Hliníková kola na zimu
Zdravím.
Vadí nějak dnešním hliníkovým kolům zimní podmínky? Konkrétně mám na mysli kola Škoda Apus (dělají se v černé, bílé a klasicky stříbrné barvě). Vadí jim nějak posypová sůl, mohou začít např. oxidovat?
Zdravím.
Vadí nějak dnešním hliníkovým kolům zimní podmínky? Konkrétně mám na mysli kola Škoda Apus (dělají se v černé, bílé a klasicky stříbrné barvě). Vadí jim nějak posypová sůl, mohou začít např. oxidovat?
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Z praxe vím,že nové disky nemají problémy,když není narušený ochranný lak ,Starší mají narušený lak mnoha způsoby, tento problém mají.Na zimu je vhodnější plech .
Pánové kupoval jsem před cca 6 lety nové plecháče na mé auto, a když jsem je viděl při přezutí hruza zadní strana rezavá jak liška. Nebo to tak aspon vypadalo.
Soľ vadí každému povrchovo nechránenému metalu, dokonca aj vysoko ušľachtilé kovy (prácne vyrobené fúziu v jadrách hviezd druhej generácie) chytia patinu pôsobením chloridu sodného so vzdušnou vlhkosťou.
Nahoď plechcháče, tie sa dajú obuté s gumami na stole opieskovať, wapkou umyť, napatlať OdrezovačT, po osušení antikoróznym, základným plničom 2x prestriekať, 2x základnou a na záver ošetriť povrchovým, vypaľovacím acetónovým lakom strieborného lesku.
Vyhni sa akrylátovým pigmentom, farbám, tie vyslovene časom umyješ, stratia lesk.
Všetko spravíš s patričným odstupom doma na kolene trebárs so 440ml sprejmi ak okraje pneu ošetríš napríklad tekutým mydlom, oblepíš papierom apod.
Mám hliník asi pět let a zcela bez problémů.
Vozil jsem vždy plechy, před 3mi roky jsem koupil výhodně zánovní hliníky Dezent a už bych plechy nikdy nechtěl.
A v čem pozoruješ rozdíly?
Hliníková kola lépe tlumí vibrace, takže se zvýší komfort. A to nejdůležitější - nereznou.
No o tom by se asi dalo široce diskutovat, poud jde o tlumení vibrací bylo by to zřejmě na hranici měřitelnosti a naopak kvůli vyšší váze se významně zvýší neodpružená hmota a tedy se jízdní komfort naopak zhorší... A opravdu hliníkové ráfky nereznou protože prostě reznout nemohou. Rez je totiž hydratovaný oxid železa ve směsi s hydroxidem železitým, ale to jen tak, víme co jsi mměl na mysli. Samopal vzor 24 taky rezne a navíc i koroduje . Ale vážně - hliník je výrazně reaktivnější kov než ocel, narozdíl od ní reaguje s kyselinami, ale i se zásadami - s těmi významě bouřlive. Hliníkové ráfky nekorodují především díky důkladné povrchové úpravě zatímco ocelové jsou možná jen na pár výjimek nastříkány jednou tenkou vrstvou barvy. A plně platí co napsal níže Moas.
Je to jedno, jediná výhoda hliníkových disků je vzhled, oproti plecháčům jsou horší na údržbu, náchylnější na defekt, dražší a navíc i těžší.
Osobně považuju hliníková kola za horší variantu k plechovým.
Úplně původní důvod litých kol byla nižší hmotnost a vyšší tuhost a především chlazení brzd u sportovních vozů.
Pokud jde o hmotnost platí to pouze u kol hořčíkových (tedy úplně správně se jedná o slitiny hořčíku) a pochybuju, že by taková kola kvůli nebezpečné hořlavosti dostala homologaci pro běžný provoz nehledě na to, že by je asi běžný smrtelník těžko zaplatil.. Kola hliníková (samozřejmě jde taky o slitinu) jsou váhově srovnatelná nebo jsou spíš těžší než kola plechová.
To myslíte vážně s tou hořlavostí? Hliník je na tom jen o kousek hůř než hořčík a mimochodem se směsí hliníkového a železného prachu svařují kolejnice. Ty slitiny co myslíte se nazývají elektron a je to právě slitina hořčíku a hliníku (90% hořčík, 10% hliník) a dělají se z nich kola, kryty motorových pil atd. Až se vám podaří zapálit hořčíkové kolo, či jen kvádřík, dám vám milion Učí se to na základní škole. Jo prášek, či piliny, to je něco jiného... Až se s prominutím nabízí dotaz, Bože je to vůbec možné, tady někdo nedával v sedmé třídě fyziky a chemie pozor A kola litá jsou na rozdíl od těch plechových především tuhá! A o to tady jde! Ostatně přesně ze stejného důvodu se používají i nízkoprofilové pneumatiky. Aby se to nevlnilo v zatáčkách. Nebezpečnou hořlavost si schovte na ty pneumatiky. Ty jsou daleko hořlavější než hořčík, hliník i železo. Ano všechny tyto tři kovy jsou hořlavé, ale krom formy extrémně jemného prachu je nezapálíte jinak, než jaderným výbuchem...
No on je hořlavej každej přášek, klidně i mouka, hlavně prášek do pečiva vede.
UPS
keď som kúpil auto (staršie) tak letné boli elektróny a zimné plechové
ale nikdy ma nenapadlo prečo to tak bolo ?...
možno v minulom tisícročí keď boli hliníkové Xx drahšie sa to takto robilo
teda ešte predtým jedny disky a prezúvať 2x ročne
a ešte ešte predtým celoročné pneumatiky
ale dnes by som asi nekupoval niečo čo hrdzavie
vlastne aj na dome som vymenil zvody "Fe" za (medzitým bolo niečo z ropy) hliník
ale teraz neviem
koľko km v zime jazdíš ?
koľko km v lete jazdíš ??
kde bývaš ??? (kopce VS rovina)
a nakoniec moja rada (veď chceš poradiť či ???)
zimné pneumatiky cely rok a dodržovať odstupy(ináč celoročné pneumatiky stále existujú)
nakoľko brzdná dráha v lete na zimných je 2x dlhšia (platí aj naopak)