Předmět Autor Datum
Vypinac otoc tak, aby byl stisknuty dole, kdyz svetlo nesviti. Vypinac rozpojuje/spojuje fazi a je j…
Jan Fiala 25.02.2021 18:18
Jan Fiala
Takze jenom aby se spinal ve stejne poloze dole,ale nak nepoznam kde spina?
bobrak 25.02.2021 18:22
bobrak
A sel by zapojit vypinac se senzorem?Tam jsou tri kontakty.Da se?
bobrak 25.02.2021 18:43
bobrak
Sorry, ale když se takto ptáš, tak raději zavolej někoho, kdo tomu opravdu rozumí. Elektrika nejen z…
Prasak 25.02.2021 18:58
Prasak
Mam tenhle vypinac https://www.svet-svitidel.cz/senzor-pohybu-pir-bily/
bobrak 25.02.2021 19:14
bobrak
Nějaká dokumentace k tomu nebyla? Zezadu není nálepka s popisem zapojení?
Prasak 25.02.2021 20:11
Prasak
Pokud máš doma opravdu toto tak vyfoť zadní část čidla a pro jistotu dej sem na poradnu. Dle tvého…
Stefran 26.02.2021 19:31
Stefran
https://www.svet-svitidel.cz/senzor-pohybu-pir-bily/ Je tohle vůbec vypínač - aby to zapínali a vyp…
Yarda 26.02.2021 22:05
Yarda
Ten senzor slouží jako náhrada vypínače. Pokud někdo vejde do prostoru (například chodba), světlo se…
Zerozero 27.02.2021 18:03
Zerozero
Tenhle vehement může být užitečný a může taky otravovat. Třeba nedávno jsem byl v jedné zasedací mís…
Yarda 28.02.2021 09:21
Yarda
Ale vždyť to tam právě je -ON-OFF-PIR https://www.tipa.eu/cz/cidlo-pohybove-pir-starlux-st02a/d-1857… poslední
Zerozero 28.02.2021 15:29
Zerozero
Podle vseho nahore krabice, z ni vede faze dolu k vypinaci a druhy drat zpet do krabice a z krabice…
Jan Fiala 25.02.2021 19:16
Jan Fiala
Jeden drát musí bejt červenej. Aby pyrotechnik věděl, kerej drát přeštípnout v posledním okamžiku př…
Yarda 26.02.2021 10:06
Yarda
Ten senzor musi byt napajeny pokud ti dolu k vypinaci vedou jen 2 draty a nevede tam i nulak, tak ne…
Jan Fiala 25.02.2021 19:17
Jan Fiala
Takze posledni upresnujici odpoved na otazku,zda pujde zapojit senzorovy vypinac, zni ne?K vypinaci…
bobrak 25.02.2021 19:49
bobrak
Myslím, že to Jan Fiala napsal zcela jasně. Nebo ne?
host 25.02.2021 19:59
host
Kup alebo zožeň si klasickú Vadasku 230/400V s elektromagnetickou cievkou a diódou. Klasika: https:/…
Nuda 26.02.2021 07:03
Nuda
Je zvláštní, že ani v jednom eshopu nejsou schopni napsat, jestli se jedná o dvouvodičový nebo třívo…
JoDiK 26.02.2021 09:15
JoDiK
Pokud senzor nevyžaduje nulu, platí totéž co pro vypínač (je jedno který drát kam, senzor rozdíl nep…
ml1 26.02.2021 14:38
ml1
Mnohem jednodussi by bylo dotahnout shora z krabice nulak k vypinaci. Tan nulak tam kvuli tomu svetl…
Jan Fiala 26.02.2021 18:28
Jan Fiala
Asi první odpověď je svěřit to odborníkům. Ale pokud to z nějakého důvodu nejde (a v této situaci to…
ml1 26.02.2021 14:34
ml1
Když ale on nemá obyčejný vypínač. On tam chce dát tohle.
jirka44 26.02.2021 14:56
jirka44

Sorry, ale když se takto ptáš, tak raději zavolej někoho, kdo tomu opravdu rozumí. Elektrika nejen zabíjí, ale i zapaluje baráky.

