Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak vyčistit odpad ve sprchovém koutě

Zdravím,
nedávno jsem se přestěhoval a poprvé v životě mám místo vany sprchový kout. Když odklopím krytku, vidím v odpadu nějakou síťku, kterou ovšem nemůžu vyndat a vypadá to, že voda se v odtoku do nějaké míry drží neustále, i když je nepoužívaná, což se mi u vany nikdy nestalo. Je to normální?

Při malování jsme v koutě čistili štětce s barvou, která se dá ředit vodou. Co čert nechtěl, připletl se mi tam i jeden štětec s barvou na topení, ke kterému je třeba ředidlo. Než jsem si to při umývání uvědomil, měl jsem špinavé ruce, sprchovou hadici i dno sprchového koutu. To jsem pomocí ředidla vyčistil, ale mám pocit, že se část této barvy dostala i do odtoku. Když se sprchujeme, voda špatně odtéká, hromadí se na dně koutu a pak odtéká několik minut.

Přemýšlel jsem, že použiju Domol prášek na čištění odpadu, ale tam se píše, že to mám nasypat do odpadu, kde není voda, což u toho mého není možné.

Teď teda nevím co s tím, mám to tam nasypat i když tam voda je? Vyčistí to kromě jiného i tu barvu, která mam možná je taky? Mám to vyčistit nějak jinak? Síťku se mi vyndat nepodařilo.

Předem děkuji za odpovědi

V odtoku je sifon, proto vidíš vodu uvnitř. Pokud by tam nebyla voda tak by "vůně" kanalizace šla do koupelny.
Pomohla by i fotka, třeba někdo zná tvůj sifon a ví jak na něj.
Můžeš zkusit sundat hlavici sprchy z hadice a jen proudem horké vody sifon prostříkat.

Podařilo se mi vyndat "síťku", která buďto odpadla nebo si pamatuji špatně, že tam vůbec byla. Je to kulatý kus plastu, toť vše. Neumím si představit k čemu tam je dobrý.

Foto plastového dílu https://imgur.com/a/NBLWL8l

Teď když si to prohlížím, mám pocit, že síťka je přidělaná šrouby, které drží i ten vrchní díl plastu.

Noo ... Kdyby jste vyfotil nějak tu vaničku z boku, kde je vstup, případně i z jiné strany, kde je k ní přístup, ale zvenku. Nechce se mi věřit, že by ten sifon nešlo vyměnit. A tudíž se k tomu musí dát dostat i z venku!

Někdy se to zazdí a není možno se k sifonu dostat (lumpárna). Někdy jsou maskovaná dvířka za nějakou dlažkou. Když se k němu nedá dostat, celkem to nevadí, je mělký a snadno se vyčistí ohnutým drátem. Třeba ze svářecího drátu, na konci udělat háček, ohnout podle sifonu a vyšťárat tím háčkem vlasy a svinstvo. Nejlépe prošťouchnout instalatérskou prošťuchovací pružinou - k dostání za pár korun v instalatérských potřebách nebo v Horním Bachu, v OBI atd.

Taky jsme měli kdysi dávno problémy s odpadem v rodinném baráku, pro jistotu vždy kolem Vánoc. Prošťouchnutí instalatérkým pérem pomohlo jen na pár měsíců a potom zase znovu. Pro jistotu jsem odpad ještě po prošťouchnutí použil louh sodný, aby v trubkách žádný bordel nezůstal.
Po měsíci až dvou to samé, tak jsem zkusil kyselinu chlorovodíkovou. Zase se to opakovalo, tak jsem to celé rozkopal a udělal nové
odpady a je to bez nervů už minimálně 12 let.
Když jsem viděl ty odpady, málem jsem se vyvrátil. Od dřezu šla odpadní trubka širší, potom byla napojená na menší průměr a tam se to
ve spoji zachytávalo. No, mělo to být ve spoji naopak, kdy jde užší trubka do silnější nebo alespoň spojka se stejným průměrem.

Ta "síťka" je nejspíš součást zápachového uzávěru, její spodní hrana je trvale ponořená do nádobky sifonu a horní hrana utěsněná proti hrdlu sifonu - voda proteče, vzduch neprojde. Při čištění je dobré ji mít vyndanou, tím se vlastně sifon zruší a snáz se tam vejde nějaký drát nebo instalatérské pero.

Máte pravdu, z toho jak to popisujete je to přesně tento případ. Nicméně, vrchní hrana je zadělaná šrouby viz fotky zde v komentářích. Abych ji vyndal, musím tedy šrouby oddělat? Říkám si, jestli není jednodušší zavolat instalatéra případně "hodinového manžela". Rád bych se vyhnul tomu, abych tady svou nevědomostí něco rozbil/rozlil/úplně pokazil.