Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vystužení a zajištění části zdi.

Zdravím všechny stavaře i nestavaře.
Na chatě bych chtěl vybourat část betonové zdi a nevím, zda to bude po vybourání držet. Je to zbytek bývalé stodoly. Je to kamenná zeď, která sousedí se sousedovou stodolou.
Můj záměr je takový, že jak je vidět na obrázku uprostřed ten stavební otvor, tak to vybourat až dolů a místo toho dát balkonové dveře. Jak je ta střecha, tu chci shodit, protože je jen z 8cm trámků a udělat je z trámků 12 x 12 cm a vrátit to s pozednicí zpátky, jen se silnějšími trámky.
Moje otázka zní, když vybourám tu prostřední část, jak to udělat, aby se ten zbytek zdi na pravé straně nehnul a nespadnul.

Když shodím tu střechu a přes ten vršek bych udělal věnec přes celou šířku zdi (cca 70cm), bude to držet? Podrží se to navzájem?. Výška je asi 2,4 a délka od sousedovy stodoly po protější kraj je cca 80cm + 140cm (okno) + 100cm.
Možná bych našel i fotku, jak to opravdu vypadá.

FOTO NÁČRTU ZDE:

Díky

Jak je zeď silná a je z čistého betonu nebo železobetonu? Jak je zeď spojená či nespojená se sousední stodolou? Jak je provázán beton se spodní kamennou zdí?
Nejlépe by bylo říznout diamantovým kotoučem z obou stran a postupně vždy kousek vybourat a zase říznout. Pokud je tam mezi kamenným základem a betonovou zdí izolační pás tak by to neměl být problém.

Pokud je zeď kamenná, tak nejdříve osekat omítku, aby bylo vidět jaká je skladba kamenů. Určitě omezit jakékoliv vibrační stroje a začít rozebírat od shora od parapetu stávajícího okna. Pokud kámen bude větší a bude zasahovat do bočního zdiva a půjde oříznou diamantovým kotoučem tak radši odříznout. Ještě si ohlídat zda do bouraného otvoru nebudou zasahovat rohové kameny, které vážou roh zdiva budovy, ty jen řezat a nebourat.