Kdybys alespoň dal fotku toho co máš a chceš zapojit, dalo by se radit víc. Nejsi to schopen ani popsat, takže těžko dát odbornou radu.

Pokud máš doma opravdu toto tak vyfoť zadní část čidla a pro jistotu dej sem na poradnu.

Dle tvého odkazu je to typ WPIR01 a pak by to mělo být takto: odkaz na pdf soubor

Pokud tedy jen dva "dráty" tak zkoušečkou zjistit na které vodiči ve stávajícím vypínači je fáze (při vypnutém světle) a to bude "L" na tvém čidle.
Ten druhý vodič už musí být jen "N"

Poté už jen vypnout správný jistič, použít zkoušečku na 220V aby to nebyl ten jistič hned vedle, vymontovat vypínač a namontovat čidlo.

https://www.svet-svitidel.cz/senzor-pohybu-pir-bily/

Je tohle vůbec vypínač - aby to zapínali a vypínali lidi co chodí skrz tu místnost nebo kde to má být instalované?
Mně to připadá, že ten čudlík pod tím senzorem má funkci, že se bud trvale zapne nebo trvale vypne senzor a vypínač na světlo má být někde jinde, ten čudlík mi připadá dost fórový na to aby si s ním pořád někdo hrál.

Ten senzor slouží jako náhrada vypínače. Pokud někdo vejde do prostoru (například chodba), světlo se rozsvítí a svítí po nastavenou dobu. Pokud se v prostoru během svítící doby někdo pohybuje, čas se prodlouží o další dobu.
Ten vypínač na tom neslouží pro běžné vypínání (proto je to automat), ale pro potřebu kdy je žádoucí, aby světlo svítilo stále, i při nepřítomnosti osob. Nebo například osoba v prostoru sedí a nehýbe se. V tom případě může světlo zhasnout a je potřeba se pohnout, aby světlo znovu rozsvítilo. Tak se může zapnout trvale.
Taková čidla se dají koupit třívodičová, ale i dvouvodičová, pro místa kde není k dispozici nulák.
Například https://www.tipa.eu/cz/cidlo-pohybove-pir-starlux-st02a/d-185704/?gclid=EAIaIQobChMI9YiMoseK7wIVEpayCh20bw6-EAQYASABEgLgrPD_BwE

Tenhle vehement může být užitečný a může taky otravovat. Třeba nedávno jsem byl v jedné zasedací místnosti pro jednoho zasedajícího, kde kromě světla řízeného tímhle vehementem nebyl žádný jiný zdroj světla. Když jsem tam zasedal, tak uprostřed konání najednou tma. Naštěstí jsem měl po ruce mobil se světlem.
Nebo třeba občas mne švagr požádá, abych mu pár dní opečoval čokla když jede někam dál. Tyhle vehementy má v zádveří, když se tam přezouvám, tak to brzy zhasne a já musím povyskočit, abych zase viděl. Nebo to má v předsíni kudy občas v noci proběhne čokl. Tak bych uvítal, kdyby kromě toho vehementu byl po ruce i nějaký vypínač co bych mohl světlo buď trvale zapnout nebo trvale vypnout.
:-/:beer:

Kup alebo zožeň si klasickú Vadasku 230/400V s elektromagnetickou cievkou a diódou. Klasika: https://eshop.micronix.sk/meracia-technika/vypredaj/skusacky/sn-1.html

Senzor, čidlo vypínača má svoj obvod zapojený do série s mechanickým vykľučáteľom, teda pôjde ako celok zapojiť na dva káble.

Ako to v skratke vypadá: http://ix.sk/4YcqP

Led tvorí obvod senzora (jednoduchší nákres som neschrastil, domysli si ho).

Musíš Vadaskou najprv zistiť, do ktorého kábla "tečie" živá fáza 230V/50Hz ozn. pod písmenom L. Následne vypni istič lustrového obvodu v byte alebo Deón celého baráku, prípadne štvrti, obce, kraja CZ.

