Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak zapojit kompresor Orlík

Dobrý den.
Potřeboval bych poradit se zapojením kompresoru Orlík s motorem Mez Mohelnice 5.5kw 2910 ot. Motor (zapojený do trojúhelníku) vyhazuje jističe 16A, kdy hl. jistič je 25A s charakteristikou B. Teď mám motor připojený přes tento motorový spouštěč, kde je připojen i vodič z tlakového spínače jako ovládáni.
https://www.puhy.cz/stykac-gmc-18-3x400v-18a-3p-na-din-listu-54374.html
Dočetl jsem se zde, že bych měl použít soft start, aby motor neměl při zapnutí takový velký odběr a pozvolna najížděl a nevyhodil jističe. Koupil jsem tento soft start.
https://www.conrad.cz/p/siemens-3rw3038-1bb04-3rw30381bb04-soft-starter-vykon-motoru-pri-400-v-37-kw-480-v-jmenovity-proud-72-a-1746699.
Kdyby mi někdo, kdo tomu rozumí nakreslil schéma zapojení soft startu s tlakovým spínačem, uvedeným mot. spouštěčem a co jsem zjistil, tak budu ještě potřebovat nějaký DC zdroj 24V jako ovládáni. Děkuji

Už cez 10A istič sa dá napájať cca 6,9kW spotrebič, teda 16A istič ktorý tam máš je dostatočne dimenzovaný. To ale tiež znamená, že soft start pomôže, ale je to zbytočná komplikácia. Stačí vymeniť 16A istič s charakteristikou B za rovnocenný 16A istič s charakteristikou C. Ističe s touto charakteristikou sa vyrábajú práve pre tento účel. Existujú aj ističe s charakteristikou D, mohli by pomôcť, ale tam už hrozí, že by reagoval aj hlavný (nadradený) istič. Ak teda nepomôže C, tak až potom použi soft start.
Poznámka1: Na základe skúseností z minulosti už teraz vidím následné upozornenie od jedného radcu, že by si mal pred výmenou ističa merať impedanciu daného okruhu (aby snáď po takejto výmene nevyhorel Temelín?). Nevšímaj si to, problémy medzi rozvodnou sieťou a tvojim odberným miestom sú už vyriešené tým, že domovú prípojku máš na 25A ističi a tým, že na danom okruhu už máš nejaký 16A istič.
Poznámka2: Ak chceš bližšie informácie o svojom soft starte, tak ich nájdeš na stránkach Siemens USA, napr. https://docs.rs-online.com/c492/0900766b8106b834.pdf,
alebo podrobnejšie: https://www.siemens-pro.ru/doc/catalog_cd/3RW_3RF/3RW_Softstarters/3RW30/manual/Manual_SIRIUS_softstarter_3RW30_3RW40_EN_01_2010.pdf

Dobrý den , 10A jistič přenese jen odporovou zátěž 6,9 kW , motor 5,5kW potřebuje min20A na kompresoru který je stroj s tzv tvrdým rozběhem ( rozběh do protitlaku ,pokud není odlehčovací ventil) , jinak sofstartér s 24 V napájením vrátit a koupit napájený 230V .Každý solidní prodejce musí dodat český návod včetně schematu zapojení. jde jen o to zapojit spouštěč až za hlavní vypínač a stykač ovládaný tlakovým spínačem , jinak omezovat jen při prvním zapnutí ( bohužel častá chyba "odborníků" jeden dokonce zapojil softstartér do přívodního kabelu a divil se že nefunguje. jedno schema zde https://www.google.com/url?sa=i&url=http%3A%2F%2Fwww.aef-hitachi.cz%2Ffiles%2Fdownload%2Fsoftstartery-brzdy%2Fdigitalni-softstartery%2Frvs-dx-czfv.pdf%2F&psig=AOvVaw26AdJnl51dKSmzeCrESoq8&ust=1622300898629000&source=images&cd=vfe&ved=0CAIQjRxqFwoTCPCdopnU7PACFQAAAAAdAAAAABAJ

Děkuji za odpověď, jenom škoda že jsem tyto informace, resp. to že by stačilo změnit jističe s charakteristikou B na C neměl dřív. Ptal jsem se známeho, který elektrice trochu rozumí a ten mi říkal, že by se zapojení motoru muselo řešit přes dva stykače a časové relé, aby motor přepínal hvězda a potom trojúhelník, soft startem a nebo frekvenčním měničem. Zvolil jsem pro mě nejmíň nákladnou možnost ten soft start, který jsem už bohužel koupil. Teď už je pro mě zbytečné řešit nákup dalších tří jističů, i když by to bylo nejjednodušší řešení. Co jsem se dočetl, tak i ten soft start je lepší pro samotný motor. Teď jenom potřebuji vědět, jak vše správně zapojit to je hl. vypínač, tlakový spínač, motorový spouštěč, DC 24V zdroj k ovládání soft startu a samotný soft start s motorem.

Neexistuje, že ti vyhadzuje 16-ku istič ak rozbiehaš 5,5kW/400V motor cez takýto vačkový vypínač (napríklad):

https://www.cbelektro.sk/prepinac-vackovy-hviezda-trojuholnik-4-polovy-25a-cs-25-12-u-eti-p53819

Najprv sa spustí hviezda, po rozbehu motora nasleduje manuálne prepnutie na trojuholník.
(Pozn.: Len to "drátovanie", vzájomné všakovaté prepojenie vypínača medzi skrutkami svoriek je makačka na bedňu pri 3x400V aj pre mierne skúseného vypínačológa bez manuálu).

Si vec zbytočne komplikuješ, takto sa velice jednoducho motor rozbieha bez náporových špičiek, poskočenie celého prístroja pri prvotnom zapojení do trojuhoľníka, ako keď kůň kopne do rotora.