Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Teče uzávěr na vodu

Zdravím, nedávno jsem se ptal proč mi teče bojler viz https://kutilska.poradna.net/questions/3088433-bojler-drazice-proteka . Podle příspěvků se zřejmě jednalo o funkci a tak jsem přidal hadičku pro odtok. Nicméně momentálně zase začal téci uzávěr od vody(viz foto), nevíte někdo co s tím prosím? Děkuju za rady.

Řešení:

Dobrý den,jestli to kape okolo hřídelky,tak povolit převlečnou matičku na hřídelce pod kolečkem,máznout závit a opět mírně dotáhnout.Při dotahování pootáčejte otvíracím kolem,sem tam,až půjde tíž,tak přestaňte matku dotahovat,mělo by to přestat kapat.Pod tou matkou je ucpávka na kterou tlačí podložka,ucpávka se utahováním roztahuje a utěsňuje prostor okolo hřídelky uzávěru.Většinou toto postačí,jinak dát novou ucpávku.Z nouze postačí namotat na hřídelku konopný provázek napatlaný vazelínou,vydrží leta a nic nekape.:-)

Myslíš ten ve stěně, s kolečkm? Pod ovládacím kolečkem okolo hřídelky, je matice na klíč. Zkus to trochu dotáhnout.
Pokud to nepomůže, lze tady vyšroubovat celý vnitřek ven a vyměnit za nový, ten se dá koupit v železářství, nebo spec. prodejně. Samozřejmě předtím zavřít přívod vody, jinak vznikne malé tsunami. :-)

Dobrý den,jestli to kape okolo hřídelky,tak povolit převlečnou matičku na hřídelce pod kolečkem,máznout závit a opět mírně dotáhnout.Při dotahování pootáčejte otvíracím kolem,sem tam,až půjde tíž,tak přestaňte matku dotahovat,mělo by to přestat kapat.Pod tou matkou je ucpávka na kterou tlačí podložka,ucpávka se utahováním roztahuje a utěsňuje prostor okolo hřídelky uzávěru.Většinou toto postačí,jinak dát novou ucpávku.Z nouze postačí namotat na hřídelku konopný provázek napatlaný vazelínou,vydrží leta a nic nekape.:-)

Ucpávky se prodávají stále,nic už nekupuji,mám staré zásoby ještě na sigmácké vodárny,když potřebuji slabý pramen,rozpletu ze silné,nebo jak jsem uvedl,kousek konopného provázku.
Ucpávky jsou potřeba stále,kohouty u topení ve sklepě,na starých rozvodech topení,vodovodní kohouty na zahradě.Ale vodárnu jsem již někdy před dvaceti lety vyměnil za jinou,turbinovou,to odkapávání okolo hřídelky a po deseti letech generálkování čerpadel mě přestalo bavit.:-)

Navinul jste ten provázek pod převlečnou matku a namáčkl do té dutiny pod ní?Přidejte pár závitů,musí to jít utěsnit.Nebo prostě najít hlavní uzávěr.Vyšroubovat celý systém z kohoutu,rozebrat hřídelku,vydloubat starou tvrdou ucpávku,dát novou a jede to jako nové.
Ucpávka se vždy přidává vícekráte,po stažení opět vyšroubovat a přidat další,vždy tak,aby šlo to domačkávací šroubení chytit na závit,pak to musí těsnit i s namotaným hadříkem z bavlněného trička.Ta stará ucpávka jde vydloubat i takto,ale je to docela opruz,dělám si na to háček z ocelového drátu,nabrousím špičku,malinko zahnu a dloubu,mám neskutečnou výdrž a u ničeho nenadávám,nic to nepřináší.Nic na tom není,každý jsme zde něco napsal,mělo by to postačit k řešení problému.:-)