Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Měření tepla

Mám drobný dotaz, jak fungují měřiče tepla na radiatorech? Majitel bytu tam opsal dva údaje, prý za minulý rok a za část nynějšího a podivoval se nad velkou spotřebou. Nyní nám v počítal nedoplatek na 17.000 Kč, což se nám zdá velice vysoké vzhledem že se jednalo pouze o garsonku.

Předmět Autor Datum
měřiče jsou poměrové, ne absolutní. k opisovaným údajům: jednak si najít ten typ na netu a zjistit c…
lední brtník 01.04.2021 00:00
lední brtník
Když jsme se nastěhovaly bylo nám řečeno že měřák je nový a jeho hodnota bylo 0. A nyní když jsme se…
Nuada 01.04.2021 07:12
Nuada
Vyhledej si to na internetu podle typu, nebo alespoň obrázku a informuj se tam. Ta čísla neznamenají…
Kyncl 01.04.2021 08:43
Kyncl
Pri nastahovany ste osobne videl stav na meradle?
jimbim 01.04.2021 10:10
jimbim
Je to rok zpátky tak nemůžu říct jistě, ale sepisovaly jsme protokol a podle mého to procházely osob…
Nuada 01.04.2021 10:18
Nuada
Děla jsem několik let předsedu SVJ. Měření tepla je hrozná věda. Sečtou se všechny měřáky, podělí se…
Rce 01.04.2021 23:44
Rce
Máme měřáky už 20 let a všechny si pamatovaly naměřené hodnoty předchozího roku. Asi je to taky z dů…
petrM 07.04.2021 17:53
petrM
Nejkorektnější by bylo měřit teplotu vody na vstupu a výstupu a její průtok. Ale to se nedělá, to by…
ml1 06.04.2021 14:34
ml1
Mám 2 garsonky, jedna ve věžáku, druhá v hokejce. Obě zateplené, hokejka je přímo nad vchodem = stud…
jatobyl 07.04.2021 00:36
jatobyl
na teplo (pitná+užitková) tak na teplo nebo na vodu? mám taky garsonku, platil jsem 12000 teplo, 5…
jirka44 07.04.2021 15:57
jirka44
Teplou vodu + topení mám počítané dohromady, studenou extra. Oba byty berou z městské teplárny.
jatobyl 07.04.2021 19:55
jatobyl
Teplou vodu + topení mám počítané dohromady No to snáď nie. Súčet môže vzniknúť len vtedy, ak sú zn…
ok 08.04.2021 03:09
ok
Majitel jsem já. Oba byty SVJ. Pitnou studenou mám vypsanou spotřebu dle vodoměru + cenu. Pitnou tep…
jatobyl 08.04.2021 22:26
jatobyl
Ak nie ty, tak zástupca vlastníkov má možnosť nahliadnuť do podkladov, ktorými boli ceny obidvoch po… poslední
ok 09.04.2021 06:07
ok

měřiče jsou poměrové, ne absolutní.
k opisovaným údajům: jednak si najít ten typ na netu a zjistit co čísla znamenají.
pokud chcete zpochybnit ty údaje, museli byste znát hodnoty při začátku smlouvy a nejlépe pro srovnání i období rok před tím.
ta částka je nějaká vysoká, ledaže byste doteď žádnou teplou vodu neplatili a doplácelo se vše zpětně.

Když jsme se nastěhovaly bylo nám řečeno že měřák je nový a jeho hodnota bylo 0. A nyní když jsme sepisovaly předávací protokol na meraku jedna byly čísla (1472/1496) a na meraku dvě (1523/1706) pronajímatel nám řekl že první z těchto čísel je za minulý rok a druhá za ten stávající.

Vyhledej si to na internetu podle typu, nebo alespoň obrázku a informuj se tam. Ta čísla neznamenají přímo spotřebu. Zeptej se proto pronajímatele jak k částce došel. Pokud jde o dům s více byty, výpočet je složitější, stanovený do jisté míry zákonem a určitě ho nedělá pronajímatel, ale nějaký správce, který ho musí být schopen odůvodnit.

Děla jsem několik let předsedu SVJ. Měření tepla je hrozná věda. Sečtou se všechny měřáky, podělí se faktura za barák od teplárny tímto číslem a vynásobí počtem každého měřáku. Ale. Aby nebyly vykukové, co netopí, tak se dělá průmerná spotřeba, kdo má méně, násobí se mu to hroznými koeficienty, aby kdo odčerpá méně tepla vlastně více platil. Měřák, který by ukazoval každý rok extra neznám, ale nemůžu vyloučit, že takové už dneska jsou.

Máme měřáky už 20 let a všechny si pamatovaly naměřené hodnoty předchozího roku. Asi je to taky z důvodu, aby se nemusel dělat odečet 1.1., ale kdykoli později a aby se dala provést kontrola při reklamaci vyúčtování.

Nejkorektnější by bylo měřit teplotu vody na vstupu a výstupu a její průtok. Ale to se nedělá, to by bylo příliš náročné. Tím by se získala přesná hodnota dodaného tepla.

Základní používaný princip je měření tepelného toku ve zvoleném bodě (ve třetině výšky radiátoru (odshora) a uprostřed na šířku) a jeho extrapolace na celý radiátor (je rozdíl, jestli je ta měricí krabička na topení s 5 nebo 50 žebry). To měření v bodě je dejme tomu ještě fyzika (odboba ohmova zákona - z úbytku napětí (rozdíl teplot) a odporu (tepelného odporu měřidla)). Ale už ten přepočet na celý radiátor by musel brát v úvahu okolí - nikdo nemá kolem radiátoru metr prostoru (aby to předávání tepla záviselo opravdu jen na konstrukci topení). Pak se sečtou všechny radiátory a podělí se spotřebou.
Ovšem i dvě tepelná čidla jsou zřejmě příliš drahá, takže se používají další techniky, které už nemají žádnou jinou vypovídací hodnotu, kromě toho, že produkují čísla k dosazení do vzorců (měří se teplota místnosti, teplota stěn, teplota odtékající vody, energie geopatogení zóny....).
Protože jsou to jen poměrová měření, tak se to potom rozpočítává podle spotřeby ostatních (jestli se nepletu 60% se počítá podle metrů a 40% podle měřidel). A je předepsaný rozptyl -50+100% od průměru. Možná se to zvedlo na 200% (300 se platí pokud člověk odečet sabotoval). Prostě je to věda a zkusil bych sondovat u sousedů, jestli taky tolik platili, třeba byly prostě jen podhodnocené zálohy (minulé zimy nebyly tak silné jako ta letošní).

Mám 2 garsonky, jedna ve věžáku, druhá v hokejce. Obě zateplené, hokejka je přímo nad vchodem = studená podlaha. V obou je měsíční záloha na teplo (pitná+užitková) necelá tisícovka a každý rok je tam pár stovek přeplatek. Východní Morava. V obou bydlí děcka, nevím jaký mají topný režim, ale 17 tisíc nedoplatek si mi zdá silně přehnané.

Teplou vodu + topení mám počítané dohromady

No to snáď nie. Súčet môže vzniknúť len vtedy, ak sú známe obidva sčítance. Bez toho, aby si prezradil na ktorej položke vznikla nadspotreba, ti nikto neporadí. Ale ako k tomu súčtu majiteľ prišiel a aké sú jednotlivé položky, to ti iste prezradí majiteľ sám. A rozhodne tie položky neurčuje majiteľ bytu, ale správca objektu z údajov o celkovej spotrebe tepla na kúrenie a tepla na ohrev TÚV (faktúry) pre celý objekt. Obidve položky pre jednotlivé byty sú totiž určené pomerovým spôsobom a to bez údajov zo všetkých jednotlivých meračov na radiátoroch, resp. na vodomeroch TÚV a z údajov o celkovej spotrebe spolu v objekte (ktorú dodá a fakturuje správcovi dodávateľ - kúrenie a TÚV extra) akosi nejde.

Majitel jsem já. Oba byty SVJ. Pitnou studenou mám vypsanou spotřebu dle vodoměru + cenu. Pitnou teplou pouze spotřebu dle vodoměru, TUV spotřebu dle měřáků a obě dvě položky mají dohromady jednu cenu. To vše jednou ročně na jedné faktuře s celkovým součtem, určením nedoplatku/přeplatku a následně návrhu záloh na příští rok.

Ak nie ty, tak zástupca vlastníkov má možnosť nahliadnuť do podkladov, ktorými boli ceny obidvoch položiek spočítané. Len tak mimochodom, nepozrel som sa dobre na podpisy pod príspevkami, tvoj príspevok som považoval za upresnenie dotazu :-[ . Napriek tomuto kiksu, uvedené platí aj pre autora dotazu a ten má takúto možnosť kontroly prostredníctvom majiteľa. Ale predpokladám, že ten mu v ústrety nepôjde, zrejme má niečo za ušami. To však už je o obsahu zmluvy (sú v zmluve v cene nájmu energie?) a o prípadný nesúhlas, resp. vypovedanie zmluvy. V tomto mieste totiž predpokladám v zmluve výrazné nedostatky (autor dotazu nevie stav meracích prístrojov na začiatku nájmu a nepozná spôsob výpočtu úhrady za energie, pritom sú to nevyhnutné údaje na to, aby za energie platil).

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru