Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prodyšnost dřeva.

Dobrý den,
na chalupě mám klasickou podlahu, kde je škvára a na tom záklop desek. Na tom koberec. Chci dát koberec pryč a na to pohledové palubky, které našroubuju do té původní podlahy. Bude ta podlaha schopná odvádět vlhko nebo to úplně udusím? Dokáže vlhkost projít přes palubky?

Díky

Nalakované palubky by podlahu určitě uzavřely a asi by ze spodu plesnivěly.
Ovšem má vlastní zkušenost je taková, že na shodné složení podlahy (hlína-jílovice/škvárový zásyp 10-15 cm/dřevěné "polštáře" a na nich coulová prkna) jsem před cca 43-ti lety našrouboval (tehdy) dřevotřísku a na ni dal syntetické prodyšné koberce.
Po cca 20 -ti letech, při povodních na jaře v roce 1997, kdy byla u nás voda v úrovni terénu a došlo k poklesu hliněného podkladu, se podlahy v místnostech propadly o cca 3 cm, nejvíce uprostřed. Vzhledem k tomu, že dřevotříska s prkny tvořila poměrně nosný "sendvič", dalo se v tom bydlet.
Počkal jsem do příštího roku, kdy hlína proschla. Pak jsem dřevotřísky odšrouboval, prkna uvolnil z polštářů (vše bylo OK, žádná vlhkost a hniloba) podložil stávající polštáře a dosypal škváru a zase dal vše zpět.
Od té doby uběhlo dalších 23 let. Před asi 7-mi lety na tu dřevotřísku položil zeťák dřevěnou plovoučku. A zatím stále vše OK.
Ovšem v úrovni podlah je, i když velmi stará (nyní cca 100 let) a tedy nic moc, izolace pod cihlovými zdmi (1 x asfaltová lepenka). A ani žádné pronikání vlhkosti do vnější, ani vnitřní omítky.
Sousedé, kteří kdysi vybetonovali v místnostech stejných objektů podlahy betonem, na tu hlínu, i s izolací pod betonem a izolace pod obvodovými zdmi měli stejné jako u nás (špatnější), všem se natlačila vlhkost do obvodových zdí a omítek. A nepomohly ani žádné injektáže (o což se někteří pokoušeli a poškodili tak ještě i ty, aspoň jsoucí, izolace).
A při povodni jim ty podlahy popraskaly a propadly se a museli je všechny rozbíjet a vybrat a pak dělali nové.
Tedy za mě, v těchto objektech, pokud nejsou dobře udělané izolace obvodových zdí, absolutně nedoporučuji udělat vodovzdorně nepropustnou podlahu.
Lakované palubky asi rovněž ne, ale nelakované OSB desky a na ně nejspíš nějaký prodyšnější syntetický koberec.