Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Autobaterie - jako zdroj napájení pro 3x 10W žárovky

Ahoj, potreboval bych rady zkusenejsich. Mam malou konskou staj a ted se blizi doba brzky tmy.. takze jsem poresil osvetleni skrz autobaterii. Mam 3x 10W zarovky a jeste mam v planu 3x nebo 4x 40w reflektory na prostor u koni.. svitit to bude tak maximalne pul hodiny denne a nebude svitit vse najednou. Ale momentalne mam pripojene ty 3x 10w je to normalne na vypinac a vsechny najednou skoro nesviti, pokud jednu odpojim tak ty dve sviti a pokud odpojim i druhou tak jedna sviti o neco silneji. Momentalne mam od baterie tazeny kabel 2x0,75 asi 7 8 metru do rozbocovaci krabicky a pote take 2x0.75. Co jsem udelal spatne? Dekuji

Změna předmětu, původně: Autobaterie (host)

Největší nesmysl je v současnosti používat obyčejné vláknové žárovky. Jejich spotřeba je minimálně 6 x vyšší, než spotřeba LED žárovek, při stejném světelném výkonu. A pokud uvažuješ o LED na 12 V, se jmenovitým výkonem 2W, pak není pravda že je to bludička. Používám je v přívěsu a dá to stejný světelný výkon určitě jako 10W - 15W vláknová žárovka. Ale pokud by jsi chtěl světla víc, tak třeba, v odkaze uvedená v 6 W má svítivost klasické žárovky s výkonem 40W. A na těchto stránkách máš i obdobnou LED žárovku s výkonem 3,5 W. A jejich ceny nejsou nijak "závratné". Pouze budeš muset dokoupit pro ně vhodné patice MR16 (GU5,3), ale to jsou běžné co byly pro bývalé halogenky. Ale jak říkají ostatní, nutno provést rozvody CU vodičem minimálně 2,5 mm2.
A pokud použiješ uvedené žárovky, pak budeš mít světla 5-6 x víc než s těmi klasickými auťáckými. Případně sniž světelné výkony na úroveň těch klasických žárovek co máš nyní a baterie vydrží 5-6 x déle. A pokud chceš použít i reflektory, tak třeba, pro příklad, já si koupil v bazaru, za stovku, starý halogeňák a do něj osadil s chladičem LED 50W/230V (z Aliexpressu za 20,- Kč) a svítí jako původní 300W halogen.

https://www.t-led.cz/p/led-zarovka-mr16-6w-ep50-41300
https://www.t-led.cz/led-zarovky-12v/?utm_source=seznam&utm_medium=cpc&utm_campaign=LED+zarovky&utm_content=V12_E

P.S.
Ještě jsem se vrátil k otázce. Pokud není baterie schopna "utáhnout" 3 žárovky po 10 W zapojené paralelně, tak je buďto málo nabitá, nebo je už "na odpis". 30W musí dobrá a nabitá utáhnout absolutně bez problémů a bez skoro znatelné změny svítivosti při odpojování jednotlivých žárovek !!!
Napětí dobré a nabité 12 V baterie by se mělo pohybovat kolem 12,6V. A i při připojení takovéto zátěže by nemělo moc poklesnout. A zda je baterie dobrá i kapacitně (schopna dodávat větší proudy po delší dobu), se dá změřit ale pouze t.zv. "zkratmetrem", který zjistí stav baterie v závislosti na větším zatížení. Mívají je v autoservisech.

Baterii jsem si kupoval uplne novou. Ale pravda, nemeril jsem ji.

Nejdriv vymenim kabely, baterii pro jistotu zkusim dat na nabijecku. Zarovky byli uz ve svetlech kdyz jsem je kupoval, ale led budou, uz kvuli spotrebe. Dekuju moc za tipy, to se bude hodit.

K tomu premyslim o tom, ze bych, na baterii pripojil regulator klidne se solarnim panelem, ktery baterku bude udrzovat aby se uplne nevybila a neznicila se.. vicemene se svetla budou pouzivat hlavne pres zimu. Lze pouzit tuto sestavu? https://www.aretacni-pripravky.cz/solarni-panely/solarni-panel-monokrystalicky-12v-40w-s-regulatorem/?gclid=Cj0KCQjwtMCKBhDAARIsAG-2Eu92Pqba7q1zHoW8oePlZIPUBFFyuNyf_wKzfUu9f1lddtfjtgW6g0UaAty4EALw_wcB

