Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prodyšnost dřeva.

Dobrý den,
na chalupě mám klasickou podlahu, kde je škvára a na tom záklop desek. Na tom koberec. Chci dát koberec pryč a na to pohledové palubky, které našroubuju do té původní podlahy. Bude ta podlaha schopná odvádět vlhko nebo to úplně udusím? Dokáže vlhkost projít přes palubky?

Díky

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Nalakované palubky by podlahu určitě uzavřely a asi by ze spodu plesnivěly. Ovšem má vlastní zkušeno… poslední
George63 28.10.2020 21:16
George63

Nalakované palubky by podlahu určitě uzavřely a asi by ze spodu plesnivěly.
Ovšem má vlastní zkušenost je taková, že na shodné složení podlahy (hlína-jílovice/škvárový zásyp 10-15 cm/dřevěné "polštáře" a na nich coulová prkna) jsem před cca 43-ti lety našrouboval (tehdy) dřevotřísku a na ni dal syntetické prodyšné koberce.
Po cca 20 -ti letech, při povodních na jaře v roce 1997, kdy byla u nás voda v úrovni terénu a došlo k poklesu hliněného podkladu, se podlahy v místnostech propadly o cca 3 cm, nejvíce uprostřed. Vzhledem k tomu, že dřevotříska s prkny tvořila poměrně nosný "sendvič", dalo se v tom bydlet.
Počkal jsem do příštího roku, kdy hlína proschla. Pak jsem dřevotřísky odšrouboval, prkna uvolnil z polštářů (vše bylo OK, žádná vlhkost a hniloba) podložil stávající polštáře a dosypal škváru a zase dal vše zpět.
Od té doby uběhlo dalších 23 let. Před asi 7-mi lety na tu dřevotřísku položil zeťák dřevěnou plovoučku. A zatím stále vše OK.
Ovšem v úrovni podlah je, i když velmi stará (nyní cca 100 let) a tedy nic moc, izolace pod cihlovými zdmi (1 x asfaltová lepenka). A ani žádné pronikání vlhkosti do vnější, ani vnitřní omítky.
Sousedé, kteří kdysi vybetonovali v místnostech stejných objektů podlahy betonem, na tu hlínu, i s izolací pod betonem a izolace pod obvodovými zdmi měli stejné jako u nás (špatnější), všem se natlačila vlhkost do obvodových zdí a omítek. A nepomohly ani žádné injektáže (o což se někteří pokoušeli a poškodili tak ještě i ty, aspoň jsoucí, izolace).
A při povodni jim ty podlahy popraskaly a propadly se a museli je všechny rozbíjet a vybrat a pak dělali nové.
Tedy za mě, v těchto objektech, pokud nejsou dobře udělané izolace obvodových zdí, absolutně nedoporučuji udělat vodovzdorně nepropustnou podlahu.
Lakované palubky asi rovněž ne, ale nelakované OSB desky a na ně nejspíš nějaký prodyšnější syntetický koberec.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru