
Co se používalo na slaněné vodiče před dutinkami?
Ahoj, všude se dočítám, že kdo nepoužívá na slaněné vodiče dutinky, by zasloužil.... Co se ale používalo dříve, když dutinky ještě neexistovaly? Ve starších zapojeních vídám velmi často jen zakroucenou licnu a utažení pod šroubek.
Pro náročnější aplikace omotání drátkem. Buď se vytáhl jeden nebo dva z té licny nebo zvláštním cínovaným, pro obranu a letecký průmysl niklovaným drátkem. Normálně se to ale kroutilo, dutinky, lisovací očka, fastony nikdo neznal. Kdysi za komoušů servisák ze Západního Německa (to bylo samo o sobě neobvyklé, západní stroje mělo dovoleno jen pár klíčových fabrik) chtěl od elektrikářů "kabelschuhe" a všichni na něj zírali jak vyvorané myši
Já byl koncem šedesátých let technologem v TOS Olomouc a měl jsem na starosti i elektromontážní středisko. Vyráběly se zde strojní frézy (tuším že to byly typy -FA3, FA4) a vyjímečně se dodávaly i na "západ" do NSR a Švýcarska. Rozvaděče, pro tento vývoz, se přestrojovaly místo našich běžných, na přístroje Siemens. Propojování se provádělo všechno slaněnými vodiči SY od 0,75 do 16 mm2. A používaly se kabelová očka a řadové svorkovnice. A veškerá ukončení těchto slaněných vodičů, jak do svorkovnic, na svorky přístrojů, tak i s kabelovými očky, se pájelo cínem v malé pánvičce, která obsahovala cínovou "lázeň". A to dokonce i pro tento vývoz.