Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Připojení varné desky na třífázový vodič

Dobrý den,
přestala nám fungovat sklokeramická varná deska Mora, takže jsem se rozhodl vyměnit ji za novější model (konkrétně VDSS 654 FFW).

Původní deska byla klasicky připojena na třífázi, takže: L1 = šedý vodič, L2 = hnědý, L3 = černý, N = modrý, PE= zelenožlutý. Nová deska už se ale připojuje pouze na dvě fáze (viz obrázek v příloze).

Myslím si, že ideální je zachovat stávající řazení fází a zapojit novou desku L1 = šedá, L2 = hnědá, N = modrá a PE = zelenožlutá. Černou fázi zaizoluji a obě N svorky "proklemuji" pomocí přiložené propojky...

Mám k tomu "jen" tři nejasnosti:
1) je z elektrikářského hlediska v pořádku ten černý vodič zkrátit a zaizolovat?
2) koho se týká to druhé možné zapojení z přílohy (2 fáze, 2 nulové vodiče) - nějak nevím, kde bych vzal dva nuláky...
3) má nějaký praktický význam zachovávat to původní zapojení fází? Podotýkám, že deska má vlastní třífázový jistič, na kterém není nic jiného... Nebo je přiřazení barev k jednotlivým fázím čistě na rozhodnutí a "vkusu" elektrikáře, kterým nám rozvody dělal?

Díky předem za objasnění,
Michal

Nevím jak je to mechanicky uspořádané, ale třetí fázi bych nezkracoval, jen zaizoloval, ono se to může jednou hodit (při další výměně desky). Barvy fází by měly být L1 hnědá, L2 černá, L3 šedá. Použil bych ty fáze na kterých je toho jinde v baráku pověšeno nejméně, tedy pokud je to snadno zjistitelné, jinak je to dost jedno.

Ten druhý příklad se dvěmi nuláky je asi nějaký podivný výtvor možná překladatele cizího návodu.
Nebo snad, dnes se výrobky, dělané zpravidla v Číně vyváží do celého světa a možná někde existuje třeba něco jako že v
kabelu má každá fáze "svůj" nulák. to je ovšem jen moje vykonstruovaná domněnka.
Normálně, alespoň u nás je v kabelu i síti jen jeden pracovní nulák.
Tedy zapojí se z kabelu jen dvě fáze, je celkem jedno které a třetí se zaizoluje. Pracovní nulák se zapojí na klemou propojené svorky "N". A samozřejmě žlutozelený na PE.
Důvod, proč jsou tam dvě svorky pro N, a nejsou propojeny už jinde a jedna svorka, bývá spíš pro možnost rozpojení při měření, aby se daly jednotlivé větve rozdělit.
Nebo třeba taky se někde připouští (u nás by to odporovalo normám) přivést proud dvěma jednofázovými kabely, zapojenými na různé fáze. Ale to jsou zbytečné úvahy.

- Varnej doske je jedno ktoré dve fázy použiješ. Vyber tie, ktoré sú v tvojom byte najmenej zaťažené.
- Varná doska má len jeden nulák a to je tá svorka, na ktorú je pripojený vodič z varnej dosky (stredná svorka). Tá druhá nulová svorka je umelo vytvorená pomocou preklemovania. Načo to tam je, to ti nepovie ani veštica Vlasta z istého TV kanála, aj keď tá inak vie všetko.
- Popis k druhej nulovej svorke v návode je čistý Absurdistan, dokonca ten popis je tak blbý, že by mohol byť dôvodom na odobratie CE certifikátu (reálne zapojenie je však v poriadku).
- nepoužitý fázový vodič neskracuj, ale zaizoluj - najlepšie tak, že naň nasadíš wago svorku.
- A ešte k tým dvom poistkám - to naozaj nie. Teraz sa v bytových inštaláciách používajú ističe. Táto varná doska by mala byť istená výhradne jedným trojfázovým ističom. Teda žiadne dve nezávislé istenia, doska musí byť pri vypnutí istenia odpojená úplne celá od napájacieho napätia. A to platí aj pre tretí, nepoužitý vodič, už len preto, že tam je.