Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno 3D Tiskárna materiál

Zdravím, chtěl bych se zeptat někoho kdo zde má zkušenosti s 3D tiskem. Chci si kupovat 3D Tiskárnu, jenže je tu hned několik faktorů, které bych potřeboval vědět předem, než si ji koupím a vzhledem k tomu, že u mě v okolí 3D tiskárnu nikdo nemá, tak se ptám zde.
1. Je opravdu možné, aby daný plast vydržel dlouhodobě na venku +-5 let? Teď mám na mysli typ plastu ASA, kdyby byl nějaký lepší materiál pro dlouhodobé použití ve venkovních prostorách neváhejte napsat. Potřebuji, aby materiál vydržel nějaký ten rok a neztrácel barvu + by měl držet svůj tvar, jelikož daný výrobek bude napevno přilepený.
2. Barva. To je věc, která mě trápí nejvíce. Chtěl bych, aby materiál byl lesklý, a taky tak nějakou dobu zůstal popř. dal by se nějak vyleštit/vyčistit. Ačkoliv jsem viděl na internetu lesklé filamenty, tak realita asi bude jiná. Nejsem si úplně jist, zda jsou materiály opravdu lesklé, jelikož ve většině případu co jsem viděl ty filamenty, tak se jednalo o referenční fotky, které se upravují a zkrášlují, takže proto si tím nejsem jist. Jde mi hlavně o to, aby materiál měl např. zlatou lesklou barvu, abych nemusel daný produkt lakovat.
3. Další věc, která by mě zajímala je doba tisku. Je mi jasné, že to nedokážete přesně určit, ale stačilo by mi přibližně. Řekněme, že výrobek spotřebuje + - 1m filamentu, jak dlouho se to tiskne? Jedná se o jednoduché geometrické tvary. Nic složitého. Předem děkuji za odpovědi.

Předmět Autor Datum
Na to ti lepšie odpovedia skôr tu.
poihu 04.12.2020 10:21
poihu
Co se týká lesku. Existují filamenty s kovovými částicemi. Ale nepočítej s tím, že výsledek 3D tisku…
Jan Fiala 04.12.2020 10:53
Jan Fiala
Filamenty s kovovými částicemi skutečně některé kov aspoň vzdáleně připomínají, ale pokud tazatel př…
czcharlie 04.12.2020 12:01
czcharlie
To s tím acetonem by šlo, jelikož o detaily mi nejde, ale nevím jak s tím ABS. Jelikož co jsem tak č…
Santiago 04.12.2020 12:57
Santiago
Ovšem tisk ABS i ASA vyžaduje dost zkušeností a dost specifické prostředí. Obvykle se to řeší uzavře…
czcharlie 04.12.2020 18:34
czcharlie
Ale přesto to začíná vypadat, že to bude muset být z ASA, protože pro tazatele je důležitý vzhled vý…
umfa 04.12.2020 18:50
umfa
Tazatel neuvádí žádné jiné podrobnosti než že výtisky budou ve venkovním prostředí a půjde o jednodu… poslední
czcharlie 04.12.2020 19:53
czcharlie
Já vím a počítám s tím, že povrch nebude hladký. To vím, že se to musí brousit. Jen mě zajímalo jak…
Santiago 04.12.2020 12:55
Santiago
Jeden jednoduchý díl, prakticky "krychle", 20 % výplň, se na Průšovi i3 Mk2 tiskne 1 hod 7 min a spo…
umfa 04.12.2020 11:09
umfa

Co se týká lesku. Existují filamenty s kovovými částicemi. Ale nepočítej s tím, že výsledek 3D tisku je hladký a lesklý. Tím, jak se nanáší jednotlivé vrstvy roztaveného materiálu, tak je to na povrchu vidět. Musel bys to pak obrousit a vyleštit.

Co se týká doby tisku, záleží na spoustě faktorů - velikost výtisku (plocha a počet vrstev), rychlost tiskárny. Počítej s hodinami tisku na jednoduché věci.

