Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak opravit ventil

Ahoj lidi, začal mně kapat kohoutek u tělesa topení. Při pohledu zvenku není nijaká možnost utáhnout pakung kolem hřídelky. Proto, než vypustím systém, se chci optat, jestli je možnost to opravit zevnitř kohoutku, nebo jestli bude lepší nahradit ho novým. A jestli je možnost sehnat jenom kohoutek, nebo nutnost vyměnit celý roháček.
Děkuji za podněty a za rady. S.

Dobrý den,jde to rozdělat,není tam klasická ucpávka,která se dotahuje.Je tam okroužek.Odpustit vodu,rozdělat jen díl s uzavírací hřídelkou.Hřídelku vyšroubovat,za tisicihran upnout do vrtačky a jemným smirkem vyleštit místo,kde je okroužek,aby to později dobře těsnilo,bývá tam nános vodního kamene,který okroužek vydře,tudíž netěsní a teče to.Okroužek budete muset někde koupit,rozměr neznám.Okroužky jsou běžně ke koupi u instalatérů,nebo i v mototechně.Nebojte se této generálky,pokud to uděláte dobře,tak to bude fungovat leta jako nové.:-)

Mosaz nerezaví, ale rozpadá se, přesný mechanizmus si nepamatuju, ale třeba mě někdo opraví nebo upřesní. Souvisí to nějak se strukturou materiálu (tím že je složená z více kovů), už je to dlouho, co jsem se takovými věcmi zabýval, ale vždy si na to vzpomenu, když se mi nějaká rozpadlá část armatury dostane do ruky.

Ventil sa dá bežne po vyšroubovaní spraviť.

Rozobrať, oceľovým kartáčom (sú rôzne rozmery, veľkosti) na stopke na vŕtačku a prelapovať matroš spolu s hriadeľom pri 3-tis.otáčkach vŕtačky s oceľovými drátmi kartáča.

Vymeniť tasenia pod sedlom, fíbrové tesnenie pod závitom telesa ventilu a samotné tesnenie pod otočným hriadeľom ozatvárajúce prívod vody.

Dôležité je nešmirgľovať hriadeľ ani samotný závit, lebo od karborundového šutra vzniknú jemné drážky na matroši, ktoré nebudú tesniť, budú drhnúť, zničia tesnenie.

Vhodné je hriadeľ a tesnenie okolo hriadele, šnekový závit uťahujúci sedlo, namazať (napatlať) pred zmontovaním teflonovou stuženou vazelínou v tube, je to drahá sranda aj v malom balení, ale stojí za to. Nevyschne nikdy, bude sa dať zľahka ventilom otáčať, doživotne ťa takto zreparovaný ventil v pohode prežije.

Pozn.:Osobne som vonkajšie sedlové ventily na vodu (tieto typy; https://lnk.sk/fhvv), na záhrade, na polievanie, do bazéna v šachte, ktoré večne po zime v okolí hriadele aj po utiahnutí tiekli, utesnil pod prírubou klasickým cínovým drátom s kolofóniou určený na spájkovanie (ešte kvalitný olovnatý cín) . Olovnatý cínový drát som po jeho viacnásobnom obtočení okolo hriadele na záver premazal stuženou, transparentnou silikónovou vazelínou a dotiahol prírubu na závit. Od tej doby ani slza. Olovo v cíne pôsobí zároveň ako mazivo na mosaznú hriadeľ. Najprv sa musel ventil rozhýbať, opakovane pootočiť, aby si cín sadol, lebo sprvoti šiel doťahovať, "ako vola na most".

nový bude stát 200-500

Kupoval jsem před měsícem 3/4 ventil na samotíž s jedním dvouniplem z mosazi a stál mě 800Kč a to bylo zboží ještě před současným nárůstem cen.
Výrobce bývalá armaturka Myjava, dnes se to jmenuje jinak.

Zdravím, doporučuji koupit nový, starý zkusit rozebrat a dle stavu a možností koupit těsnění nebo vyhodit.
Rozebrat a zkusit opravit proto, že jistě to nebude jediný ventil v systému topení. Poté bude tazatel vědět jestli koupit nebo opravovat ostatní ventily.

P.S. Pánové máte možnost na poradně vyjádřit své znalosti a zkušenosti, nemusíte vyjadřovat všechny své vlastnosti :)