Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Řezačka polystarenu

Mám dotaz na elektrikáře. Lze drát v řezačce na polystyren napájet 230V na přímo? Pripadně před drát vložit regulator aby se to dalo " kočirovat"? Ross

Drát do řezačky bude mít odhadem tak 1 až 3 ohmy na metr a potřebný tepelný výkon řezačky odhaduju na 100 až 200 W. Tomu odpovídá napětí nějakých 12 až 24 V při proudech kolem 10 A. Na desetkrát větší napětí sítě by tudíž měl stokrát větší příkon, což by se v praxi projevilo zábleskem, rozstříknutím kuliček roztaveného kovu a vypadnutím jističů :-)

Lze. Konstruoval jsem řezačku, do které jsem použil narovnanou topnou spirálu do vařiče. Musíte samozřejmě vybrat vhodnou spirálu a věnovat pozornost výkonu, jak zde už bylo řečeno. Příkon můžete snížit cca na 70 procent zapojením diody, ev. použít triakový regulátor.

Beru na vědomí ☺☺. S nízkým napětím jsem ještě nic nerealizoval, proto byl muj dotaz směrování na těch 230V i s vědomím, že jsou řezačky na nizká napětí. Měl bych další dotaz - jakým zdrojem to napájet kde jej "vzít". S mechanickou stránkou, s konstrukcí problém nemám, ale ten zdroj....

Ideální by samozřejmě byl výkonový stabilizovaný zdroj, ale to je otázka nějakých 8,000 Kč a více. Jinak nezbude než shánět nebo si navinout transformátor. Třeba se sekundárem 12 V 8 A (závisí na tloušťce a materiálu řezacího drátu) a výkon doladit délkou drátu.

Stále šmejdím po NETu a pár napájecích zdrojů už jsem našel, ale rozhodně nemohu říci, že musí stát takový ranec. Na zamýšlené použití - nemám v plánu řezat kubíky polystyrenu :) - lze koupit zdroje do cca 2000,-Kč s dostatečným výkonem - cca 8-10A a nějakých 100W. A jak mi bylo sděleno, tak lze použít i zdroje s cenovkou pod 1000,- Kč.
Každopádně všem vám pánové za vaše příspěvky k mému dotazu děkuji.

Improvizovanou řezačku jsem měl napnutím "nějakého" odporového drátu, co jsem našel v zásobách.
Na stůl provizorně napnul pro plošné řezání asi 70cm délky drátu.
Zdroj autobaterie. Na tu délku to hřálo až moc, tak jsem udělal "regulátor" tak, že ještě kus drátu byl pod stolem a
na něm namotaný přívod. Posuvem přívodu jsem nastavil výkon jako reostatem.
Když jsem potřeboval pro širší desky, pro delší řezací drát 12V bylo málo. Použil jsem dvě autobaterie v sérii a opět doladil "reostatem". Fungovalo to bezvadně.

Na zateplení domu jsem si udělal podobný aparát, jen jako zdroj mi postačila klasická transformátorová autonabíječka, odběr byl do 12A. Nakrátko šlo řezat plynule, delší strany pomaleji, ale také se dalo. Použil jsem obyčejný, silnější svářecí drát z CO-čka. Nevydržel moc dlouho, tak jednou za den se přepálil, ale bylo ho dost.