Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Priamočiara Píla

Čaute kutili potreboval by som pomoc ohľadom priamočiarej píli.Kúpil som túto https://www.hecht.sk/hecht-1569-priamociara-pila ,ale ,že veľká katastrofa.Výkon má slušný ,nastavenie otáčok aj vibrácií,laser svetlo,ale čo ,keď si robí čo chce. Fixnutá doska popri ktorej ťaháte rez a ona si ide doľava.Samozrejme ,že sa blokne ,keď ližiny idú rovno a plátok ťahá doľava. Proste ju ťahá stále doľava takže je absolutne nepoužiteľná,zajtra vraciam.Preto by som potreboval radu kto máte skúsenosti pre kutila nejakú dobrú pílu do 60-80€ poprípade tipi aj na vyššiu cenu,ďakujem.

Je to neuveriteľné ,ale bol som ešte v priebehu dňa rozhodnutý ,že ju vezmem doslova som si ju vytypoval na tomto shope: https://vozako.sk/priamociare-pily/1425-priamociara-pila-pst-900-pel-3165140526975.html
nakoniec som sa ,ale rozhodol pre kotúčovú túto: https://www.alza.sk/hobby/powerplus-powx1420-d5291126.htm?o=21#popis zajtra ju objednávam,tam sa nemusím obávať žiadnych krivých rezov.

To nie je problém píly, ale užívateľa. Ak chceš použiť na vedenie rezu lyžiny, tak musíš použiť pílový list s väčším šrankom (spisovne pílovým rozvodom). Isteže platí, čím lepšie nastavená rovnobežnosť lyžín a pílového listu, tým dlhší urobíš rovný rez, ale žiadnou pílou s nulovým šrankom nemôžeš viesť rez lyžinami donekonečna. Nič nie je dokonalé. Ak máš pílu s "laserom", tak ten slúži na to, aby si viedol rez ručne (nepoužiješ lyžiny) a vtedy môžeš použiť list s malým, alebo nulovým šrankom. Ak použiješ lyžiny, tak musíš použiť aj list s väčším rozvodom. A až vtedy platí, že čím horšie nastavená píla, tým väčší rozvod - ale nikdy nie nulový, ani pri tej najlepšej píle.
Okrem výberu listu (napr. https://www.igm.sk/clanky/vyber-pilovych-listov-do-priamociarej-pily/ ) je dôležitá je aj technika rezania prítlak a rýchlosť kmitania.
To, čo som tu napísal sa týka hlavne lacnejších priamočiarych píl ( menej ako cca 150€), nechytajte ma teda za slovo pri kvalitných pílach. Tam platí síce to isté, ale problém vybočovania rezu je potlačený presnosťou vyhotovenia píly. Pílu tiež drží v ruke profesionál, ktorý si vie vybrať aký list použije.

Pílových listov mám viac a odskúšané všetky a bez výsledku.Pílu ano mal by si ju viesť aj do nekonečna,teda hlavne pri dlhých rezoch ak máš vodítko dosku,alebo originál hliníkovú lištu.Keď máš vodítko fixnutú dosku ,alebo originál hliníkovú lištu nemôže ísť píla do ľava a nakoniec sa bloknúť to nedáva zmysel.Vodítko je na to ,aby si ,len pílu ťahal pozdĺž neho a mal rovný rez.To čo píšeš nedáva zmysel.Ako chceš rezať rovno ,keď si píla ide svoje.Na vyše sústavne doľava aj po niekoľkých pokusoch,že by som sa ja tlačil doľava?možno politicky.Za ďalšie neviem si predstaviť rezať 1,5 metrovú dosku ,bez vodítka to musí byť naozaj macher kto volnou rukou ,len tak odrežie takú dĺžku,klobúk dolu,ale ,aby som mal istotu použiješ vodítko ,aby bol rez skutočne rovný,presný a to v tomto prípade je na nič.

Súhlasím neviem si predstaviť ,že by som skotúčovkou išiel kam nechcem.Navyše ,keď ma raz ťahá do ľava a povedzme ,že je to moja chyba tak mám automaticky tendenciu ísť predsa naspäť do prava,ale to proste nejde a blokne ma čiže sa nenechá viesť a nereaguje na môj pohyb a preto píšem ,že si robí čo chce.