Dobrý den,to co je v odkazu je pouze hračka,nebo na dovču v létě na přívěs když je slunečno na přísvit bludičkami.Od podzimu,kdy potřebujete dříve svítit je to nedostačující.Mám solární elektrárnu 1,2 kw,zatím z téměř čtyř kilowat panelů,nemám zbytek připojen.Jak jsou podzimní dny bez sluneční intenzity,dává to sotva pětinu.Udělané to mám dobře,velké amorfní panely,MPPT nabíječ,otočeno k jihu.
Kupte si malou elektrocentrálu,bude to tutovka,případně připojíte i malou fričku,nebo vrtačku.Cenově budete úplně jinde,propálíte za tu hoďku čtvrt litru benzinu.:-)

On píše že má "malou koňskou stáj". Pokud jsou to jednotlivá stání pro koně, ta mají rozměr cca max. 4 x 4 -6 m (dcera má takové rovněž čtyry), tak i ta 2 W ledka, na jedno stání, pro osvětlení stáje za účelem třeba vyčistění podestýlky, skoro stačí. Na to moc světla potřeba není. Pochopitelně ta 6 W dá toho světla víc, ale zase má větší odběr a baterie by mu vydržela svítit jenom třetinovou dobu. Ale pokud bude mít to dobíjení solárem, tak když jenom odhadem: jedna LED 6W → 0,5 A, kdyby jich měl i 10 ks → 5 A při kapacitě nové baterie 40 Ah i cca 6-8 hodin svícení. To si myslím, že by mohlo být úplně dostačující. A druhý den dobije solárem (pokud budou podmínky). A v noci svítit pouze orientačně třeba dvěma. Ale to si může snadno propočítat sám.;-)

Taky psal o svícení půl hodiny denně, takže tam bych to s tím šetřením na ledkach neprehanel.
Pokud se použiji 6W ledky, nebude potřebovat ty reflektory, o kterych psal.
64Ah baterie = tak 40Ah použitelných a to je na nejakych 6 zarovek se 6W dostatečné s velkou rezervou a světla bude vic než dost.

Jedna se o mistnost 3x3 pro krmivo a nejaky prislusenstvi + prostor 2x2 kam se.da schovat pred destem apod ale tam svetlo byt teoreticky nemusi + reflektory budou pred touto mistnosti(barackem) kde plnim vodu do nadob, cisti se kone atd.. jsou to male prostory. Pristi rok budu dodelavat osvetleni do karavanu. Kone jsou cely rok venku tam svetlo nepotrebuji, boxy nemame.

Tak to osvětlíš úplně v "poho". To vypadá tak na 5-6 Ledek po těch 6 W. A pochopitelně každou prostoru (případně i žárovku) přes samostatný spínač. Můžeš použít běžné na 230V. Pokud bude mít každá žárovka samostatný přívod a nebude moc dlouhý, tak bude stačit vodič i 1,5. A pokud máš nějaký starší karavan, v němž bývá již většino i 12V instalace a i svítidla na 12V, většinou ještě na klasické žárovky, tak žárovky rovněž vyměň za ledky. Tohle jsem, před pár lety, ve svém karavanu rovněž prováděl. Celou instalaci karavanu pak napojíš jedním přívodem kabelem 2 x 2,5 od baterie. Pokud by byl hodně daleko a bylo žárovek v něm víc, tak 2 x 4. Velká nabídka led žárovek je na Aliexpressu. S různými paticemi, shodnými s původními svítidly na 12 V, které se v karavanech používají a i sufitové.
Ale teď ještě trochu mimo, co se týká těch koní. Celý rok venku? To i přes zimu? Nemají ani přístřešek? To by má dcera asi "nevydejchala" (veterinářka a rovněž chovatelka koní).;-)

V karavanu je to uz predelane pro 230V, byla tam pripojka do zasuvky do kempu, takze o starost min.

Ano kone jsou cely rok venku, pristresek jsem jim stavel a pres zimu dostavaji deku. Navic pred zimou jim houstne srst a pripravuji se na zimu sami, ale i tak dostavaji deky. Ale jsou sami pitomy, kdyz leje tak do pristresku stejne nejdou.. :D

Boxy meli u baraku, ale pravidelne nam ve 3 rano zacali kopat do
vrat boxu a chteli bejt venku...tak jsme je venku nechali at muzeme spat a vsichni jsme spokojeny :)

Solár panel s regulátorom cca max. napätím 18V DC je dobrá voľba k dožvejknutiu 640Ah/12V baterky v prípade, ak nemáš v stajni prípoj IS 230V / 50Hz k nabíjačke.

