Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Lustr svítící na dvě poloviny

Dobrý den,

máme 6 ramenný lustr, který je napojen na dva vypínače. Dokáže svítit "napůl" - buď jedou tři žárovky nebo tři jiné, případně se zapnou oba vypínače a jede jich 6 naráz (lépe to popsat neumím =D ). Lustr je již starý, zarezlý a rádi bychom koupili nějaký se stejnou funkcí. Netušíme jen, jaké označení na internetu hledat. Případně, jestli se vůbe ještě s takovou funkcí vyrábějí.

Děkuji za odpověď

Ivka

Nejsem odborník ale to co je v prvním odkazu asi tazatel nehledá. Hledejte v sekci víceramenné lustry a v specifikaci je u některých uvedeno např. že tam je 2x60 W a 6x40 W. Dle toho si najděte co Vám bude vyhovovat.

To je dobré :-)"Nejsem odborník" ale rád poradím....:-)

Tazatel hledá právě to co je uvedeno v odkazu u první odpovědi!! Hledá lustr 6x 40W, musí ale být dvouokruhový, jak si přeje a jak je zvyklý lustr používat.

Ne vždy se dá z jednookruhového lustru lehce udělat lustr dvouokruhový. Záleží, jak a kde jsou jednotlivé větve spojeny a propojeny. Někdy si to vyžádá částečnou výměnu kabeláže.

Nezlob se na mně ale dotaz zněl na "ramena" a ne na "kruhy". Když jsem rozklikl odkaz tak jsem tam žádná ramena neviděl ale jen dva kruhy. Pokud je kruh to samé co rameno tak se nechám poučit. On tam sice píše "dvouokruhový" ale na obrázku je lustr s dvěma kruhy a ten tazatel jistě nechtěl, chtěl 6 ramenný. Jinak je mi jasné, že musí mít dva okruhy ale tazatele svým odkazem spíše zmátl.

Já se nezlobím, ale ten lustr v odkazu má sice dva kruhy, ale v popisu je tam uvedeno, že se dají zapojit dvouokruhově a toto zapojení tazatel požaduje Na netu je plno lustrů i šestiramenných, ale jak píše Jirka44 je problém, že není uvedeno jak jsou zapojeny. Buď jsou jednookruhové, nebo v popisech možnost jednoduchého zapojení na dva okruhy není uvedena.

Chlapi ten dotaz dala ženská, která chtěla 6 ramenný lustr. Dokonce maníci na internetu dají pod odkaz dvouokruhový lustr dva kruhy což lidi neznalé zavede úplně někam jinam. Proto jsem tam dal, že má hledat v specifikaci a ani jsem tam nepsal, že to má mít dva obvody jelikož to výrobci takto neuvádějí.

ja by som Ivke doporucil, aby sa sla pozriet do nejakej predajne svietidiel.
doba uz pokrocila, nie je uplne nutne nahradzat stary luster tym istym.
existuju stmievatelne svetla, rozne RGB hracky, svetelne sceny,ovladanie z viacerych miest, fonom.....navolis si presne, ako chces mat rozsvietene.
nie len 3/3/6

Osobne by som takýto luster z čias dávno minulých nevyhadzoval.

Daj sem odkaz na foto lustra.

Luster by som zvesil, ošetril železný povrch jemným brusným papierom, prípadne napustil povrch štetcom nejakou bezoplachovou chemikáliou typu OdrezovačT, povrch metalu prelakoval matným, transparetným lakom na železo do podoby, aby luster pôsobil dojmom "ancient", čiže hotová, dokonalá starožitnosť, ktorá sa rokmi, ba dnes cení pre toho, kto si takúto vec váži a uchová.

Na kieho šľaka podporovať šmelinárov, priekupníkov, eštébácku mafiu kšeftárov, nakvasených chazarských židoboľševikov, parazitov, generálnych a výhradných dovozcov fejkov do republiky cez celú zemeguľu, zapísaných v OR v podobe spol., s.r.o., a.s., či podporovať nadbytočnú výrobu módnych xindlov bez reálnej hodnoty? Časom možno nulovej, ba zápornej hodnoty po amortizácii takejto hnuteľnej, spotrebnej veci.

Pokud je to starý poctivý lustr výrobce alá Železnobrodské sklo nebo sklárny Rapotín tak si popelnici nezaslouží (nevím jak to vypadá v Železném Brodě, ale v Rapotíně jsem byl asi před 5 lety (náhradní autobusová doprava za vlak, z vlaku to tolik vidět neni z autobusu ano) a za plotem s obrázky lustrů byla jen hromada suti). Tehdejší materiálově velkorysé výrobky je těžké nahradit něčím soudobým. No jestliže ale před 40 lety stál takový pořádný lustr 1500 tak kolik by asi stál srovnatelný lustr dneska (pod 20 tisíc to nebude a to i když elektromateriál nezdražil tolik jako housky a pivo).
Holt dneska je snažší sehnat lustr ovládaný přes facebook a mobilní aplikaci, než takovou prkotinu jako lustr se dvěma sekcemi ovládanými dvěma úplně obyčejnými vypínači, což je technika se kterou přišel T. A. Edison a tedy značně nemoderní ne-li zastaralá.

Všem moc děkuji.

Po vaší radě už vím, že potřebuji dvouokruhový lustr a jestli bude kruhový, tak mi to nevadí =D

Do obnovy starého světla se moc nehrnu, dvě stínítka bývalá nájemkyně rozbila a ikdyž si doma spravím kdeco, do broušení a lakování se mi z lenosti a nejistoty z mé šikovnosti moc nechce.

Nápad s regulovatelným světlem je také dobrý a ze ženské zvědavosti - pokud zeslabím světlo, sníží se i spotřeba energie?

dnes uz sa vsade pouzivaju LEDky, tak budes mat spotrebu o dost mensiu, ako na tom starom lustri.
+ by som si dal ovladanie z viacerych miest, jeden vypinac tam, kde ste zvyknuty, dalsi bud nalepit niekde ku gaucu, polozit na stol.... uvidite ake je super nemusiet sa postavit :)

a este tym rypalom, ano, aj u nas su zavrete obchody. casom sa otvoria a potom moze ist.
pripadne si dat virtualnu prehliadku napr. tu data=!3m7!1e1!3m5!1smQtWLWD1j4UAAAQ0MEfQcw!2e0!3e2!7i13312!8i6656
alebo najst inspiraciu na you tube, napr tu a7zs9szGiEo

Co se týká klasického dvouokruhového lustru, spínaného dvojvypinačem, t.zv. "lustrákem", tak, až se otevřou obchody, zkuste se mrknout i do nějakého bazaru, pokud u Vás existuje. Dají se tam někdy objevit docela zajímavé "kousky" a mohly by být i dvouokruhové (dříve se jich vyrábělo více).
Co se týká Vaší poslední věty- dotazu. Pochopitelně že, pokud použijete moderní elektronické regulátory, tak, se snižováním intenzity světla, se snižuje i příkon (spotřeba energie), konkrétního světelného zdroje. Pokud se týká klasických žárovek, u těch je to bez problémů.
V současné době ale, používat pro osvětlení klasické žárovky, je absolutně nehospodárné (ale to snad už víte).
Dnes jsou, již za poměrně velmi levné ceny, dostupné žárovky typu LED, které jsou až 8 x méně náročné na spotřebu elektrické energie, než žárovky klasické.
Ale pozor, nesplést si to s t.zv. "úsporkami", na principu zářivek! Jsou sice rovněž méně náročné na spotřebu, ale jsou už, těmito LED-kami překonané, co do svítivosti, tak (většinou) i do trvanlivosti.
A některé LED žárovky jdou ještě navíc také plynule regulovat, ovšem ne všechny ty běžné. Pro t. zv. "stmívání" musí být tyto LED žárovky přímo určeny a konstrukčně upraveny. A jsou poněkud dražší.
A i případné "stmívače", tedy ty regulátory pro to stmívání, musí být pro tyto LED žárovky určeny.
Pokud se infromativně kouknete na netu, na prodejce jak svítidel, tak i žárovek a těch stmívačů, tek je to tam většinou popsáno.

tak ja neviem, ale tipujem, ze vsetci co tu radia lustre maju tak 60+
podla mna je to davno paseee.
je to akurat lapac prachu, sem tam sa do toho hlavou, alebo niecim inym drgne....
idealne je prisadene jednoduche svetlo, ktore krasne osvetli celu miestnost.

Myslím, že všechny svítidla a lustry, které mají dvě a více objimek na žárovky (nebo LED, nebo úsporky),budou mít zapojení stejné. Z každé objímky povede dvoulinka a všechny budou spojené ve svorkovnici dohromady, některé mohou mít i svorkovnici na víc okruhů.
Pravděpodobně každý, kdo bude schopný lustr zavěsit na strop a připojit na rozvod, bude schopný, pokud nebude lustr na víc okruhů připravený, rozdělit dvoulinky od jednotlivých objímek na dvě skupiny.
Například přepojení šestiramenného lustru který není dvouokruhový (svítí jen všechno).
Všechny vodiče nejspíš modré barvy budou spojeny dohromady. To tak nechat a pak připojit na modrý nebo i žlutozelený (podle toho co tam je) "nulák" ze stropu.
Potom ostatní vodiče od jednotlivých objímek rozdělit na dvě skupiny (okruhy), každou skupinu spojit do samostatné svorky třeba tzv "čokolády". Tak vzniknou dvě skupiny, každá v samostatné svorce.
Na přívodu lustru tak budou tři svorky. S modrými dráty na "nulák" a pak dvě svorky s ostatními dráty. Ty se zapojí na zbývající vodiče ze stropu.
Pokud ze stropu vedou čtyři vodiče, žlutozelený, modrý a dva černé (hnědé), tak žlutozelený přijde na kostru svítidla, pokud na to svorku má. Pokud ne, tak se nezapojuje.
Skupiny víceramenného lustru se dají udělat libovolně, půl na půl, nebo třeba čtyři a dva a podobně.
Není tedy nutno shánět dvouokruhový lustr, přepojení je velmi snadné.

Ano, je to snadné ve většině případů. Ale!...co když nejsou dvoulinky od jednotlivých objímek dotaženy až do připojovací svorkovnice, ale jsou spojeny jinde pájením, nebo nalisovanými dutinkami a k připojovací svorkovnici jde zase jen dvojlinka vedená v konstrukci lustru, jejíž části jsou navíc spojeny nerozebíratelně - lisováním. To už je pak "vyšší dívčí", vyžadující zkušenost s podobnými pracemi a vybavení nářadím a pomůckami, které každý doma nemá.
Vlastní zkušenost z opravy parádního, pozlaceného lustru s vypálenými Gu objímkami halogenů, se změnou na LED a rozdělením na dva okruhy.