Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Led pasek blika

Ahoj, používám poměrně nově u svých terárií led pásky k osvětlení. Dneska asi po 4 týdnech 8 hodinového každodenního provozu začal pásek blikat, resp se v rychlém sledu rozsvěcet a zhasinat. Čím to je? Zdroj je KO ?

Pásky jsou Čína, zdroj jsem koupil v Čechách, ale je to určitě taky Čína.

Děje se mi to u led pásku, který má necele 2 metry, na který by 12w zdroj měl stačit i s rezervou.
E1: zdroj potichu bzučí, předtím to nědělal

[525546-B6-19-C0-42-C8-B8-D1-EE1342936-B73.jpg]
[BA03898-A-85-B5-46-AE-BEBB-47363803319-C.png]

Co nevidět vám odejde. U Číny naprosto normální, poddimenzovaná elektronika. Jí si koupil teď před měsícem na Aliexpressu led žárovku do digestoře, po cca 2,5 hodiny začala blikat a už nejde, cca šla asi 3 hodiny. a je to už druhý kus. Prostě Čínský šunt

To je tým čínskym hnojovým adaptérom, to poznáš na prvý pohlad už podla toho že ten výrobca pre istotu na štítku neuvedie ani svoje meno pretože vie čo za hnoj vyrába. Kúp si poriadny adaptér, aspoň nejaký MeanWell. Odporúčam vyberať tie s vyššou účinnosťou, sú kvalitnejšie osadené.

Nehledě na to, že když vlezeš třeba do Datartu (který mě zrovna napadl) nebo do kteréhokoli podobného obchodu o menších prodejnách v okresním městě nemluvě budou při požadavku na adaptér MeanWell čumět jak telata na nová vrata. Maximálně ti zdatnější obchodníci pohotově řeknou "momentálně nemáme, ale ptejte se příští týden..." :-):-)

meanwell by neměla být úplně potratová čína, jako oem dodavatele ho má třeba delta, která dodává pro průmysl.

ale k tomu původnímu krámu: podle štítku má dávat 12wattů, což na ten objem podle fotky píšou jen extrémně neseriózní výrobci, klasický noname odpad.
nic jiného než čína koupit nejde, je třeba se s těmi hnoji smířit, ale vybírat s citem - v tomto případě něco rozměrově většího.
třeba srovnatelné nabíječky 5V/2.4A taky bývají trochu tlustší.

Dneska zkusím jiny zdroj, ale myslím ze není co řešit. Rad bych si koupil kvalitnější, Koukal jsem ze se prodávají průmyslové 120w zdroje, s několika výstupy a přepěťovou ochranou a s cenou kolem 300kc, což je docela málo, takže nejspíš budou taky Čína 😀
Každopádně kdyby mi někdo doporučil nějaký kvalitní zdroj, budu rád.

O čínských zdrojích platí pravidlo deseti - udávaný výkon zdroje vyděl 10 a máš výkon, který je schopen zdroj dodávat delší dobu. Dle tohoto pravidla by ti tvůj "120W" zdroj pro jeden LED pásek měl stačit.

Teoreticky vzato máš dvě možnosti :

1.) Vybereš kasičku s úsporami, které si šetříš na letní dovolenou do Chorvatska a koupíš nějaký zdroj od Murr-electronik nebo Siemens (ne EKO sračky). Tyto dvě značky používáme běžně a doposud nebyl nejmenší problém. Přítelkyně/manželka rozhodně ocení kvalitnější zdroj až budete společně sedět na pláži Mácháče a jíst řízek na chlebu.

2.) Koupíš tento čínský "120W průmyslový" zdroj a vyměníš u něj všechny kondenzátory za kvalitnější a přidáš chlazení - nejlepší je nějaký ventilátor, ale postačí i pasivní. Hlavně nezavírat do skřínky s knihami a podobně. Vyjma kondenzátorů je zbytek zdroje OK, takže pak to může fungovat odpovídající dobu. Kondenzátory pro tyto zdroje se dají sehnat do stokoruny (polovina kafe ve Starbucksu). Běžně to takto praktikuji a musím konstatovat, že to opravdu funguje.

Také bych tipoval na zdroj. Je to logické, v tom pásku jsou ledky paralelně většinou po třech, takže kdyby bylo něco s páskem, tak přestane svítit jedna sekce.
Se zdroji podobného typu mám poměrně špatné zkušenosti a to rozhodně nekupuju čínu.
Dobré zkušenosti mám se zdroji těchto typů https://www.gme.cz/spinany-zdroj-mean-well-lrs-50-12 pochopitelně s originály od mean well (vyráběji se i čínské napodobeniny (hung well a co já vim), těm bych nevěřil). A s předchozí řadou RS (řada LRS má mít menší spotřebu bez odběru u té řady RS byla klidová spotřeba značná). Nevím zatím o žádném, který by odešel, a že je rozhodně nešetřim. Problém je, že tyto zdroje vyžadují odborné zapojení (neni to kostka do zásuvky), což pro mě neni problém.

Neřešte zdroj, odchází ty ledky, blikání je typický jejich příznak loučení se životem. Souhlasím ale, že mizerný zdroj k odchodu mohl napomoci. LED je nutné napájet konstantním proudem, obvykle ty pásky a podobné nemjí žádná omezení ničím a když tam zdroj pere co to dá, LED nevydrží.

To by začaly zdechat jednotlivý LEDky, nikoliv blikat celej pásek najednou. Takže chcípe něco, co ty diody řídí/napájí. Pokud nemá nějaký dotykový spínač/stmívač, tak to bude spíš jen ten zdroj. U spínaného zdroje takový kolaps není nic divnýho, přesně tohle způsobuje zamrzání a restarty počítačů, protože tam je taky spínaný zdroj.
Navíc že LEDka odchází, tak to se projevuje rychlým a stálým blikáním, nikoliv jen tím, že občas vypne a zase se zapne.

Neznám zapojení, jen hádám.

Hádáš zřejmě špatně. Ještě jsem neviděl pásek, který by měl diody do série napájené zdrojem konstantního proudu.
Všechny pásky, které jsem zatím viděl, byly stříhatelné na (téměř) libovolnou délku a všechny byly určeny k napájení zdrojem konstantního napětí nejčastěji 12V, ale jsou i na 5V nebo 24V a přímo na pásku byly vždy osazeny rezistory pro snížení proudu LEDkami.
[Ha303a62b622747f6a3d862cd70e357376.jpg]
Tys už někde viděl takový pásek o kterém píšeš? Ukaž, rád se poučím...