Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Připevnění CYKY-Lo do vyfrézované drážky v betonové zdi

Mám takový problém:

Tahám kabely CYKY-Lo (prostě plochý CYKY) po bytě. Mám vydrážkováno (hrana je roztřepená) pro několik kabelů současně/souběžně, třeba 5 kabelů.
A teď řeším jak je tam připevnit, než je zafixuji sádrou, tak aby mi to drželo na místě po cca 40 cm.

Zkoušel jsem MAMUT GLUE High Tack, ale to je polymer a moc to nedrží. Hledám něco na jiné bázi..polyuretanu, kaučuk, něco jako vteřinové lepidlo (beton/plast).
Hřebíky nejdou zatlouct, fixace rozpěrkou není možná, beton je hrubý...

Neví někdo?

já se přiznám, že jsem při rekonstrukci panelákového bytu postupoval ve stejné situaci tak trochu patmatovsky: tak, že jsem malým prkýnkem překryl kable, tyčkou šprajcnul toto prkýnko šikmo vůči zemi, aby byly kablíky přitlačené prkýnkem pod úroveň betonu.
To jsem udělal na třech čtyřech místech (dokud jsem zkrátka měl čím šprajcovat), pak si namíchal do žufanu trochu sádry a mlasknul vždycky těsně vedle těch prkýnek.
Následně jsem si dal pivko a než jsem ho dopil, bylo vytvrzeno a mohl jsem se posunout dál.

Na konci dne jsem měl hotovo a v hlavě slušný základ na večer - spousta uspořeného času.

Tak hľadáš špeciálny polymér alebo sadru? Lebo sadra nie je ako sadra, je rozdiel v použití, sadra rýchloschnúca, biela-šedá, modelárska, sadra plastická alebo štukatérska.

Sú tu samí to velkí mudrlanti, hvoňousci v riti boli, hovno videli, hovnu rozumejú, klikajú si vzájomne od tešivej radosti na ++++, mudrujú, pritom neporadia správy typ rýchlovytvrdzujúcej sádry s ktorou sa beztak velice blbo pracuje v prípade, ak nemáš pomocníka, ktorý ti meter po metri pridrží nejakou laťou, hranolčekom kabeláž do tej doby, než s nahodenou sádrou fixovaný kábel v drážke nezatvrdne, aby sa prirodzeným krútením, previsom nevysunul z drážky.

Následne je nutné beztak po častiach v murárskej žufani primiešavať postupne bielu sádru, lebo okamžite po inkriminovanom bode tvrdnutia vápenca aj vlhká, namiešaná sadra zasychá. Sadra ak zasychá sa nedá rozriediť vodou. Bordel zatvrdnutej sádry je nutné za každou várkou vyklepávať a namiešať si novú.

Pre toho, kto prerábal komplet bejvák, chalupu, r.d. so zadrážkovaním kabeláže do muriva bez pomocníka, lepiť, kotviť káble sadrou je nemysliteľné. Stropy obzvlášť.

Polymér (kotva) v tlačnej tube, v pištoli má výhodu, že poctivý, sľušný, pracovitý občan visiac ako opica na "štaflích" má jednu paprču voľnú na uchytenie káblov a v druhej iba vytláča lepiacu kotvu. V kľude si počká, pospí, pofajčí, čo-to si usrkne z whiskáča lahodného burbonu, než kotva ukotví, pritvrdne.

Na panel uplne v pohode, odskusane. Samozrejme musi byt odprasneny, najlepsie prebehnut mokrym stetcom, a nechat chvilku zascnut, nemusi byt uplne suche . . . Ked som potreboval zmenu tak som odtrhol na jednom mieste vonkajsiu izolaciu . . . Jasne ze sa to nasledne sadrovalo.

Co si pamatuju z učňovských let, dělalo se to normálně sádrou (někde se to předtím fixovalo hřebíkama, ale ne všude). Ta sádra nesměla koukat ven, aby se to dalo začistit. Zbytek dělali zedníci. Netvrdim, že jsem na to odborník, moje praxe v bytových instalacích čítala zhruba 2 nebo 3 týdny, v době velkých akcí byla zrovna naše skupina na navijárně motorů (instalace na stavbě a několik rekonnstrukcí si užily jiné sklupiny a dokonce to měli zaplacené), takže jsme o toto přišli (na druhou stranu jsem vyučený elektromechanik pro stroje a zařízení ne pro rozvody).

Já jsem kdysi dávno, při rekonstrukci el. instalace v chalupě /zdivo kámen, cihla/ používal k fixaci kabelů a trubek před zasádrováním klasiku hřebíky a také t.zv. zednické skoby. Tyto skoby by se daly podle mne použít i v betonu, kam nejde zatlouci hřebík. Pořiďte si několik těchto skob, podél drážky ve vhodných rozestupech a vhodné vzdálenosti od drážky vyvrtejte vhodné díry / podle hrotu skoby/, skobou přichyťte kabel, pak jej vedle skoby zasádrujte. Po zatuhnutí sádry skoby vyjměte a pokračujte na další úsek. Skoba zaražená do díry v betonu udrží i kabel jako stehno.
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=zednick%C3%A1+skoba+pou%C5%BEit%C3%AD

Tak jsem koupil jinou sádru, tuhne v jednotkách minut, což se již dá.
Hřebíky, skoby nejdou použít, to jsou bet. desky.

Jako fígl na fixaci kabelů ve drážce jsem použil rozpěrku z CYKY-Lo. Kabel ucvaknutý cca 10 cm dlouhý, ohnutý do tvaru písmene V a zastrčený do drážky naležato <.
Na tu chvíli co se nanese sádra to stačí.

Načel jsem i vteřiňák cca 20g, ale nesehnal jsem ho.