Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kondik na dobíjení nového auta

Ahoj, když jsme se starým autem nejezdili, měli jsme ho kvůli udržení nabití akumulátoru připojené na dobíječku "Kondik", Teď jsme pořídili nové auto. Nebude jezdit denně. Můžu "Kondik" zase k autu připojit? Neudělá mu nic? Vyjádření prodejce: "...K nabíjení akumulátoru: pokud máte možnost nabít akumulátor v garáži, určitě tím prodloužíte životnost aku. Při nabíjení byste měl použít takovou nabíječku, která je vhodná na Váš typ aku. ... Udržovací nabíječka do 12V zásuvky je také řešení, ale standardní postup je elektronická nabíječka připojená na +aku a kostru vozu do plného nabití a tento postup aplikovat cca 1x měsíčně. Pozor na přepětí s síti - bouřky ap. ..."

Tak nevím?

Zbytočné starosti. Ak nebude auto používané aspoň 2 mesiace, tak ho preventívne dobi, alebo lepšie, prebehni s ním pár kilometrov. To urobí dobre aj motoru. Mám 17-ročné auto. Nejazdím denne. 2x za ten čas som menil batériu. Nabíjačku som za tých 17 rokov nemusel pripojiť ani raz. Dobíjať treba len staré vraky s rozhasenou reguláciou nabíjania.

IMHO pokud je baterka v pořádku a elektroinstalace v autě taky, tak snad pokud v autě nemáte moc zařízení co moc vybíjejí baterku i když auto stojí v garáži a vyjedete aspoň jednou za měsíc na delší trasu, tak snad nabíječku nepotřebujete.

Auto je nové, tedy předpokládám že je v pořádku, je tam ale spousta elektroniky včetně alarmu. Kdysi mi vypnuté, ale stále napájené autorádio ve Felicii za pár dnů vybilo akumulátor tak, že se teď vybití akumulátoru bojím. Proto to řeším, ať je to raději stále dobíjené. Dobíječka je stará, předpokládám, že je tam jen trafo, usměrňovač, 2x LED. Jestli je tam stabilizace netuším, ale píše se, že auta se systémem start/stop mají spec. baterie, které se mohou nabíjet jen k tomu určenými nabíječkami...

Pokud je auto nové, asi s ním pojedeš na nějakou záruční prohlídku, tak požádej, ať ti změří, jaký odběr má auto když stojí a všechno má být vypnuté, jestli to odpovídá tomu, jaký odběr by mít mělo. Vyšší odběr by mohla být známka nějaké vážnější závady.
Jestli rádio ve Felicii bylo pod napětím i s vypnutým zapalováním, asi to zapojoval někdo kdo měl zlaté ručičky, jen mu do nich nasrat. Připomněl jsem si detektivku, kde podezřelý vypověděl, že v daný čas seděl v autě a poslouchal autorádio. Protože v onu dobu bylo prokázané, že auto mělo vypnuté zapalování, ta jeho alibi bylo neplatné.

To jsem byl já :-) . Od prodejce jsme v autě měli autorádio s kazetovým přehrávačem Philips. S tím problémy nebyly. Po X letech jsem autorádio vyměnil za jiné s přehrávačem CD a to nám akumulátor vybilo, asi i po vypnutí mělo to autorádio vyšší spotřebu než to původní. Až dodatečně jsem zjistil, že na konektorech autorádia jsou dvě napájecí napětí - pracovní a zálohující paměť. No a to pracovní Felicie po vytažení klíčku ze zapalování na rozdíl od modernějších aut nevypíná. Vyřešil jsem to vřazením přídavného vypínače.

...asi to zapojoval někdo kdo měl zlaté ručičky, jen mu do nich nasrat...

Tak to se omlouvám, já mám taky nejmíň co kritizovat. Připomněl jsem si, tchán prodával škodu 100, já jsem dělal nějaké úpravy, pod šroubek jsem připojil dva dráty jak jsem byl zvyklý u našeho auta, nový majitel přijel, že mu to nedobíjí, on měl byt pod ten šroubek zapojen ještě třetí drát, ten se tam volně bimbal a dobíjelo to jen když se ten drát náhodou toho šroubku dotknul :-(

Velice rád a objektívne ti poradím, ako na nabíjačku kyselých Pb s bezstarostným pripojením nonstop k baterke bez toho, aby sa musela odpájať baterka od kontaktov celého vozidla, aby vozidlo bolo celoročne pripravené trebárs aj po 24 mesiacoch na STK k okamžitému nakopnutiu.

https://www.tipa.sk/sk/nabijacka-akumulatorov-extol-premium-8897300-6-12v-4a/d-148847/

Bežne stačí táto 4A nabíjačka do 120Ah/12V bateriek s riadeným, pulzným, udržiacavím napätím, ktoré neprekročí toleranciu v rozhraní od spodného, 13.65V, po vrchné napájanie 13.90V, resp. úsporne sa zopne iba raz za 30 min. na dobu 5 sec., ak je baterka úplne dobitá. Desulfatovaná v plnej kondícii.