Filamenty s kovovými částicemi skutečně některé kov aspoň vzdáleně připomínají, ale pokud tazatel předpokládá, že vzhledově kov nahradí to ani náhodou (navíc tyto materiály velice rychle opotřebují běžnou trysku). Jak píšeš, na povrchu jsou vidět "proužky", čím silnější tisková vrstva tím výraznější. I když u mnoha filamentů je vidět, že nebýt těch proužků byly by lesklé. Nejlepší povrch dává resinový 3d tisk, ovšem také nejlépe vyčistí peněženku :-):-). Je tu jedna možnost - tisknout z ABS a výtisky potom v parách acetonu "vyleštit". Ovšem dojde při tom logicky k zahlazení detailů. S tloušťkou vrstvy také přímo souvisí doba tisku. Jen pro příklad - teď jsem tiskl "vaničku" na mobil k autodržáku Brodit. Rozměry vaničky 85 x 80 mm a k tomu bočnice vysoké cca 20mm. Tloušťka stěn 3 mm, doba tisku při vrstvě 0,1mm více než 4 h.
K barevné stálosti - působením UV záření dochází k relativně rychlé degradaci materiálu. Vyrábějí se filamenty s větší stálostí, ovšem i tato stálost je jen větší, ani zdaleka ne trvalá.

Ale přesto to začíná vypadat, že to bude muset být z ASA, protože pro tazatele je důležitý vzhled výrobku, takže nejspíš stříkací tmel + barva a to na ničem jiném než ASA nebo ABS držet nebude. A ASA je odolnější vůči UV. Ty páry acetonu samozřejmě na vysoké vzhledové požadavky nestačí, tady bude nějaký nátěr nutný.

Tazatel neuvádí žádné jiné podrobnosti než že výtisky budou ve venkovním prostředí a půjde o jednoduché geometrické tvary. Jelikož jde o 3d tiskem nepolíbeného začátečníka bude jště vhodnější materiál ASA 275. Ten je ještě méně náročný při tisku než o něco málo starší ASA, ale nepočítal bych s tím, že tisk bude "na první dobrou", to většinou nedají ani zkušení tiskaři. Pokud bude tisknout jen malé předměty obešel by se i bez vyhřívaného boxu, ale když dám jako příklad třeba krabičku o rozměrech 150x150 mm už to pravděpodobně bez něj nepůjde. Odolnost vůči UV je dost závislá na barvě filamentu - čím světlejší tím víc se barevná nestabilita projeví, žádný materiál není úplně stabilní, jen víc nebo míň. Bez barvy se asi opravdu neobejde, nějaké broušení a leštění (tedy mechanické) nepřipadá prakticky u žádného materiálu v úvahu. Ovšem potom zase barevná stálost nebude nijak zvlášť rozhodující.
A pro začátek bych doporučil filamenty od Průši, nevím jestli jsou o tolik lepší o kolik jsou dražší, ale především jsou pro ně vypracovány a dobře odladěny tiskové profily což výrazně pomůže při získávání zkušeností s tiskem.

Já vím a počítám s tím, že povrch nebude hladký. To vím, že se to musí brousit. Jen mě zajímalo jak je to s tou barvou, zda tam lze dosáhnout nějakého lesku jako u laku nebo aspoň se tomu jemně přiblížit + to venkovní použití jak dlouho to vydrží. Původně jsem to myslel tak, že ten filament tomu dá aspoň nějaký ten lesk, pak bych použil nějaký přípravek na vyleštění a nasprejoval to bezbarvým lakem. Nějak tak jsem počítal, že by ta barva s tím lakem vydržela nějaký ten rok.

Jeden jednoduchý díl, prakticky "krychle", 20 % výplň, se na Průšovi i3 Mk2 tiskne 1 hod 7 min a spotřebuje 4.1 m (12.6 g) filamentu.

Z materiálu PETG to venku vydrží, tvar udrží, barvu nevím - asi ne, určitě na tom bude vidět, že to bylo venku. To ale není věc materiálu ale použitých barviv. Jistě se dá vyrobit filament barvený pigmenty stálými na slunečním světle, to plastikáři umějí, jen nevím jak moc snadno půjde sehnat.

Na lesk zapomeň rovnou. Tedy ono to (z PETG) svým způsobem lesklé je - asi třeba jako se leskne hedvábná tkanina, ale nemá to hladký povrch, je vidět, jak je to slepené z vrstev. Ty úplně hladké věci co dělají třeba modeláři prošly ještě povrchovou úpravou, která není úplně snadná.

Pro hladší povrch bude lepší použít technologii MSLA (u Průši je to tiskárna SL1), tam se používá pryskyřice vytvrzovaná ultrafialovým světlem a dá se tím dosáhnout mnohem lepší rozlišení. Jak je to se stabilitou na slunci a s leskem nevím, nikdy jsem to neřešil a teď nemám žádný výtisk po ruce. Ale pryskyřice půjde lépe lepit i natírat, to už tak u pryskyřic bývá, to PET je prakticky nelepitelný a barva na něm nebude držet už vůbec.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru