Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kroucení plátku kmitací pily

Při řezání dřevotřískové desky kmitací pilou má plátek tendenci ke kroucení. Nahoře je řez podle čáry, dole se uchyluje. Dělá to i při řezání pomocí vodící lišty.
Může mi někdo poradit, co dělám špatně. Děkuji

IMHO tohle proste sukacka dela. Vhodny platek, predkmit... to vsechno to muze zlepsit, ze to nedela tolik, ale poradne nedrzi zadna. Videl jsem stolek s vedenim platku kladkama, ale to zase neni vzdycky pouzitelny reseni. Pokud mi jde o tu kolmost, tak bud beru kocoura(rovny rezy) nebo sablonu a horni frezku.

Protože se mi to stalo taky, tak jsem začal zkoušet.
Ke kroucení dochází, pokud řežeš bez předkmitu (bavíme se o řezání dřeva). Jakmile přidáš i nejmenší úroveň předkmitu, řez se srovná.
Pokud není předkmit a na pilku při řazu tlačíš, dochází k velkému zahřívání plátku v místě vodícího kolečka. Plátek se v tom místě přehřeje a "popustí", pak se začne ohýbat.