Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak propojit tři kabely v krabici?

DObrý den,
měl bych dotaz. Z krabice mi čouhají tři kabely. Pídíl jsem po tom, proč tři. Zjistil jsem, že jeden je přívod z rozvaděče, druhý jde ke světlu a třetí putuje do vedlejší místnosti do vypínače zřejmě jako přívod.
Spojil jsem vagovkama kabel z té druhé místosti a ten přívod z rozvaděče. Můžete mi poradit, jak připojit třetí kabel ke světlu a vypínač?

Díky

OK, díky. Já se bál, že když tam dám kousek vodiče, že je to něco proti pravidlům.
Všechny tři kabely jsou se zelenožlutým vodičem, mám ho taky zapojovat? Myslím že tam měl být kabel s označením O, tedy bez zeleného.

Zapojení vypinače máš nakresleno správně.
Ten zelenožlutý musíš rovněž propojit, jde o ochranný vodič PE. Pokud je svítidlo kovové (má uvnitř šroubek a u něj značku zemniče) tak na něj musíš zapojit ten zelenožlutý vodič. Pokud je plastové a označeno dvěma čtverečky v sobě, tak jej nepřipojuješ. A je nutné jej propojit na tom dalším vývodu dále, neboť i tam mohou být zapojena zařízení, jež tento vodič potřebují. K vypínači ten ZŹ není potřeba.

Kdyby nic jiného, tak se tím žlutozeleným nic nezkazí. Instalace by měla být dělaná tak, aby až se v tom někdo za dvacet let bez jakékoliv dokumentace bude vrtat, nenarazil na nějakou zradu :-) Třeba bude svítidlo vyměňovat za jiné, které bude PE potřebovat apod.

Je to nové, někdo to dělal předemnou. Koupil jsem to tak. Jen nechápu, proč tři kabely do vypínače, když se to dá udělat jedním. Stačilo nad vypínač krabici. Krabice je to klasická černá 68mm krabice, co se dává na zásuvky a vypínače, hluboká cca 45mm a je 120cm nad zemí.

To je nyní jeden z možných způsobů propojování elektrické instalace. S menším množstvím krabic, ale zase s větším množstvím kabelů. Pokud tomu nerozumíš, tak to raději přenech někomu zkuśenějšímu, nejlépe elektrikáři. Hlavně si to nezapomeň vypnout jističem v rozvaděči a vypnutí zkontrolovat zkoušečkou.