Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Statická elektřina a vzduchovod.

Dobrý den
Mám dotaz ohledně statické elektřiny. Chci si udělat v dílně vzduchovod od vysavače z odpadních trubek (ty šedé,50mm). Slyšel jsem že piliny by mohly trubku nabíjet a že by to mohlo být nebezpečné. Má s tím někdo zkušenosti ?O nabíjení jsem slyšel spíše v souvislosti s kovovymi nebo plastovymi pilinami. Dřevěné jsou taky problém ? Taky jsem četl že by se trubka měla nějak uzemnit, ale nenapadá mně jak,snad jen uzemňovací kolík v zásuvce. Řešil to někdo ? Díky

Předmět Autor Datum
Podľa mňa ide o hoax. Hobľované drevo, piliny trením, pohybom v plastových hadiciach nevytvárajú sta…
Nuda 05.02.2021 06:52
Nuda
Statický náboj vytváří i samotné proudění vzduchu. Náboj se vytváří i na povrchu izolantu (jsou znám…
Zerozero 05.02.2021 13:32
Zerozero
Jestli to má být na truhlářský odsavač pilin tak 50 mm je málo (na vysavač to asi stačit bude). Na t…
umfa 05.02.2021 13:38
umfa
Díky za reakce. Jedná se vysavač,tak proto jen 50mm trubky. Na youtubu v par videich říkali že stačí…
Snip3r 06.02.2021 10:56
Snip3r
Jasně. To uzemnění nemusíš nějak děsně řešit, stačí na nulák ze zásuvky, plechový kryt vysavače a vl…
umfa 06.02.2021 16:38
umfa
Dřevěné piliny (jemné) snad dokonce tvoří výbušnou směs tak jako cokoliv drobného (včetně mouky nebo…
ml1 09.02.2021 16:31
ml1
To nemusíš nijak řešit, pokud se trubka nabije a hrábneš na to tak to ani neucítíš. Viděl jsem ameri…
manas 13.02.2021 14:29
manas
Tu sa nesprávne interpretuje pojem drevným prachom nasýtený pomer so vzduchom, ako výbušná zmes nami…
Nuda 13.02.2021 15:18
Nuda
Ti co měli špatný vysavač sem už nic nenapíšou: odkaz
Stefran 13.02.2021 20:23
Stefran
Zdravím. Díky za reakce. Už jsem to zprovoznil a se statickou elektřinou není žádný problém :-) takž… poslední
Snip3r 24.02.2021 22:58
Snip3r

Statický náboj vytváří i samotné proudění vzduchu. Náboj se vytváří i na povrchu izolantu (jsou známé "větvičky" vytvořené z jemného prachu na povrchu plastu, vlivem statiky).
I když se jedná o velmi vysoké napětí, tak pochybuji, že by případný výboj po povrchu plastu by mohl být nějak nebezpečný z hlediska úrazu, nebo zážehu požáru. To proto, že na povrchu je náboj vysokého napětí, ale s malou kapacitou. Kapacita je tak malá, že výboj má nepatrnou energii.
---- Jinak by to bylo, kdyby se jednalo o izolované kovové trubky. Taková trubka by se mohla nabít na dost velkou kapacitu a výboj by mohl mít i dost velkou energii. Ale u kovu zase není problém to uzemnit.
Naopak plastové trubky jsou zpravidla izolant a nejsou schopné náboj odvést do uzemění. Není jak svést náboj z povrchu plastu do uzemnění, jedině pokrytím povrchu například antistatickým nástřikem, který by pomohl náboj svést do uzemnění.
Uzemnění pro takový účel stačí propojení s trubkami topení. kolíkem zásuvky, nebo jen zaraženým dátem go země.
Pokud se nejedná o ochranu citlivých elektronických zařízení, tak bych to neřešil.

Jestli to má být na truhlářský odsavač pilin tak 50 mm je málo (na vysavač to asi stačit bude). Na tohle se dělají 100mm vyztužené hadice z vodivého plastu. Ten výztužný drát se pak jen uzemní a je vyřešeno. Též existují plechové trubky. Standardní PVC trubky se skutečně nabijí, nebezpečné to není, ale přitahují z okolí prach a hrozně se špiní, lidi co to mají je mají obalené vrstvou bordelu a čištění už vzdali, protože je to po pár minutách provozu zpátky.

Díky za reakce. Jedná se vysavač,tak proto jen 50mm trubky. Na youtubu v par videich říkali že stačí obmotat trubku měděným drátem,ale o tom že se to musi uzemnit tam nepadlo nic. Každopádně to vyzkouším a dám pak vědět jak to funguje. Teoreticky mám možnost vyvést ten drát ven a uzemnit ho. Takže uvidíme.

Dřevěné piliny (jemné) snad dokonce tvoří výbušnou směs tak jako cokoliv drobného (včetně mouky nebo (hodně jemných) kovových pilin; též výrobce tiskárny v návodu varoval před odsáváním vysypaného toneru - už jsem to dělal a nevybouchnul jsem). Uzemnění plastové trubky je oříšek - u nás v paneláku to vyřešili (přemostění vodoměru) takovou tou elektrikářskou svorkou, která ale je jen na parádu (škoda že jsem si to nevyfotil, bylo to tam několik let, teď tam ten kabel je jen hozený, nevim co tam s těma trubkama furt dělaji). Nevím koho napadlo to dát na plastovou trubku. Tohle je ještě legrace, ale řešit uzemnění (správně ochranné pospojování) vodovodní baterie v koupelně s plastovým rozvodem vody to je oříšek; vyprávěl kolega, že instalatéří ho posílali do elektry a elektrikáři do vodoinstalací, už nevím, jak to nakonec vyřešil, asi se mu podařilo správnou armaturu sehnat.

Nejde ani o uzemnění, ale spíš o vyrovnání potenciálů. Napadá mě jedině tou rourou protáhnout holý měděný vodič, tím by se vliv statické elektřiny zmírnil (mohla by se tvořit jen v příčném směru na těch 50 mm). Ani by se nemusel někam zapojovat, pokud neni kam.

Tu sa nesprávne interpretuje pojem drevným prachom nasýtený pomer so vzduchom, ako výbušná zmes namiešaná v patričnom pomere, vs. pojem trenia drevnej štiepky, pilín, drevného prachu cestou plastového, nasávacieho potrubia.

Tu nehrozí žiaden elektrostatický výboj spojený s výbuchom zmesi v prúdiacom potrubí, konkrétne oderom spracovaného dreva o okolitý povrch akéhokoľvek potrubia.

Čistý hoax.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru