Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Mech na severní straně střechy

Zdravím.
Na domě postaveném r. 1956, se nám na severní straně střechy stále tvoří velké "bochánky" mechu.
Existuje nějaký přípravek, který by mech zničil, ale nezničil by ostatní rostliny?
Svod vody ze střechy je totiž udělán tak, že voda teče žlabem rovnou do zahrady mezi stromy, keře, a květiny, a tam se vsakuje do země.
Díky za každý nápad.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
cemu mech vadi? je hezky, my ho vsude pestujeme.... Nicmene rada meho souseda: udajne staci po hreb…
nocturne.op.15 04.01.2021 18:24
nocturne.op.15
Jsou to tvrdé velké "bochánky" velké jako malý talíř, a problém je v tom, že se to cpe i mezi krytin…
namor.b 04.01.2021 18:29
namor.b
Kdyz ja tomu neverim,nemas to nahodou vyctene z internetu!?Znam nekolik strech s eternitem desitky l… nový
Oldoo 04.08.2021 09:58
Oldoo
Jedine silný roztok zelenej skalice (síran železnatý) rozpustený vo vriacej vode z varnej kanvice v…
Nuda 07.01.2021 12:59
Nuda
Není to podstatné ,ale guano je trus netopýrů a mořských ptáků. Těžko tedy bude zdrojem výskytu mech… nový
pařez 04.08.2021 10:37
pařez
No jo ale potom bude střecha hořlavá, guano je také nápln střelného prachu:-D Teda ted to říkali na… nový
jezekhifi 04.08.2021 14:39
jezekhifi
Vtáčie výkaly, výkaly domácej hydiny sú si zložením velice podobné, akurát guano obsahuje viac fosfo… poslední
Nuda 04.08.2021 18:14
Nuda

cemu mech vadi? je hezky, my ho vsude pestujeme....

Nicmene rada meho souseda: udajne staci po hrebeni strechy natahnout medeny drat. Mech med nesnasi, zlikviduje ho i velmi male mnozstvi. Vyzkousene to osobne nemam, ja mech nechavam klidne rust :-)

Jedine silný roztok zelenej skalice (síran železnatý) rozpustený vo vriacej vode z varnej kanvice v pomere 3kg na 10l vody načapovanej do záhradného postrekovača s tryskou na dlhej tyči.

Naniesť roztok zelenej skalice opakovane, 2x v priebehu 24 hodín pri suchom podnebí, aby sa roztok vsiakol do mechu a krytiny.

Na jar krytinu priemyselnou vapkou tlakovou vodou opláchnuť a v lete, okolo 21. júna Slnka v nadhlavníku, suchý povrch krytiny hĺbkovo napenetrovať silikáto-silikofóbnymi penetrátormi, aby sa zaliali póry a mikrotrhliny v krytine. Dnes sú na trhu rôzne prípravky vyrobené z nano častíc určené na ošetrenie vonkajších fasád proti prachu, dechtom, sadziam, uhľovodíkom, špinavej vode, nenechavým paprčiam "sprejerov", farbám, apod.

Dôležité je ošetriť očistený porézny povrch strešnej krytiny, aby sa na nej netvoril prachový film z prachu, naviatych častíc ílovitej pôdy, neusádzali v krytine a pod prekrytou rytinou vtáčie výkaly (hnojivo guano) na ktorých radostne rastie mech.

Prípadne strešnú krytinu prelepiť imitáciou krytiny vyrobené z asfaltových pásov ktoré sú ako bonus armované rohožou, v asfalte zaliatymi sklenými vláknami. Pásy sú kvalitné, hrubé cca 4-5mm ošetrené posypovým, povrchovým šutrom. Vydržia na pôvodnej krytine strechy veky bez ujmy.

https://urobsisam.zoznam.sk/wp-content/uploads/images/fotogaleria/fotogalerie/stavba_fotogaleria/oprava_stresnej_krytiny_fotoalbum/41-cembrit-big-image.jpg

Vtáčie výkaly, výkaly domácej hydiny sú si zložením velice podobné, akurát guano obsahuje viac fosforu v chelátovej forme z dôvodu konzumácie morských živočíchov, rýb a iných potvor v podobe lastúrnikov u migrujúcich vtákov, prípadne hmyzu u netopierov. Preto je tak po dobu tisíce rokov sedimetov "skamenené" guano žiadané u bio pestovateľov plodín. Hoštické hnojivá guano pridávajú ako bonus do dehydrovaných maštalnách granulí.

V každom prípade výkaly z kloaky kadejakých "vrabčiakov", holubov, hrdličiek, hydiny, kohútov či iných operencov hopsajúcich po sedlových, azbestocementových, eternitových strechách a zvetralých pálených škridlách (hlavne ak vedie elektrický kábel ponad strechu slúžiac ako odpočinková rozhľadňa, bidlo pre operence), tvorí po oxidácii so vzdušnou vlhkosťou vynikajúce hnojivo nielen pre machy, lišajníky, ale aj pre semená rastlín.

Stačí aplikovať na takúto krytinu silný roztok (min. dve kilá na 10l vody) zelenej skalice (síran železnatý) a je po dobu piatich rokov pokoj od machov, lišajníkov..

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru