
Volba elektromotoru a poměru remenic na kompresor
Zdravím, mam kompresor který byl původně poháněn, elektromotorem 7.5kw. Bohužel to doma na jistící nespustim, pokud bych použil motor co mam doma 3kw 1450ot, jak bych měl zprevodovat remenice, jaký poměr řemenic, vůči poměru co byl původní?
Původní otáčky motoru?
Původní řemenice?
Z původních otáček pro kompresor se dají navrhnout řemenice.
Ale počítej s míň jak polovičním výkonem kompresoru.
Původní otáčky motoru jsou 2900
Remenice motoru je 19cm a bloku 43 Cm,
Řešení sofstarter ani měničem resit nechci. Chci použit motor 3nebo 4kw s otáčkami 2900/min
Ještě jsem zjistil ze se používá stejný blok s motorem 5,5kw ale tlačí jen 10bar což by mi stačilo. Ten 7.5kw motor je na kompresoru co je 15bar. Takže trosku z měna s tím ze lze použit 5,5kw motor tak by to při použití 3kw motoru mohlo mít cca poloviční výkon ne?
Pokud máš 5,5kW motor a plánuješ výstupní tlak 2/3 původního tak bych smontoval s původními řemenicemi.
Pardon špatně jsem to popsal já musím použit motor max 4kw. Idealne 3kw ale Original se kompresor z výroby montuje s motorem 7,5kw ale pouze když tlačí do 15bar. Pokud je kompresor jen do 10 tak se prodává original od výrobce s motorem 5,5kw
U kompresoru je výkon motoru přibližně úměrný otáčkám, takže když budu chtít poloviční výkon motoru, musím snížit otáčky na polovinu a to buď použitím motoru na 1450 otáček (a ponechat řemenici) nebo osadit na motor s 2900 otáčkami poloviční řemenici. V tom druhém případě se dá klidně ponechat i ten původní motor, protože bude žrát míň (s výhradou rozběhového proudu, tam si to netroufnu takhle odhadnout).Maximální tlak to neovlivní, ten je dán plochou pístu, mrtvým prostorem, provedením ventilů atd. ale ne otáčkami kompresoru. Samozřejmě ke konci tlakování na vyšší tlak je motor víc zatížený a jeho příkon roste.
Takže pokud bych nahradil původní motor 5,5kw 290otaček za 3kw 1450 otacek, tak mohu nechat remenici stejnou a motor možno bez problému utahne?
S tímto motorem tj. 1450ot. bude mít řemenice u motoru 9cm.