V každom prípade osaď 12V 30W LED reflektory s pohybovým čidlom prípadne časovým spínačom

https://www.123led.sk/led-reflektory-12-v-24-v/

https://www.nay.sk/emos-hodiny-spin-ts-md3-1fd-2a-mech-p5502

Ešte je možnosť do vybrakovaných autoreflektorov zo šrotoviska s nepoškodenou odrazovou parabolou a predným sklom, nahoď vhodné LED 12V H4/H7 žiarovky.
https://www.smdledziarovky.sk/auto.led/h1.h3.h4.h7.h8.h11/sada.led.ziaroviek.h4.c6.cob.bridgelux.7600.lm

Jen mě tak napadlo, že pokud to budeš už stejně celé překopávat, tak by tam možná šlo udělat i další změny:
- zapojit to tak, že autobaterie bude uprostřed a od ní dráty na obě strany - takže prostřední led bude kousíček od ní a ty krajní budou každá na jednu stranu a tím pádem ti zase klesnou ztráty na tom kabelu (ještě nad rámec toho, že tam dáš ten kabel tlustý, což samo o sobě ty ztráty sníží), protože na každou stranu půjde jen 1/3 proudu/výkonu při zachování stejné celkové délky - což znamená minimálně o 1/3 menší ztráty, ale klidně i o víc, jestli tam ten drát je teď dlouhý a ta baterie je taky kdoví kde, a když nový tlustý natáhneš na krátko.
- dát si tam vypínač ke každé led (což s baterií uprostřed bude snadné), takže (co já vím, jak to máš zorganizované) bys třeba mohl rozsvítit jen v jedné třetině stáje, poklidit tam, přesunout se do další třetiny a rozsvítit jí a první zhasnout atd... číli v podstatě ušetřit ještě 2/3 výkonu při tom používání a teda na tu baterii vydržet ještě 3x déle
- a možná si tam dát jak ty 6W led (reflektory), tak i 2W led (bludičky na úrovni těch žárovek) a mít možnost zapnout jen to, co potřebuješ. Takže zase další možnost úspor, že si dáš reflektory tam, kde budeš zrovna pracovat a bludičky tam, kudy jen procházet a pak to podle potřeby přepneš (třeba když budeš kydat jedno stání a vozit kolečka skrz celý zbytek stáje).
- - a nebo naopak, když bude něco extra, tak rozsvítíš úplně všechno za cenu kratší doby svícení budeš mít spoustu světla
- - a pak dát bludičky jinam než reflektory,
- - - takže ti při prokreslí i stíny když rozsvítíš všechno
- - - nebo naopak ti budou svítit hlavně na cestu, zatímco reflektory spíš do stájí, když budeš pracovat v jedné části a zbytkem jen procházet sem a tam

Jestli něco z toho má pro tebe smysl nevím, záleží to dost na uspořádání celého toho objektu a co tam vlastně tak typicky děláš a kolik do toho chceš vrazit (ale ono by to zase nemělo být o tolik dražší). Ale to už si musíš rozhodnout sám.

(A než jsem to dopsal, tak jsem měl telefon, takže místy vycházím ze špatných předpokladů, ale ty principy si stejně budeš upravovat na míru, takže to už tak nechám)

Ahoj, svítí to jak má. Problém bylo jedno světlo které je přišroubované ke stropu, má kovový rám a ten mi skřípnul kablíky, které se zčásti ,,oholili,, a poté to šlo do zkratu...nechápu, že jsem si toho nevšiml :-D

Vzhledem k tomu že nás zřejmě nikoho nenapadlo, že obvod osvětlení nebyl nijak jištěn, nenapadla nás ani tato možnost. A z tohoto důvodu jsme celkem také nedokázali pochopit, že ta baterie není schopna "utáhnout" zatížení 30W. Tak hlavně že to nebylo na hořlavém podkladě. Takový zkrat na vodičích i na okruhu na baterii, kde mohou téct i desítky až stovky ampér, pokud nebyla aspoň nějaká pojistka (což určitě nebyla, jinak by se přerušila) může být, z požárního hlediska, docela nebezpečný. Takže i v případě, že je rozvod na baterii a 12 V, tak je nutné instalovat pojistku proti "nadproudu". Tedy aby jistila okruh jak co se týká dovoleného zatížení vodičů a rovněž tedy i proti případnému zkratu.;-)
Nakonec si uvědom/me, že i v autě jsou někdy i desítky pojistek, vzhledem k tomu, že jsou na jednotlivých okruzích použity různé průřezy vodičů vzhledem k zatížení obvodu a z tohoto důvodu je pak nutné, aby každý okruh byl jištěn pojistkou, jež jistí příslušný průřez vodiče.

Jeste dodam, ze pokud to je bezna autobaterie, tak ta nema rada hluboke vybijeni, tak si na to davej pozor.
Solarni panel na nejake to dostouchnuti je dobry napad, ale pokud bys to myslel vylozene na solarni pohon, tak je lepsi priste koupit baterii vhodnou na solarni provoz. Ale ted bych to neresil, ta baterka co mas vydrzi par let :)