Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem kapková závlaha - jaké čerpadlo

plánuji na jaře na záhon k rajčatům paprikám a jiné zelenině natáhnout buď průsakovou hadici nebo kapkovou závlahu (už to nechci přelívat jako trávník). jaké čerpadlo napojit ze studny? bojím se, aby klasické závlahové nebo výtlakové čerpadlo co používám na trávník "neshořelo". Přeci jen tohle bude mít o dost menší průtok . Ve studni mám teď Güde GDT 901.

díky

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Spočítal jsem si, že i s tlakovou nádobou nádrží bude díky úbytku tlaku čerpadlo neustále cyklovat,…
kejki 03.02.2021 11:30
kejki
Zdravím. Tento problém taky už nějakou dobu řeším. Zatím jen tedy sháním informace. Potřebuji kapkov…
Matyas xl 06.02.2021 17:32
Matyas xl
Z IBC jsem zaléval předloni. Je na ztraceném bednění, takže žádný velký rozdíl. Ale fungovalo to s t… nový
kejki 06.02.2021 20:41
kejki
nevíte náhodou jak funguje průsaková hadice na povrchu to je jasný , ale v zemi ? Když kvůli tlaku n… nový
začátečník 2 roky 10.04.2023 12:02
začátečník 2 roky
Co jsem měla zahrabané v záhonu po měsíci vůbec nefungovalo. Postupně jsem to odstěhovala máti, ta t… nový
kejki 12.04.2023 14:13
kejki
ano máte pravdu v té zemi to nechce fungovat i když píší že je to do země 10-15 cm , zdá se mi jako… poslední
začátečník 2 roky 16.04.2023 09:36
začátečník 2 roky

Spočítal jsem si, že i s tlakovou nádobou nádrží bude díky úbytku tlaku čerpadlo neustále cyklovat, u tebe neustále běžet. To je spotřeba jako kráva. Na úrovni záhonů jsem to poháněl bazénovým čerpadélkem za 300,-(tuším 20W). A mnohem lépe mi vyhovuje natlačit 200l do sudu 2,5m vysoko a nechat to běžet samospádem. Čerpadélko používám při zavzdušnění hadice, když dojde voda. Ten sud stačí na dvě sady ála Lidl a o něco víc než den. Výhodou je, že rajčata mají tolik vody, že při běžném dešti nepraskají. Navíc se do sudu snadno nadávkuje hnojivo, já potřebuji přidávat rozpustný vápník. Papriky mají raději občas rozprášenou vodu, než kapku ke kořenům.
Část věcí jsem dokoupil na aliexpresu, je tam velký výběr i kategorii profi kapací hadice. A u profi nemám cenové srovnání, co stojí tady.
Průsaková hadice - rodiče to krmí tlakovou vodou a přetahují po různých řádcích. Mně se neosvědčila, na nízký tlak neprosakuje a rychle se zanáší, asi solemi, nebo řasami z dešťovky, nevím.

Zdravím.
Tento problém taky už nějakou dobu řeším. Zatím jen tedy sháním informace. Potřebuji kapkovou závlahu nebo malé postřikovače napojit na IBC kontejner, kde bude dešťová voda. Voda ze studny není moc vhodná kvůli teplotě.
Nějaká řešení už byla popisována v předchozích příspěvcích. Všechny ale mají nějaké nevýhody. Dusící se čerpadlo při malém odběru, nebo vysoko postavené nádrže, kvůli tlaku při samospádu, který se navíc bude měnit se snižující se hladinou vody v nádrži a tím k rozhození nastavené zavlažovací soustavy. Napadlo mě úplně jiné řešení. Použít nějaké klasické čerpadlo, ať už ponorné nebo nadzemní. Teď čistě teoreticky. Pokud bude dávat čerpadlo 30l/min a já potřebuji na závlahu jen třeba 15l/min. Co s tím. Napadlo mě, dát za čerpadlo "T" kus. Z jedné větve napájet zavlažování a do druhé větve dát ventil, kterým by se po nastavení vracela část "přebytečné" vody zpět do nádrže. Tím by se nepřetěžovalo čerpadlo ani trysky nebo kapkovače. Navíc by se voda v nádrži prokysličovala vracející se vodou ze zpátečky, což je dobré jak pro rostliny, tak proti kazení vody v nádrži. Je to jen teoretická úvaha, nevím, jak by se to chovalo vždy po zapnutí čerpadla, jestli zůstanou nastavené, tlakové podmínky a tím vracející se množství vody stejné.

