Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Odstranění neprodyšné omyvatelné barvy z SDK

Hodlám se přemalovat několik let starou neprodyšnou omyvatelnou barvu ze sádrokartonových stěn.
Stěny byly už od natření hodně "choulostivé" a minimálně jednou ročně jsme museli odstraňovat fleky jemné plísně.
Z toho, co jsem vyčetl, je to protože je barva nepropustná a stěna nemůže dýchat.

Konečně jsme se dostali k renovaci a nechci tuto neprodyšnou vrstvu jen znovu přetřít.
Je nějaká šance zbavit se staré barvy tak, abych mohl potom natřít SDK desky pod ní více prodyšným nátěrem nebo je výměna sádrokartonu jediná možnost?

Zatím byly desky natřeny dvakrát a potíže se objevily až podruhé s těmito tmavými barvami...
Děkuji za jakékoliv názory.

Pokud je nátěr opravdu vodě (a vlhkosti) odolný, tak plíseň nemůže vznikat tím, že by nějaká vlhkost pronikala ze sádrokartonu vlivem "nedýchání". Spíš se jedná o to, že povrch (třeba i jen někdy) je chladnější a pak se na něm sráží voda z vlhkosti vzduchu. Tím že je povrch hladký a nenasákavý, i slabé opocení se hned projeví. Pokud se opocení děje častěji, tak se plíseň může uchytit.
Pravdou je, že pokud sádrokarton bude natřený dobře paropropustnou barvou, tak k opocení dojde stejně.
Ale sražená voda se vstřebá do celého objemu desky a nekoncentruje se jen na povrchu. Tím nebude tak znatelná a povrchová vlhkost nestačí k tvorbě plísně. Potom po například vytopení místnosti a zahřátí stěny dojde zase zvolna k odpaření vlhkosti z desky.
Ale je tedy nutné posoudit, jestli následné vysoušení desky převažuje nad navlháním. Pokud ne, tak dojde k postupnému navlhnutí desek tak, že budou vlhké a plíseň se objeví znovu. Také by bylo vhodné zjistit, proč ke srážení vody dochází. Pokud je třeba pod sádrokartonem studená venkovní zeď, bude se i nový sádrokarton potit. --- Nebyl třeba voděodolný nátěr dříve zvolen právě proto, že se stěna potí, aby voda nezpůsobila navlhnutí desek?

"Dýchání" stěn a domu je nesmysl. Voda se sráží při dosažení teploty rosného bodu a je jí srdečně jedno, jestli stěna dýchá či nikoliv. To je fyzikální jev a nic s tím nenaděláme. Musí se změnit fyzikální vlastnosti. Udělat zateplení domu, větrat, topit. Je to jen sádrokartonová příčka? Pak může být celková velká vlhkost vzduchu - snížit větráním, topením.