Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Náhrada akumulátoru v brusce

Dobry den. Mam malou aku primou brusku li-ion 7,2 V/1100 mAh a chtel jsem se zeptat, jestli by sel vymenit akumulator v brusce za akumulator s vetsi kapacitou a to 3600 mAh bez toho, aniz by se zasahovalo do elektroniky. Bruska odpojuje baterii pri vybiti a nabijeni je po nabiti automaticky odpojeno. Je to mozne nebo by se musela vymenit elektronika? Dekuji za odpoved

V zásadě to možné je, pokud se tam hlavně ten akumulátor vejde. Někteří výrobci též nabízejí 2 druhy aku ke svým vrtačkám apod. s různou kapacitou a jednou nabíječkou. Většinou se při nabíjení hlídá napětí LION aku a po dosažení správného napětí se odpojí nabíjení. Pouze bude nabíjení trvat delší dobu.

Ano, to hlida ta elektronika.
Pokud je to interní aku, pak by bylo možné vytahnout kabel a tim pripojovat externí aku. Další možností je pořídit nové clanky s vyšší kapacitou a nahradit ty vnitřní. Je pozor, musí to být "průmyslové", které jsou schopné dodavat velký proud

Jeste jsem se chtel zeptat, jestli muzu li- ion pajet trafopajkou na paskovym vyvodu v miste, kde je ten pasek pribodovany nebo jestli je to nebezpecne? Potrebuju napajet ruzne vodicove odbocky jeste na jinem 18V akusroubovaku s akumulatory 18650

Tato rada je opravdu hloupá a nebezpečná!!!!
To, že se komukoli podaří lithiovou baterii pájet vůbec neznamená, že to platí obecně. Pokud se bude jednat o baterii bez vnitřní ochrany pak je reálná možnost exploze. Je to z jednoho prostého důvodu - pokud akumulátor obsahuje vnitřní ochranu, je přenos tepla z kontaktu přímo do akumulátoru do jisté míry omezen právě ochrannou elektronikou (elektronika_1.jpg). Jestliže je akumulátor bez vnitřní ochrany pak záleží čistě jen na konstrukci takového akumulátoru (a ta se mezi výrobci vcelku zásadně liší) jaký bude přenos tepla uvnitř článku!!! Navíc při záměně akumulátorů je potřeba vědět, zda elektronika v zařízení supluje vnitřní ochranu, nelze jen tak říct, že pokud je akumulátor rozměrově totožný lze jím původní nahradit. Ta elektronika není v akumulátorech pro srandu králíkům.

Pokud jde o mě, tak jsem četl dobře: " jestli muzu li- ion pajet trafopajkou na paskovym vyvodu v miste, kde je ten pasek pribodovany" - pásek je přibodovaný přímo na kontaktní plošce akumulátoru... Zato ty jsi jako odpověď napsal toto: "osobně jsem pájel desítky 18650 přímo na kontakty". Což by si zřejmě jen málokdo vysvětlil tak, že jsi pájel na přibodované pásky. Povím ti velice smutný příběh - někdy v osmdesátých letech jsem dojížděl z Pardubic do Hradce Králové. protože cesta na nádraží ze sídliště v Pardubicích znamená objet téměř celé město každé ráno i odpoledne jsme přeskákali kolejiště. Tři roky bez nejmenších problémů. A pak jednoho dne jsem přijel do práce a tam mě čekal vzkaz, že jeden z kolegů nedoskákal... A podobně je to i s naším problémem. Těch blbých rad už tu od tebe bylo dost, jenže tato poslední už není jen blbá, ta je nebezpečná. Nejde možná přímo o život, ovšem minimálně o prsty ano. Takže příště by bylo vhodné kdybys radil jen v tom čemu aspoň trochu rozumíš. To toho ale napíšeš jen hodně málo.

Nehodlám přemýšlet nakolik je pravda to co píšeš či ne a ani mě to nezajímá nicméně fakt je, že sám sobě odporuješ - viz minulý příspěvek. Nemám nejmenší potřebu kohokoli urážet a tebe jsem si vždycky vážil v souvislosti s PsPadem. Nicméně trvám na tom, že tvoje rady v poradně jsou převážně kulantně řečeno zavádějící. A ta dnešní opravdu svědčí o tvé základní neznalosti a je především pro laika nebezpečná.

Prošly mi rukama desitky notebookovych baterii, ktere jsem rozebral na články, ty jsem otestoval (měření vnitrniho odporu a kapacity) abych z nich vybral pár desítek použitelných (vychází to tak na 30%). Takže můžu říct, že to byly stovky článků 18650.
Jako notebookove se většinou používají bez ochrany - cena a spoléhají na elektroniku okolo, včetně měření teploty.
A věř, že při nabijeni se takový použitý clanek dokáže zahřát tak, že na něm neudrzis ruku (typicky Sanyo) . To dvou sekundove pajeni, (protože to stačí, abys na kontakt nanesl cín) je proti tomu nic.
Řekl bych, že mi rukama prošlo těch článků víc než tobě. Teď je z toho pěkný kufřík s 25V packem (7s7p),měničem na 240V, ISB a 12V vystupy.. Druhý pack baterii mam na testování.

Musím se zastat tvrzení, že s opatrností lze bez problémů napájet vývody přímo na článek.
Nejprve jsem z toho měl obavy, proto jsem rozpitval několik vysloužilých článků, abych si ověřil konstrukci.
Co se týče plus vývodu, tak i u těch, kde není navíc ochranná elektronika, je k vlastnímu článku dost daleko, aby ho bylo možno přehřát.
Pak jsem se zajímal o minus, kde se jedná přímo o pouzdro. Zjistil jsem, že na dně článku je vloženo kolečko z jakéhosi papíru, či co to je, ale je to tlusté asi jeden a půl mm. Pak teprve je aktivní náplň článku. Vykuchal jsem obsah a nechal tam to kolečko izolace.
Strčil jsem do pouzdra prst a přitlačil na dno pouzdra. Na dno jsem přiložil hrot trafopájky a s dobrou pájecí pastou naletoval plošku cínu.
Hrot jsem předehřál, pájení proběhlo za sekundu. Na prstu jsem téměř necítil teplo. Od té doby se nebojím články pájet.

taky se připojuji k tvrzení, že li-on se pájet dají. Chce to opravdu cvik a opatrnost. Ale jde to.
Tvrdou gumou naruším a očistím kontakt. Nanesu cín. A to tak, že rozpálím trafopájku, ciknu kalafunu, ciknu cín, kalafunu a nanesu. Pokud bych topil cín na kontaktu, chvíli to trvá, než se vše prohřeje. Předehřátím hrotu bokem pak trvá nanesení cínu do 1vteřiny. Pokud se mi nanesení nepovede, počkám a nechám baterii vychladnout. A opakuji pájení.

Repas. V akučce z lidlu jsem vyměnil jejich 1300mAh za 2200mAh. Nabíjí se déle a taky déle vydrží. Koupil jsem s 30A. Jsou dražší. Ale jsou prostě na proud 30A. Pokud koupíš levné, tak ty mívají snad 2A. To bych použil tak do baterky. Ale pokud jde přístroj do záběru, zvyšuje se tok proudu. A hodně.

Jo a bacha na lionky z číny. Uvádí kapacitu 3900 a ve zkutečnosti mají tak 390mAh. Viděl jsem i 10000mAh :D

PCB je na tom plošňáku v akučce. Je to levnější než baterie s ochranou na konci. Navíc tišťák mívá i balancer(takto to má ten parkside aku), aby se každá baterie nabíjela zvláš´t. Ochrana na baterii toto myslím nemá

Třeba začneš tím, že si rozklikneš popis v linku, který jsi poslal a přečteš si:
Technologie: Li-Ion akumulátor
To by ti mělo odpovědět na to, zda je dobíjecí

Jestli má v sobě elektroniku nebo ne, na to bude potřeba si přečíst datasheet. Na to by byl třeba nějaký typ, který z toho poznat nejde. Zeptej se u Conrada nebo si datasheet vyžádej.

No prave ten nazev akumulatoru byl nejaky divny, tak bych na popis nespolehal. Nicmene jsem tam napsal a pry se jedna o nabijeci akumulator. Jeste jsem ted napsal technikovi dotaz, jestli ma v sobe nejakou elektroniku. On k tomu navod je, ale bohuzel v anglictine.

Z conrada mi napsali, ze datasheet nemaj, ale az budu mit cas, ofotim ten navod sem, jestli tu bude nejaky ochotny anglictinar :-) A technik z conrada mi napsal, ze bych ty akumulatory do brusky mohl dat, i kdyby mely v sobe elektroniku, psal jsem mu, ze elektronika je v brusce vedle akumulatoru na plosnaku, tak nevim no.

I kdyby v sobe elektroniku mely, tak to ničemu nevadí a klidně je můžeš použít, i když bude externí BMS/PCB

BMS hlídá vyvážení akumulátorů - aby se jeden nevybíjel rychleji než druhý, třeba na základě rozdílného vnitřního odporu. je schopný tam přepouštět proudy mezi větvemi.
PCB hlídá to, aby nedošlo k přebití nebo vybití pod hranici, což by mohlo vést u LiOn u přebití k nadměrnému zahřívání, případně ke vznícení a ke zničení, pokud bys jej vybil moc. PCB odpojí nabíjení nebo zátěž.

Elektronika v akumulátoru je PCB, takže když to budou hlídat 2 elektroniky, nic se nestane.