Tento kábel s fázou si označ "zlatou visačkou", izolačkou hnedej farby.

Druhý kábel, čierny bez fáze, vedie z opačného konca pomyselne smerom z krabice v stene do lustra, kde je napojený na vonkajšie závity žiaroviek, v žiarovkách je prehnaný cez vlákna (obvody LED) smerom do spodných kontaktov žiaroviek, odtiaľ vedie káblom smerom do vypínača, kde do očumuješ v nemom úžase.

Označenú, živú fázu 230V, zapoj na vypínači do príslušného kontaktu (zrejme to bude jedno ak nemá označenie fáze) a druhý koniec do druhého kontaktu vypínača.

Vypínač v samotnej podstate skratuje obvod čím sa rožnú lampy lebo tvoria najslabší článok takto uzatvoreného obvodu, priamy skrat svojim odporom rožšeraví wolframové vlákna. Ak by boli žiarovky s výkonom 10kW určené k osvitu za boľševikov Slavína, pamätníkov padlých gerojov II.WW, vyhodí ti istič, prípadne okrem žiaroviek bude svietiť roztečená kabeláž v omietke muriva, vypínač by určite vybuchol spolu so senzorom. No ale ty máš určite riadne dimenzované obvody, v lustri sú bežné domáce žiarovky s výkonom do 100W na kus.

Je zvláštní, že ani v jednom eshopu nejsou schopni napsat, jestli se jedná o dvouvodičový nebo třívodičový typ. Všichni mají jen napsáno, že se to "snadno zapojí". U vypínačů jiných výrobců je třeba už v názvu, že se třeba jedná o třívodičový typ.
Takže pokud z tvých nedostatečných informací a neschopnosti ten krám vyfotit (předpokládám, že ho máš, když píšeš "sel by zapojit vypinac se senzorem?Tam jsou tri kontakty.Da se?" se dá odpovědět jen: dalo by se, když vykutáš drážku do zdi od nejbližší zásuvky, světla nebo od rozvaděče a přivedeš si tam k těm dvěma černým ještě nulový vodič (modrý, ve starých dvouvodičových instalacích zelenožlutý).
PS: nudo, střílíš těsně vedle, senzor (snímač pohybu) a indikátor (poziční světýlko) jsou poněkud opačné termity...

Pokud senzor nevyžaduje nulu, platí totéž co pro vypínač (je jedno který drát kam, senzor rozdíl nepozná). Pokud ji vyžaduje, tak se to na dva dráty nezapojí a navíc bude záležet, který drát je přívod a který výstup. A nápady jako natáhnout si drát na topení bych radši nerealizoval, i když mi někdo říkal, že to tak úspěšně provozoval mnoho let.

Asi první odpověď je svěřit to odborníkům. Ale pokud to z nějakého důvodu nejde (a v této situaci to určitě nejde), tak je možné se o to pokusit sám. Neni to naštěstí tak složité a při zachování určité opatrnosti (hlavně si to pořádně vypnout) to zvládne kdokoliv.

Obyčejný jednopólový vypínač má dvě svorky. Tyto dvě svorky jsou zaměnitelné, takže netřeba řešit kam co, prostě jak to lépe vyjde. Pokud by člověk chtěl být korektní, jedna svorka bývá označená jako přívod (šipka, jednička, P a podobně) na ten patří fáze od zdroje, na dvojku by pak patřil ten druhý. Ale jestli jsou oba dráty černé, neni potřeba to hrotit (používala se černá a hnědá a "ostrá fáze" se dávala na černou).

Je v našich končinách zvykem (a norma to dřív požadovala), aby vypínač byl vypnutý když je stisknutý dole (v jiných zemích je to přesně naopak). Dnes je jenom doporučení zachovat to jednotně v rámci objektu. Určitě bych to pro snažší budoucí používání dodržel, ale pokud se to nepovede, taky o nic nejde.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru