Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem jak udržovat trakční baterie

Dobrý den!
Nutně potřebuji mít zálohu pro případ výpadku elektřiny zálohu alespoň na 2 hod. Doteď jsem to řešil elektrocentrálou, ta ale asi umřela, tak uvažuji o měniči. Já jsem to potřeboval za těch 20 let asi 5x, ale přesto, kdyby mi zatopilo kondenzační kotel pouze jednou, tak je škoda 30000kč + vodárna atd. Takže si nestěžuji. Problém je asi v tom, jak se něco nepoužívá často, tak to degraduje. Teď jsem uvažoval, že si koupím měnič https://www.hadex.cz/g646-zalozni-zdroj---1500-va1000-w-12v230v-ups-voltpolska-cista-sinus/, k tomu nějakou trakční baterii, třeba https://www.hadex.cz/r937-pb-akumulator-mgb-vrla-agm-12v55ah-polotrakcni/. Myslím si že by mi to mohlo stačit a pokud né, nacouvám k okýnku auto a budu brát proud z nastartovaného auta.
Tady je můj dotaz:
Pokud by byla ta baterie stále připojena k měniči, ten má klidový odběr 1Ah a třeba jednou za rok bych ji použil a vyčerpal až do bezpečné velikosti (měnič si to hlídá), jaký vliv to bude mít životnost na tu baterii. Pokud jsem to dobře pochopil, ten měnič (UPS) ji bude stále udržovat v nabitém stavu. Někde totiž píšou, že by se občas i olověná baterie AGM měla alespoň jednou za měsíc vybít na 50% a zase nabít. To by ani nebyl problém, protože pokud UPS bere 1Ah jen pro svůj provoz a já ji nechám vypnutou, jednou za měsíc mi určitě spadne na těch 50%, pak bych připojil napájení 220V, dobil a jeden cykl bych měl za sebou. To je ale zase komplikace, protože třeba zrovna ji budu potřebovat a baterie bude na 50%, tak mi to moc dlouho nevydrží. Pak je možnost po nabití ji odpojit od sítě 220V i od baterie a odběr nebude žáden, půjde jen o samovybíjení, ale zase baterie nebude mít žádné cykly.
Co by jste mi poradili? Vadila by moc ta druhá varianta, že baterii odpojím od měniče a vlastně ji budu jen skladovat a v případě potřeby zapojím k měniči a použiju!

Děkuji za rady, nebo nějaké odkazy na hodnověrné stránky!

Trakčná Pb baterka prežije maximálne 25 rokov pri jej dokonalej údržbe. Musí byť v tme, chlade, situovaná do 18°C pri stabilnej teplote (na podlahe v pivnici).

Ako dosiahnuť výdrž Pb stovky rokov?:

Je nutné zakúpiť inteligentnú nabíjačku pracujúc v siedmych kokoch s tzv. Desulfátorom, pulzným nabíjaním VF.

Takýto xindel môže byť nonstop pripojený k baterke na sieti 230V / 50Hz, lebo obvody pracujú s kontrolou limitov, max. dobíjacieho napätia článkov (zrejme sa jedná o 12V baterku) od poklesu pod spodnú hranicu 12,5V do max.16,5V s vyrovnaným, nelineárnym udržovacím prúdom, aby sa "nevaria", neodparovala kyselina (elektrolyt) silným nabíjacím prúdom a zároveň neprebíjali, nedeformovali dosky vysokým napätím nepresahujúc strop 16.5V pri dobitých článkoch na 100% kapacity merané na kontaktoch pod pripojenou nabíjačkou. Baterky väčšinou skapú po odparení elektrolytu aj ak sú na 100% udržiavané, nabité. Dnes sú zámerne články Pb aku zadeklované, neprístupné, pritom sa na kaskádch štuplov vybavených nano mriežkou aj tak postupne odparujú (H2O).

Na trhu sú desiatky týchto desulfatizačných nabíjačiek makajúc v niekoľkých krokoch, len si správne vybrať a necpať lúzerom, generálnym dovozcom, parazitickým, neičnerobiacim šmelinárom, eštébákom z hnoja spol. s.r.o., a.s., do ich chrápov svoje šušne.

Nabíjačka akumulátorov CARCLEVER 35939 12V/24V 6A
https://www.esat.sk/nabijecka-autobaterii-12v-24v-6a

https://www.zvaracka.eu/nabijacka-autobaterii-ctek-mxs-5-0-test-charge-3v1

Grafy postupných krokov nabíjacích prúdov, napätia, frekvencie desulfatizačného procesu až po inteligentného odpojenia nabíjačky si nájdi na nete.

Asi ten měnič pustím k vodě. Jak to čtu, asi by byl velký problém s tím, mít k dispozici kdykoli dostatek energie a vrátím se zpět k elektrocentrále. Tam mi stačí 5l kanystr benzínu. Co říkate na toto https://www.datart.cz/elektrocentrala-gude-isg-1200-eco.html . Tu, která mi teď odešla mám problémy dát někde opravit (je to nějaká značka Berlan), tak než někoho seženu, koupim si novou a pokud se mi ji někdy podaří opravit, budu mít náhradní.

Kdysi jsem měl na chatě místo elektrocentrály motor z favorita. Byl to ještě karbec, ten jsem uměl poštelovat na nižší volnoběh, myslím že to žralo kolem 0.5 litru za hodinu. Na 12V napájel 4 žárovky, ledničku a rádio co chytalo jenom východní polsko. Chata byla malá, takže mi ji v zimě stačil vyhřát, přes léto mi vyhříval jezírko na koupání.