Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Opracování dřeva

Zdravím,
chtěl bych se zeptat, jaký nástroj byste mi doporučili.

Mám z pily nařezány desky a hranoly různých šířek a tlouštěk. Do 5cm tlouštǩy. Takovéto dřevo není ideálně do pravého úhlu v rozích. Proto bych ho chtěl nějak zformátovat. Desky jsou někdy v šířce trochu prohnuté. Ohoblováním, počítám s tím, že tloušťka trochu ubude.
Délka dřev je od metru do 2.5m. Množství dřeva mám asi 70 takovýchto desek a trámků/hranolů. Do budoucna bych možná nějaké dřevo přikoupil(opět z pily).

Je vhodnější protahovačka, nebo taková ta cirkulárka s bočním, nastavitelným dorazem?
Chtěl jsem si to půjčit v půjčovně nářadí, ale nikde ve F-M to nemají.

děkuji

Pro hranoly lze použít obojí, na prkna jen protahovačku. Takže protahovačku :-) Ale jestli budete srovnávat i hrany prken, tak formátovací pilu taky. Pozor (VELKÝ pozor!) na bezpečnost práce u protahovačky, za většinu chybějících prstů může v našich končinách právě tenhle stroj.

děkuji
Formátovačka mě nenapadla. Nicméně dívám se teď na ceny a rozměry. To je spíše do dílny, kde se to uživí. Nejlevnější, co jsem zběžně našel, stojí tak 43000kč. Je to velké, nemám to kde dát.

Lze u protahovačky poslat tu desku na výšku? Nikdy jsem s tím nedělal, tak se možná ptám blbě.

Našel jsem jednu. Triton tpt 125. Jestli ten chlápek na videu nekecá, tak je to docela dobrá mašinka. Bude takovýto stroj umět pravé úhly?

Na kombinované protahovačce - srovnávačce (někdy též protahovací hoblovka) se to dá, beztak se většinou dělají takhle kombinované. Vypadá třeba takhle: https://www.mall.cz/hoblovky-protahovacky/asist-ae4h160cdn-protahovacka-srovnavacka (první náhodně nalezená na netu, netuším, jestli je dobrá, vůbec ji neznám, mám zkušenost spíš s podstatně dražší truhlářskou než s hobby velikostí). Kolmost hran se dá dodržet stejná jako na pile, šířka prkna už tolik ne (nemá to vrchní příložku a dávat na protah prkno na výšku ... viz ta připomínka o prstech), v tomhle je pila nenahraditelná.