Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Problem s krbom - zacerenenie

Nedostatečný tah komína. Vzhledem k tomu nejde topeniště dostatečně roztopit, a dochází ke zvětšené tvorbě sazí. A rovněž ke kondenzaci vody ze spalin. Bude nutno provést revizi a vyčistění komína a celé spalinové cesty (kouřovodů).
Po určité době může, zejména při "tlumeném" topení, případně podpořeném topením vlhčím dřevem, dojít ke kombinaci zadehtování a zvýšené úsady sazí ve spalinových cestách, zejména v chladném komíně. Což se ale většinou nedá odstranit pouze běžným "protažením" komína kominickou hvězdicí, nebo štětkou, ale je nutno provést t.zv. "vypálení" zadehtovaného komína. Ale toto je velice nebezpečné a pokud neznáte a neumíte bezpečný postup, nedoporučuji "amatérsky" provádět a je to dokonce zakázáno. Může to způsobit prasknutí komína a i požár.
Důležitá zásada je, před zapálením dehtu v komíně ve spodních čistících dvířkách, nejdříve komín na střeše uzavřít nehořlavou závěrou (cihla a podobně). Pak se vytvoří pouze malá mezírka a dole se dehet v komíně zapálí. Pak se nahoře, na komíně, odsouváním a zavíráním komínového průduchu tou "uzávěrou", omezující tah, reguluje rychlost a intenzita hoření dehtu v komíně. Nesmí to začít "hučet" a nesmí létat jiskry !!! Po úplném pozvolném prohoření, až ke komínové desce a po vychladnutí, se pak provede protažení kominickou růžicí, nejlépe shora. Většinou je pak, i několik kýblů, seškvařených zbytků, které je nutno vybrat spodními komínovými dvířky. Ale opět a znovu upozorňuji na to že toto není "samodomo" povoleno a může to provádět pouze odborník-kominík !!! Ale jinak se takto "zarostlý" průduch komína vyčistit nedá.
Dříve tento problém nastával častěji při kotlech ÚT v rodinných domech, zejména při topení hnědým uhlím a tlumením výkonu topeniště.

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny