Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rovný řez přímočarkou?

Ahoj,
je možno s nějakou cenově dostupnou přímočarkou řezat rovně dřevotřísku třeba s latí, jako pravítkem pro rovný řez? Mám nějakou levnou přímočarku Asist, na běžné řezání od ruky bez problémů. Ale pro rovný řez musí být pila trochu pootočená od osy řezu, takže pravítko jako mustr není možno použít. Pila buď ujede, nebo se ohne list. U boschky jsem viděl jako příslušenství nějakou kolejničku pro rovné řezy, takže rovně řezat evidentně jde. Já ale nechci utrácet mnoho tisíc za značkové nářadí pro velmi sporadické hobby použití. Jak to řešit? (kotoučovou pilu neraďte)
Díky

Mám zkušenosti s tím, že není všechno jen v přístroji, ale hodně v nástroji!
Mám přímočarku Ferm a mám jí asi 14let. Z počátku jsem si s ní nevěděl rady a řez (výřezy) v deskách, silnějších nežli 1cm bylo peklo. Poté jsem došel do Narexu, poradil se, jestli na tenhle typ není možné sehnat lepší nástroj (pilky) a oni mi prodali sadu na dřevo a zvlášť pilky na kov a od té doby je po problému!!!!
Řezy nejsou pod různými úhly a přestože i když nechceš řešit mafla, dá se s ní celkem slušně zakrátit i OSB deska a jiné...
Zdraví Radek

Zatáčení řezu u přímočarky je způsobeno nejčastěji levnými pilovými plátky. Jsou jednoduše vylisovány a nejsou symetrické. Z jednoho boku jsou ostřejší, než ze druhého, což je vidět i pohledem. Kvalitní plátky jsou vybroušeny a "šraňk" mají symetrický. Jsou však několikanásobně dražší. Ale jde s nimi pracovat i s levnější pilkou.

Díky za info. Chci to jen jako nouzovku a vyštípaný řez bývá jen z jedné strany. Zkusím nějaký lepší plátek. Máte někdo tip na plátek vhodný na lamino dřevotřísku s dobrým poměrem cena/kvalita? Značek je hodně, nevyznám se v nich a nepotřebuju platit drahé logo. A prodavačovi v obchodě je celkem fuk, co mi prodá...

Tak jsem zkousel platky black&decker a stejne to pri pouziti pravitka ujizdi a ohyba. Chyba asi bude v pile. Poradite nejakou rozumnou primocarku za rozumny peniz? Ten list b&d kupodivu rezal temer bez vystipani. S paskou by to mohlo byt jeste lepsi. Jen jde o to, jakou zvolit pilu schopnou rezu dle pravitka...

Co je na tom k nepochopeni? Bosch ma v nabidce udelatko pro presne rovne rezy, delaji to i jine firmy, u vetsiny pil byva voditko pro riznuti rovne listy z okraje desky. Proc by to tedy primocarka nezvladla? Me tedy neslo o to, jestli to jde, ale proc to nejde s moji pilou a kde by mohl byt problem. To voditko mela moje pila taky a pochybuju, ze by tam bylo jen na paradu. Overil jsem si, ze listem to neni, byt pila v zaruce, vratim ji. A ted tedy uvitam navrhy na vyrobky, ktere toto zvladnou nejen teoreticky. Nepotrebuji nic extra, staci hobby trida

ja chapu, ze na rovne rezy neni primocarka optimalizovana. ale u mne bude problem spis v pile, protoze pro rovny rez i bez pravitka ji musim mit trochu vytocenou. Nesedi ani rovne rezani od ruky podle te rysky na hrane zakladny. verim, ze rozumny rez primocarkou je mozny. samozrejme nesrovnavam s pilami s predrezem apod. to je logicke.

Ale udělá-chce to cvik.
Teď jsem řezal přímočarkou lamino desku 2650x1032x19mm na police 6x(883x516)mm.
Zásada jsou ostré plátky, rychlost řezu(předkmit na max) a příliš na to NETLAČIT. Při pomalém řezu bez předkmitu to vždy od půlky tak jako tak i ve vodící liště uhne-dostat to pak zpět do správného směru je problém(souvisí to asi s tím, jak moc se musím při řezání natahovat/naklánět - na pilu se potom tlačí šikmo z boku-ne přímo a proto to uhne)
Vodící lištu určitě z žádné strany nepřipevňovat k řezanému dřevu svorkami(protiskluz guma zespodu lišty to udrží)-dá se to pak lépe korigovat
Řez rovný, otřepy minimální, hrany jdou nalepit vpohodě.
Po naměření zabralo nařezání cca 10minut
https://www.hornbach.cz/conf/lamino-deska-ldtd-19-x-1032-x-2650-mm-9614-orech-lyon/5691793/
https://www.hornbach.cz/p/lamino-hrana-22-x-5000-mm-s-lepidlem-9614-orech-lyon/5691845/
Makita 4329 + 197252-3 adaptér k vodící liště + 199140-0 vodící lišta.+ Makita A-85743(plátky)

Pokud nechceš aby nepodřezávala tak stačí jednoduchý trik.Zadní stranu listu z obou stran zbruš do nožového tvaru.CHce to pečlivost.Hned za pilovým zubem a rovnoměrně.Možná to nevyjde na první pokus ale budeš překvapen jak i s levnějšímy plátky lze řezat rovný řez a co víc jak jednoduše a lehce půjdou vyřezávat různé krkolomé tvary.Je to sice staré vlákno ale stzále aktuální.

Přidávám ještě další vychytávku:
Dřevěné DIY vodící "šufle" pro přímočarku - celkem mne to zaujalo - dokonalost sama za pár korun a lepší než klasické vodící lišty. Pila je umístěna přímo do středu vodícího "koryta"(ne bokem jako u klasických vodících lišt),šufle zároveň přítlakem fixuje polohu řeziva, dá se nastavit úhel řezu a pila díky mantinelům nemůže vyskakovat z profilu.

https://www.youtube.com/watch?v=eQvBPGK3_lA
-je tam ke stažení i plánek na výrobu