Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vadný alternátor asi

Ahojte lidi prosím vás žádám vás o radu. Bratr má skoro nové auto jen mu to nejezdilo kvůli baterce tak jsem tam přijel se starou Audinou 80tkou a dal jsem tam baterií z ní bratrovi auto klapala všechno v pohodě vyndal jsem ji a že jí dám zpátky do svý audiny jenže + kontakt mi tam nechtěl vlízt tak jsem jako debil se snažil zabouchat kladívkem a najednou pro připojení téhle a jakékoli baterie se mi začne kouřit z alternátoru takže teď nevím co stím. Když jsem tam strčil novou tak se tak hrozně zakouřilo z alternátoru že to jsem ještě neviděl. Prosím o radu bojím se když koupit novej alternátor aby se mi z něj znova jen nezahulilo a nic víc. Moc vám děkuju chlapi za veškerou radu

Ale dlouho mam problém s tím že když se to zahřeje tak to hrozně kvičí, spousta lidí mi říká že to dělá volnobežka na alternátoru a i mi pak přestalo jít osvětlení interiér nevím jestli to má stim něco společného ale kontrolka žádná nikdy nesvítila takže jestli to nebyla jen náhoda že se to zrovna teď odkouřilo a nebo jsem já blbec zničil baterku tím kladivem jak jsem zabouchával ten kontakt a tím se třeba nějak spálil i alternátor tak nevím

To, že jsi naklepnul svorku na baterii kladívkem (dělám to tak občas taky že to trochu naklepnu), tak pokud nedošlo k nějakému zaražení kontaktu do baterky, což bys na to musel tlouct dost, tak k žádnému poškození baterky asi nedošlo.
Ty vývody z baterky v pouzdru drží dost fest.
Také tím nemohlo dojít k poškození alternátoru, to je snad skoro nemožné.
Ale napadá mě jedna i když málo pravděpodobná ale možná věc. A to je to,proč jsi potřeboval naklepnout vývod na plus baterie. Vývody nejsou stejné, plusový je trochu silnější. Kdyby si spletl kabely k baterii, tak minusová svorka ti půjde na plus vývod těžko. Nespletl sis polaritu?
Dost by to tomu odpovídalo, co se děje. Po špatném připojení i na malý okamžik, rychle odejdou usměrňovací diody v altíku. Už z nich se může zakouřit. to by byla první věc, pokud by to trvalo krátce, diody se dají vyměnit.
Pak dále se přes proražené diody dostane napětí do vinutí altíku a pak se bude kouřit z vinutí a to dost.
Předpokládám, že když se z toho kouří, že ses ani nepokoušel startovat.
A pokud by skutečně k přepólování došlo, tak si netroufám odhadnout, co na to elektronika v autě.
Jsou to jen takový úvahy, ale pokud by se to opravdu stalo, asi to nebude levné.

Ty jo chlape máš pravdu musel jsem to prohodit minus jsem dal určitě na plus ( já jsem ale pako :-( , co teď :-/ ) tak alternátor koupim novej a vyměnim a baterka je asi taky KO ŽE? no zejtra to zkusím kdyžtak připojit znova tak jak to má bejt a uvidím :-( ale jo nevěřil jsme tomu ale teď jsme zavzpomínal a určitě jsem to otočil

Tak jsem to asi odhadnul správně. Ale to jsi tomu dal pořádnej nářez. Asi jediný, co to přežilo bez nějakých ztrát bude baterie. ta dá proudy veliké a nějakou elektroniku a vinutí odpálí jako nic.
Zato asi můžeš počítat s alternátorem a jeho regulační jednotkou, řídící elektronikou motoru, a další elektronikou auta.
Jedině že bys měl velikou kliku a něco z elektroniky mělo nějakou ochranu proti přepólování, což moc nepředpokládám.
Vypadá to, že oprava nebude vůbec levná. U takového omylu stačí vteřina a auto je jak po mrtvici.

Hele moc díky za radu a za všechno jenom alternátor to schytal a stejně mi tam kvičela na něm už volnobežka a baterku ještě zkusím zachránit pořádným nabitím a přeměřením tak uvidim ale když odpojím alternátor a dám tam novou baterku tak auto chytlo zaplať pán bůh v pohodě

Najprv si zisti, čo je vadné. Alternátor určite, takže ten demontuj z auta. Pripoj baterku a naštartuj. To by malo ísť, akurát ti bude svietiť kontrolka nabíjania. Ak sa ti to podarí, tak si zagratuluj a daj si frťana. A potom napíš sem do poradne o radu, ako otestovať a opraviť alternátor.
Poznámka: Ak je na remeni (ktorý ťahá alternátor) aj nejaké iné zariadenie, tak samozrejme alternátor tam nechaj, odpoj z neho len elektriku.

Hele moc díky za radu a za všechno jenom alternátor to schytal a stejně mi tam kvičela na něm už volnobežka a baterku ještě zkusím zachránit pořádným nabitím a přeměřením tak uvidim ale když odpojím alternátor a dám tam novou baterku tak auto chytlo zaplať pán bůh v pohodě