Táto nabíjačka má výhodu, že jej nabíjacie napätie pri vymlátenej baterke na 10.5V nikdy neprekročí napätie 14.85V pri prúde 4A. A ak procesor skonštatuje 98% plné nabitie, vykonáva iba údržbu, ako som vyššie opísal.

Nie je nutné odpájať vozidlo od svoriek lebo sa nepoškodí servisný okruh spotrebičov vozidla prepätím dosahujúc napätie 16,5V a viac, ako boli riešené klasické transformátorové nabíjačky AC 230V/18V, trebás iba na jednu diódu v sekundáre s osekaním spodnej sínusoidy 50Hz na DC 9.5V, ktoré po dobití baterky dosiahli na svorkách 16,8V pri tzv. 100% dobití článkov Pb bateriek.

Hold technika baľšája, ako si nám v 21.sotročí kúsok pokročila v pirjód. I keď tieto inteligentné nabíjačky nikdy nenabijú baterku full, na 100%, tj. na 16.5V, ale aspoň nie je nutné odpájať elektroniku, HW vozidla, ktoré je odstavené dlhodobo "na špalkoch" počas nonstop nabíjania "s inteligenciou" na svorkách.

Hustýýýý.

PS: Ak disponuješ 1A trafom AC 230/18V, pripoj na sekundár nejakú vhodnú schottkyho diodu, do série okruhu napoj 2W/12V vláknovú žiarovku určenú do blinkov. S odretými ušami je možné 70Ah/12V baterku nepretržite nadájať týmto udržiavacím napätím.

Nelineárna charakteristika žeraviaceho vlákna odporovej 12V/2W žiarovky, hodvábne, nežne, hladko, čičíkavo dokáže usmernením valenčných sfér elektrónov tečúč wolframom korigovať napätie na svorkách.

Ber ho ako miestneho exota. Pchá sa a píše tie svoje nezmyslené bláboly vždy a všade, bez ohľadu, či tomu rozumie, alebo nie.
Keby sa toto tu volalo Ferdo Mravec a jeho známi - on by bol práve ten Truhlík - všade bol, všetko videl, všetko vie (a pritom často vie veľké h0vn0).

Zase ma expert, "watológ" chytil, musím sa v hlbokom predklone ospravedlniť za chybu. Do blinkrov tvojho Favorita sedí 1,2W / 12V vláknová žiarovka, ktorú som mal na mysli v prípade pri nonstop zapojenom v "sekundáre" obvodu osekanej sínusoidky 50Hz (ako lahodné kopečky zmrzliny kladnej polvny).

https://www.jjmoto.sk/eshop/ziarovka-12v-2w-ba7s/p-332502.xhtml

Hustý, ono nám to s porozumením pozorne číta, študuje, přemejšlí.

Do starších aut (dnes jsou tam už většinou LED), se dávají zpravidla. Blinkry 21W (někde 15W), koncovky 5W, brzdy 21W.
Brzdy někdy spřažené dvouvláknovými žárovkami s koncovými, 21W/5W. Osvětlení RZ 5W.
Hlavní světlomety H4 60/55W, parkovačky 4W. Kontrolky 1,2 až 2W.
Na konzervátory se používaly žárovky 1,2 až 5W, podle velikosti akumulátoru. Volil se přibližně proud 1/100 kapacity.
To jen tak na upřesnění. :puff:

Pokud je auto nové, bude mít jistě systém Start/Stop a „chytrou“ baterii, kterou je nutné občas nabít „chytrou“ nabíječkou. Běžnou starou nabíječkou se může baterie poškodit. baterie potřebuje řízené dobíjení. Já používám nabíječku CTEK MXS 5, která byla vyhodnocena mezi nejlepšími. Jsem maximálně spokojen. Odborníci uvádějí, že kvůli konstrukci nových baterií a systému Start/Stop (i když ho vypínáte), je nutné baterie několikrát za rok dobíjet, protože v autě se baterie většinou do plného stavu nikdy nedobije. Není tak jako v minulosti, kdy stačilo nastartovat a baterie se dobíjela. Dnes se baterie začne dobíjet až ve chvíli, kdy si elektronika „vzpomene“, že by mohla začít dobíjet. Bez dodatečného dobíjení baterie, údajně dlouho nevydrží, což při vyšší ceně těchto baterií není zanedbatelné. Více na toto téma např. zde: https://www.auto.cz/nespolehlivost-baterii-modernich-aut-jak-je-to-ve-skutecnosti-s-jejich-vydrzi-125770

jj, to se traduje, ale asi to neplatí pro všechna moderní auta. Mám v autě voltmetr, protože jsem z toho měl taky obavy. Navíc jezdím ultrakrátké tratě (přes týden 3km do práce a zpátky, o víkendu najedu tak stovku). Většinou to za jízdy ukazuje 14.3V, což je ve skutečnosti 14.1 (tyhle krámy nevynikají velkou přesností). Takže baterku to dobíjí prakticky pořád.