Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kondik na dobíjení nového auta

Ahoj, když jsme se starým autem nejezdili, měli jsme ho kvůli udržení nabití akumulátoru připojené na dobíječku "Kondik", Teď jsme pořídili nové auto. Nebude jezdit denně. Můžu "Kondik" zase k autu připojit? Neudělá mu nic? Vyjádření prodejce: "...K nabíjení akumulátoru: pokud máte možnost nabít akumulátor v garáži, určitě tím prodloužíte životnost aku. Při nabíjení byste měl použít takovou nabíječku, která je vhodná na Váš typ aku. ... Udržovací nabíječka do 12V zásuvky je také řešení, ale standardní postup je elektronická nabíječka připojená na +aku a kostru vozu do plného nabití a tento postup aplikovat cca 1x měsíčně. Pozor na přepětí s síti - bouřky ap. ..."

Tak nevím?

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Velice rád a objektívne ti poradím, ako na nabíjačku kyselých Pb s bezstarostným pripojením nonstop…
Nuda 04.06.2021 15:55
Nuda
Odkdy patří do blikačů 2W žárovky ty "odborníku"?
czcharlie 05.06.2021 11:13
czcharlie
Zase ma expert, "watológ" chytil, musím sa v hlbokom predklone ospravedlniť za chybu. Do blinkrov tv… nový
Nuda 11.06.2021 17:27
Nuda
Do starších aut (dnes jsou tam už většinou LED), se dávají zpravidla. Blinkry 21W (někde 15W), konco… poslední
Zerozero 11.06.2021 21:27
Zerozero
Pokud je auto nové, bude mít jistě systém Start/Stop a „chytrou“ baterii, kterou je nutné občas nabí… nový
Paron 10.06.2021 16:14
Paron
jj, to se traduje, ale asi to neplatí pro všechna moderní auta. Mám v autě voltmetr, protože jsem z… nový
jirka44 10.06.2021 18:08
jirka44

Velice rád a objektívne ti poradím, ako na nabíjačku kyselých Pb s bezstarostným pripojením nonstop k baterke bez toho, aby sa musela odpájať baterka od kontaktov celého vozidla, aby vozidlo bolo celoročne pripravené trebárs aj po 24 mesiacoch na STK k okamžitému nakopnutiu.

https://www.tipa.sk/sk/nabijacka-akumulatorov-extol-premium-8897300-6-12v-4a/d-148847/

Bežne stačí táto 4A nabíjačka do 120Ah/12V bateriek s riadeným, pulzným, udržiacavím napätím, ktoré neprekročí toleranciu v rozhraní od spodného, 13.65V, po vrchné napájanie 13.90V, resp. úsporne sa zopne iba raz za 30 min. na dobu 5 sec., ak je baterka úplne dobitá. Desulfatovaná v plnej kondícii.

Táto nabíjačka má výhodu, že jej nabíjacie napätie pri vymlátenej baterke na 10.5V nikdy neprekročí napätie 14.85V pri prúde 4A. A ak procesor skonštatuje 98% plné nabitie, vykonáva iba údržbu, ako som vyššie opísal.

Nie je nutné odpájať vozidlo od svoriek lebo sa nepoškodí servisný okruh spotrebičov vozidla prepätím dosahujúc napätie 16,5V a viac, ako boli riešené klasické transformátorové nabíjačky AC 230V/18V, trebás iba na jednu diódu v sekundáre s osekaním spodnej sínusoidy 50Hz na DC 9.5V, ktoré po dobití baterky dosiahli na svorkách 16,8V pri tzv. 100% dobití článkov Pb bateriek.

Hold technika baľšája, ako si nám v 21.sotročí kúsok pokročila v pirjód. I keď tieto inteligentné nabíjačky nikdy nenabijú baterku full, na 100%, tj. na 16.5V, ale aspoň nie je nutné odpájať elektroniku, HW vozidla, ktoré je odstavené dlhodobo "na špalkoch" počas nonstop nabíjania "s inteligenciou" na svorkách.

Hustýýýý.

PS: Ak disponuješ 1A trafom AC 230/18V, pripoj na sekundár nejakú vhodnú schottkyho diodu, do série okruhu napoj 2W/12V vláknovú žiarovku určenú do blinkov. S odretými ušami je možné 70Ah/12V baterku nepretržite nadájať týmto udržiavacím napätím.

Nelineárna charakteristika žeraviaceho vlákna odporovej 12V/2W žiarovky, hodvábne, nežne, hladko, čičíkavo dokáže usmernením valenčných sfér elektrónov tečúč wolframom korigovať napätie na svorkách.

Zase ma expert, "watológ" chytil, musím sa v hlbokom predklone ospravedlniť za chybu. Do blinkrov tvojho Favorita sedí 1,2W / 12V vláknová žiarovka, ktorú som mal na mysli v prípade pri nonstop zapojenom v "sekundáre" obvodu osekanej sínusoidky 50Hz (ako lahodné kopečky zmrzliny kladnej polvny).

https://www.jjmoto.sk/eshop/ziarovka-12v-2w-ba7s/p-332502.xhtml

Hustý, ono nám to s porozumením pozorne číta, študuje, přemejšlí.

Do starších aut (dnes jsou tam už většinou LED), se dávají zpravidla. Blinkry 21W (někde 15W), koncovky 5W, brzdy 21W.
Brzdy někdy spřažené dvouvláknovými žárovkami s koncovými, 21W/5W. Osvětlení RZ 5W.
Hlavní světlomety H4 60/55W, parkovačky 4W. Kontrolky 1,2 až 2W.
Na konzervátory se používaly žárovky 1,2 až 5W, podle velikosti akumulátoru. Volil se přibližně proud 1/100 kapacity.
To jen tak na upřesnění. :puff:

Pokud je auto nové, bude mít jistě systém Start/Stop a „chytrou“ baterii, kterou je nutné občas nabít „chytrou“ nabíječkou. Běžnou starou nabíječkou se může baterie poškodit. baterie potřebuje řízené dobíjení. Já používám nabíječku CTEK MXS 5, která byla vyhodnocena mezi nejlepšími. Jsem maximálně spokojen. Odborníci uvádějí, že kvůli konstrukci nových baterií a systému Start/Stop (i když ho vypínáte), je nutné baterie několikrát za rok dobíjet, protože v autě se baterie většinou do plného stavu nikdy nedobije. Není tak jako v minulosti, kdy stačilo nastartovat a baterie se dobíjela. Dnes se baterie začne dobíjet až ve chvíli, kdy si elektronika „vzpomene“, že by mohla začít dobíjet. Bez dodatečného dobíjení baterie, údajně dlouho nevydrží, což při vyšší ceně těchto baterií není zanedbatelné. Více na toto téma např. zde: https://www.auto.cz/nespolehlivost-baterii-modernich-aut-jak-je-to-ve-skutecnosti-s-jejich-vydrzi-125770

jj, to se traduje, ale asi to neplatí pro všechna moderní auta. Mám v autě voltmetr, protože jsem z toho měl taky obavy. Navíc jezdím ultrakrátké tratě (přes týden 3km do práce a zpátky, o víkendu najedu tak stovku). Většinou to za jízdy ukazuje 14.3V, což je ve skutečnosti 14.1 (tyhle krámy nevynikají velkou přesností). Takže baterku to dobíjí prakticky pořád.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru