Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vystužení a zajištění části zdi.

Zdravím všechny stavaře i nestavaře.
Na chatě bych chtěl vybourat část betonové zdi a nevím, zda to bude po vybourání držet. Je to zbytek bývalé stodoly. Je to kamenná zeď, která sousedí se sousedovou stodolou.
Můj záměr je takový, že jak je vidět na obrázku uprostřed ten stavební otvor, tak to vybourat až dolů a místo toho dát balkonové dveře. Jak je ta střecha, tu chci shodit, protože je jen z 8cm trámků a udělat je z trámků 12 x 12 cm a vrátit to s pozednicí zpátky, jen se silnějšími trámky.
Moje otázka zní, když vybourám tu prostřední část, jak to udělat, aby se ten zbytek zdi na pravé straně nehnul a nespadnul.

Když shodím tu střechu a přes ten vršek bych udělal věnec přes celou šířku zdi (cca 70cm), bude to držet? Podrží se to navzájem?. Výška je asi 2,4 a délka od sousedovy stodoly po protější kraj je cca 80cm + 140cm (okno) + 100cm.
Možná bych našel i fotku, jak to opravdu vypadá.

FOTO NÁČRTU ZDE:

Díky

Předmět Autor Datum
Jak je zeď silná a je z čistého betonu nebo železobetonu? Jak je zeď spojená či nespojená se sousedn…
nerady 20.07.2021 13:50
nerady
Jak jsem psal, zeď je kamenná. Co se týče spojení se stodolou od souseda, nevím, ale asi je to přist…
Honza - Doubravice 20.07.2021 14:12
Honza - Doubravice
Na chatě bych chtěl vybourat část betonové zdi Jak jsem psal, zeď je kamenná
jirka44 20.07.2021 16:14
jirka44
Tak si ujasni o co jde. Buď je zeď kamenná, nebo betonová.
Paron 20.07.2021 16:36
Paron
Omlouvám se . Je to kamenná zeď, nějaká opuka. Je to naomítané. Kupodivu to 8 let drží a ani neprask…
Honza - Doubravice 20.07.2021 18:09
Honza - Doubravice
Pokud je zeď kamenná, tak nejdříve osekat omítku, aby bylo vidět jaká je skladba kamenů. Určitě omez… poslední
nerady 20.07.2021 19:42
nerady
Stodoly bývaly stavěné bez izolace a i malta nebyla bůhví jaká (někdy byly kameny jen naskládané na…
Paron 20.07.2021 15:30
Paron
Vycházím z Tvého předpokladu řešení. Pokud je ta původní kamenná zeď v dobrém stavu a kameny jsou na…
George63 20.07.2021 18:21
George63
Ano, tak nějak jsem si to představoval. Prostě nahoře udělat na celou šířku zdi věnec. Tedy myslel j…
Honza - Doubravice 20.07.2021 18:25
Honza - Doubravice
I tak možno.;-) Ale tu výšku minimálně, vzhledem k překlenutí 140 cm, podle mne, aspoň těch 15 cm.
George63 20.07.2021 18:46
George63

Jak je zeď silná a je z čistého betonu nebo železobetonu? Jak je zeď spojená či nespojená se sousední stodolou? Jak je provázán beton se spodní kamennou zdí?
Nejlépe by bylo říznout diamantovým kotoučem z obou stran a postupně vždy kousek vybourat a zase říznout. Pokud je tam mezi kamenným základem a betonovou zdí izolační pás tak by to neměl být problém.

Pokud je zeď kamenná, tak nejdříve osekat omítku, aby bylo vidět jaká je skladba kamenů. Určitě omezit jakékoliv vibrační stroje a začít rozebírat od shora od parapetu stávajícího okna. Pokud kámen bude větší a bude zasahovat do bočního zdiva a půjde oříznou diamantovým kotoučem tak radši odříznout. Ještě si ohlídat zda do bouraného otvoru nebudou zasahovat rohové kameny, které vážou roh zdiva budovy, ty jen řezat a nebourat.

Stodoly bývaly stavěné bez izolace a i malta nebyla bůhví jaká (někdy byly kameny jen naskládané na sebe). Na kvalitu bych rozhodně nesázel. Já bych to zboural a postavil znova a pořádně. A ty stěny by pak ani nemusely být tak silné.

Vycházím z Tvého předpokladu řešení.
Pokud je ta původní kamenná zeď v dobrém stavu a kameny jsou na soudržné maltě, pak ten pravý "sloupek", který vznikne po vybourání otvoru pro dveře, by měl být 70/100 cm, s výškou tedy 2,4m (pokud se nemýlím). A pokud se podaří ten otvor vybourat bez většího zásahu do tohoto sloupku (což u kamenné zdi někdy je problém) pak, podle mne, bez problémů sloupek vydrží. Pak bych ale každopádně vrch levé a pravé strany (sloupek) spojil vybetonovaným "věncem", nejlépe v celé šíři zdi, o výšce tak aspoň 20-25 cm, který by, nad otvorem pro dveře, vytvořil překlad. Do něj pochopitelně nějaké roxory (tak průměr 10 - 12 mm a spodní tak 5 cm od spodní strany). K jednoduššímu překlenutí (a zašalování), mezi oběma částmi (při té šířce zdi), by možná nebylo marný dát na kraje zdi 2 ŽB překlady 180 cm délky a svázat to vše zalitím betonem a více dlouhými roxory, po celé délce cca 3,2m, mezi nimi. Na ten věnec pak dát novou pozednici k němu přichycenou.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru