Vrchana synteticka farba bez zakladovky ?
Zdravim,
Vyrabal som si nejake ocelove konstrukcie a nedopatrenim som ich natrel namiesto zakladnou farbou vrchnou. Je to klasicka synteticka farba, riedena S6006tkou, nic specialne. Mam overene, ze ak sa dodrzi postup, teda zakladovka + vrchna, tak to vydrzi vela rokov.
Otazka je, ci nater hned vrchno farbou bude drzat, alebo je lepsie to oskrabat a spravit ako treba. Velmi sa mi to oskrabavat neechce.
Mate niekto skusenosti ?
Vdaka,
Mato
Když to neoškrábeš ty, udělá to za tebe čas. Základovka tam není pro legraci. Na kov doporučuji sehnat olovnatý suřík.
Jsou základovky, které mají antikorozní vlastnosti, některé jsou reaktivní s povrchem a podobně.
Obyčejná běžná základovka nemá oproti vrchní nijak zázračně větší přilnavost.
Myslím, že pokud nátěr uděláš alespoň ve dvou, na oceli lépe ve třech vrstvách, tak to bude v pořádku.
Já syntetickým Industrolem natíral starou železnou nádrž před 30 lety.Bez základovky, jen bezoplachový Odrezovač.Tak po 10 letech se to někde začalo loupat, ale spíš to začalo pod nátěrem reznout a dělat puchýře.Tak jsem to pak přetřel nějakým asfaltovým sajrajtem a drží to dodnes, jen to trochu opršelo a zezelenalo mechem.Spíš to prorezne zevnitř, ale stěny cca 1 cm snad ještě pár let vydrží.
Takže to natři ještě jednou pro lepší vrstvu a máš pár let pokoj.Třeba to vydrží o rok míň, ale stejně ta základovka to moc nevylepší.
Jak píšou kolegové přidej ještě jeden nátěr vrchní a bude to OK. Dřív základovky obsahovaly jako inhibitor koroze různé kovy (olovo, chrom, zinek atd.). Totéž se týkalo i některých vrchních barev. Nyní to však z důvodu ochrany zdraví neobsahují mimo barvy "Bilak Zn". V té je dostatek zinku a jako základovka je vynikající, problém je, že plechovka stojí kolem 500,-Kč. Jinak jako základovku používám "Telkyd", ale ten se prodává jen ve velkém balení. Koupím 10kg a mám to na tři roky.
Podľa veľkosti plochy, "pane mistře Bender, vohýbačí kovů z Futuramy".
Naruš lesklý povrch vrchnej syntetiky a to:
Miernym opieskovaním alebo pretri povrch čistým hydroxidom (lúhom sodným/draselným riedený 1:1 s vodou, napatlaný štetcom určený na Epoxidové laky) a nechaj predmety cca 48 hodín vo vlhku, napríklad zabalené v igelite na povrchu pôsobiť, aby lúh rozleptal farbu až po kov. Opláchni predmety od kaše z naleptanej farby tlakovou vodou, neutralizuj lúh na metale, napríklad riedkou kyselinou (stačí kuchynský 10% ocot, OdhrdzovačT, a znovu dielce opláchani tlakovou vodou).
Po uschutí "železa" od oplachovacej vody, poznám momentálne na trhu TOP1, No1 super základovú farbu na metal:
*https://bugy.sk/penetrator-korozie-antikorozna-zakladova-farba-odtien-sedy-750ml
Spomenutý *Penetrátor v dvoch riedkych vrstvách po sebe s odstupom 24 hodín (je v predaji aj 250ml balenie) je určený, ako základový, povrchovo savý, drsný, pijavý podklad pod vrchný, lesklý, finálny Alkyton.
Máš doživotne vystarané pred koróziou na neušľachtilých kovoch vystavených v exteriéri celoročne, mrazom, stojatou vodou, ÚV, snehom, pľúšťou, Sloty a iným protisociaľistickým, americkým, janičiarskym zločincom.
Ak vec robíš výhradne pre seba, je to nutné zbaviť sa vrchného laku na kove lebo ti pod vrstvou napatlanej farby začne kov hniť, plazivo, nepozorovane korodovať popod vrchnou farbou, táto farba sa bude časom odlupovať, opadávať, ako lístie na jeseň.
Nejednou jsem natírala jen vrchní syntetickou barvou.Drží i bez základové barvy.Jen na radiátory jsem kupovala německou barvu z Hornbachu která nežloutla.Už se tam nedostanu a nepamatuji její přesný název.Byla dražší než většina barev asi o 50,-Kč.
Pokud to máte venku nevím.Doma syntetickou barvou stačí jen vrchní nátěr.Vyzkoušeno.