To je pravda ,že nepriame rezy to nedá ,ale tú ktorú som si vytypoval má hĺbku rezu 4,2 cm a reže aj kov tak si myslím ,že kuchynskú linku by to dať malo.Vyslovene je stavaná na tvrdé povrchy. Doslovne v popise: Stroj je určený predovšetkým pre rezanie masívneho dreva, drevotriesky, preglejky, hliníka, dlaždíc a kameňa v pevnej polohe.

Problémy ,viem čo chcem,podstatné je,aby tie stroje fungovali to tu riešim a nie ,aby mi niekto písal čo sú 4,2 cm to fakt neni nutné.Ano dosky sú,ako píšeš a na to to stačí.Ty fakt riešiš bludy ja viem asi najlepšie čo budem rezať a na čo to potrebujem 4cm je bohatá hľbka hrubšie sú už,len hranoly a na čo by mi to bolo a kuchynskú desku ti na mieru odrežú v každej predajni,kde to predávajú aspoň u nás na Slovensku a na vyše ju vôbec nepotrebujem.Pritom aj hrubšie dosky ,ako 4,2 cm sa dajú krásne prerezať,len to treba vedieť

Co jsem viděl tak je celkem běžná služba zákazníkům, že když si člověk koupí kuchyňskou desku, tak mu tam tu díru klidně vyříznou. Čili žena si může vybrat co chce, muž si může vybrat také nástroj, který chce a společně všichni tři (muž, žena, vyřezaná deska) odjíždějí do západu slunce. 8-)

Nehledě na to teda, že jsem úplně nepobral, proč by prořez 42mm neměl stačit na 39mm desku.

Uhýbání řezu do strany může způsobovat nekvalitní pilka, ale mnohem častěji nekvalitní řezné plátky.
Kvalitní plátky (a také dražší), jsou určeny na různé druhy materiálu, broušené a symetrické.
Laciné plátky jsou často vyrobeny jednou operací, kdy se plátek vystřihne současně se tvarem zubů a okraj se zvlní jako šraňk. Pokud po takovém plátku přejedeme prstem po boční ploše (jako po šraňku), po jedné a druhé straně, ucítíme, že je jedna strana ostřejší než druhá. Z jedné strany je "ostří" vytvořeno spíš otřepem po lisování. Takové plátky řežou do kruhu i když nechceme.
Taky jsem si takové koupil. Letěly do popelnice za doprovodu neslušných slov. 8-):beer:

Tak teraz ich nemám po ruke,ale použil som plátok ,ktorý tam bol priložený na drevo a potom zakúpený od makity za 1,50 tak neviem.V konečnom dôsledku som pílu dal na reklamačku a uvidím s čím prídu.Medzi tým som zakúpil kotúčovku a uvidím čo s toho bude a potom pravdepodobne priamočiaru predám po oprave,alebo prípadnom doporučení zakùpiť kvalitnejšie plátky,alebo ùplnej výmene.

Pokud to byl plátek za 1,50 E (jeden?), tak by to zas takový shit být neměl. V tom případě je skutečně možné, že kmitací část není dobře uložená a je mírně šikmo. Uvidíme, co řeknou na reklamaci.
Na rovné řezy je vždy lepší kotoučovka, při vhodném kotouči je i řez přesnější a hlavně zcela rovný.
Přímočarka jen pro zakřivené řezy a výřezy uvnitř plochy, kdy lze začít od vyvrtaného otvoru.
Je dobré mít obě.

Tak dnes som robil s kotúčovkou ,link hore ,ktorú som zakúpil a to je niekde inde pri dlhom reze .Dnes som rezal dosku dlhú 1,50 m hrubá 3,8 cm a rez ,ako laserom a to som to všetko mal položené ani nechcite vedieť na čom.Inak ,keby ste chceli tak tú priamočiaru,keď mi ju vrátia či už opravenú,alebo mi oznámia ,že neviem tím rezať ,alebo nový kus vám kľudne predám za 30€ pôvodná cena 40€ samozrejme aj z blokom.