Z IBC jsem zaléval předloni. Je na ztraceném bednění, takže žádný velký rozdíl. Ale fungovalo to s tím bazénovým čerpadlem a téměř stejně bez něj. Nemá cenu řešit rozmezí vycmrdané vody kvůli 50 cm hladiny, když větší rozdíl udělá počasí. Bílé IBC se ale zanáší řasami, které projdou i pěnovým filtrem u čerpadélka. A pak se musí čistit kapátka. S teplotou si moc hlavu nelámu, tím kapáním není žádný šok.
U rajčat stejně mám uříznutou láhev na zalévání. Většinou kvůli začátku, když jsou rostliny malé, musel bych kapání nějak omezovat. A když jsem na dovolené, tak záskok neobtěžuju napouštěním sudu, prostě to vezmou konví.

nevíte náhodou jak funguje průsaková hadice na povrchu to je jasný , ale v zemi ? Když kvůli tlaku na hadici v zemi kolem hadice třeba 10 cm nad hadicí ta voda ani neproleze nebo se mílím .
Potom se chci zeptat jak ji čistíte aby další rok prosakovala a to je hlavní
problém !!!
Někde jsem četl ocet , a přípravek na vodní kámen , ale nalít to do hadice , nebo do sudu , ale to by toho muselo být i když hadici stočím tak zabírá dost místa ABY BYLA CELÁ PONOŘENÁ V ROSTOKU . Ona hadice venku prosakuje je to vidět , ale pod zemí moc nechce po 1 roku provozu i když je jako netknutá dobrá vzhledově i ta drahá 800-900/15m . Zdá se mi , že se zanese blátíčkem a neprosakuje nebo málo
Já mám Güde GDT 901. v 1000 l nádobě který jsou spojený do serie 3x.3000 litrů vody z okapu ( když neprší dodám vodu do nádob ze studně) . Časový spínač 3x za den sepne jen na chvíli třeba 2 min jen doplnit a na tlakovat vodu do hadic 100m , pak to teče samospádem přes zavlazovaci-pocitac z lídlu https://www.lidl.cz/p/parkside-zavlazovaci-pocitac/p100344906 který si čas nastavím jak potřebuji , jinak by okolo 2-3 dnů bylo po vodě. 15 M PRŮSAKY mám na půl přeřízli na jednom konci zaslepený a druhá strana je napojena na rozdělovník , z důvodů tlaku vody nebot na hadici 15 m tak na konci by toho samospádem moc neteklo proto raději kratší hadice a víc na rozdělovník zapojit .Můžete mi napsat radši sem zkušenosti s čištěním snad to nevyhazujete !
zavody@seznam.cz

Co jsem měla zahrabané v záhonu po měsíci vůbec nefungovalo. Postupně jsem to odstěhovala máti, ta to krmí tlakovou vodou ze studny a časem to přestává propouštět vodu. Je to vyrobené z recyklátu, 15m stojí podle prodejce 215CZK. Takže nemám problém to po pěti letech vyhodit.
Možná je to delší doba, ale před přesunem to nějakou dobu leželo v kategorii odloženo, nevyhozeno.

To co popisuji na samospád jsou klasické kapkovače.

ano máte pravdu v té zemi to nechce fungovat i když píší že je to do země 10-15 cm , zdá se mi jako kdyby se na hadici udělalo bahýnko které vodu nepustí. , pak asi zaschne . Kolem okurky jdou dvě hadice tlak 1-2 barů ( na 80m se 4 bar. vytratí ) a žádný zázrak .Možná kdyby to teklo stále samovolně a pomalu tak možná by se to hadice čistila lepší , ale u mne to nechávám na spínači 10min zapnutý a od okurek , paprik atd, k rozdělovníku vody mi jde kolem nich dvě hadice a ne 1x 15-30 m to na konci už moc nefunguje i když to má tlak . ted zkouším jiný hadice takový https://www.hornbach.cz/p/prusakova-zavlazovaci-hadice-ty9315-delka-15-m/6741237/ nemáte někdo s tím zkušenosti zdali jsou lepší než https://www.alza.cz/hobby/gardena-prusakovy-zavlazovac-d5348323.htm

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru