikdy ma nenapadlo prečo to tak bolo ?...
možno v minulom tisícročí keď boli hliníkové Xx drahšie sa to takto robilo
teda ešte predtým jedny disky a prezúvať 2x ročne
a ešte ešte predtým celoročné pneumatiky
ale dnes by som asi nekupoval niečo čo hrdzavie
vlastne aj na dome som vymenil zvody "Fe" za (medzitým bolo niečo z ropy) hliník
ale teraz neviem
koľko km v zime jazdíš ?
koľko km v lete jazdíš ??
kde bývaš ??? (kopce VS rovina)
a nakoniec moja rada (veď chceš poradiť či ???)
zimné pneumatiky cely rok a dodržovať odstupy(ináč celoročné pneumatiky stále existujú)
nakoľko brzdná dráha v lete na zimných je 2x dlhšia (platí aj naopak)