Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hlucne radiatory

Dobry den. Mam byt v novostavbe. Ked otocim hlavicu na radiatoroch (obyvacka, spalna) na 3.5+ radiatory strasne hucia ako keby napustaju ale hucanie neprestava casom... Vsimol som si ze ked otvorim v kupelni radiator na plne, hucanie v ostatnych dvoch sa znizi ,cca o 80%. Vie mi prosim niekto poradit v com to moze byt? Podla toho co viem susedia podobne problemy nemaju. Dakujem

Předmět Autor Datum
Podle popisu se zdá, že jsou zavdušněné.
Lukas1982 07.01.2021 15:42
Lukas1982
Otvoril som vsetky radiatory na plno a z kazdeho som vypustil cca 3dc vody. Ziadny vzduch nesiel
Franta14 07.01.2021 16:42
Franta14
Na samotných ventilech se také nastavuje určitý průtok topnévody přes radiátor. Při špatně seřízeném…
čechy 07.01.2021 21:43
čechy
Hluk robí prudký prietok obehového média hnané čerpadlom z centrálnej kotolni na základe vadne dimen…
Nuda 08.01.2021 08:23
Nuda
Dakujem.
Franta14 08.01.2021 17:36
Franta14
Pokud tedy nejde o zavzdušnění, a reaguje to na otevření jiného radiátoru (viz koupelna), nejspíš jd…
George63 08.01.2021 18:45
George63
Před lety se toto stalo u mých rodičů po výměně čerpadla. Také jsem neustále odvzdušňoval, než jsme… poslední
pařez 08.01.2021 19:25
pařez

Na samotných ventilech se také nastavuje určitý průtok topnévody přes radiátor. Při špatně seřízeném okruhu může způsobovat hluk. To by měl topenář nastavit při uvedení soustavy do provozu. Je na to speciální seřizovací nástavec, u některých se dá údajně i sikovkami. Můžou klidně i hučet samotné ventily, někdy se to může stát. Pak jedině jejich výměna.
Nejsem přímo topenář, ale občas se doslechnu, když řeší nějaké záludnosti. Doporučuji návštěvu dobrého topenáře a ten určitě bude vědět co s tím.

Hluk robí prudký prietok obehového média hnané čerpadlom z centrálnej kotolni na základe vadne dimenzovaného prechodu vody hnanej z širšieho priemeru spojovacích fitingov radiátorov smerom do užšieho priemeru čím vzniká hluk, ako pri difúzore alebo pri tryskách. Podobne hučia aj ventily ak sa uzatvorí prietok tesne pred dosadnutím do sedla. Zrejme si v stúpačke rozvodov do sústavy prvý na rane medzi ostatnou partajou, teda máš vyšší prietok a tlak.

Zavolaj vyučeného kúrenára od fachu, ten podľa zvuku okamžite zistí príčinu. Možno stačí vymeniť spojovacie fitingy in/out pri radiátoroch s širším vnútorným priemerom alebo vymeniť regulačné ventily.

Ak by si nahral stereo, v hifi kvalite od 18Hz po 20khz zvuk vychádzajúc z radiátorov počas uzatvárania ventilov a zavesil ho na net vo *wav formáte, nájde sa dobrá duša, ktorá pozná kauzálny nexus v čom je hlučný pes zakopaný.

Pokud tedy nejde o zavzdušnění, a reaguje to na otevření jiného radiátoru (viz koupelna), nejspíš jde o prudší cirkulaci vody v okruzích topení. Mělo by to být ovlivňováno i přivíráním a otevíráním těch ventilů na těch hlučících radiátorech. Mohou to způsobovat, vzhledem k uvedenému, rovněž i ty ventily. Je důležité, jakým způsobem je celá soustava a napojení na centrální okruh provedena. Provozně to problém není, ale pokud je to opravdu rušivé, v tomto případě bude zřejmě návštěva zkušeného topenáře nutná.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru