Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Využití dvojzásuvky.

Dobrý den,
moje vnučka si zakoupila byt. Elektroinstalace po rekonstrukci.
V koupelně má 1 zásuvku a potřebuje zapojit pračku a sušičku.
Je možno vyměnit jedno-zásuvku za 2-zásuvku a používat oba spotřebiče současně.
Zásuvka je na 16 A, ale to mně nic neříká.
Může mně někdo poradit prosím.
T.

Záleží na jističi pro tu zásuvku. Pokud je na proud 16A, udrží odběr 16A x 230V =3680W. Tedy součet příkonu zapojených spotřebičů nesmí tuto hranici cca přesáhnout. Takže dle štítku na pračce a sušičce zjistit příkony ve wattech. Jinak to bude při plném výkonu, např.ohřevu vody, vyhazovat ten jistič.

max současná zátěž: 16A x 230V = 3.6kW ... mrknout se na štítky/do parametrů, kolik berou ty spotřebiče.
okruh v koupelně by měl mít vlastní jistič (a po rekonstrukci bych čekal že i s proudovým chráničem).

dvojzásuvky se dnes prodávají v provedení horní pootočená, to mi přijde jako dobré řešení.

Jak už bylo napsáno, ideálně si zkontrolovat štítky přístrojů a sečíst. Pračky bývají obvykle 2.2kW, sušičky kolem 1kW, takže byste se neměl dočkat nepříjemného překvapení a v pohodě se vlézt do 3,68kW, které může dodat okruh chráněný 16A jističem.

Pokud by snad vnučka měla nějaké extrémně žravé spotřebiče, tak jističe snesou trvalé přetížení 112%, než rozepnou. Čili do 4.12kW. Není to nic, s čím by člověk měl primárně počítat, spíš se to dá brát jako uklidňující faktor v případě, že se člověk nebezpečně přiblíží těm 3,68kW. Prostě je tam rezerva.